Czym w ogóle jest tyrozyna?

Tyrozyna jest podstawowym aminokwasem białkowym. Jako jeden z dwudziestu głównych, pełni ważną rolę w ludzkim organizmie. Jednocześnie osoba o zdrowiej diecie i niecierpiąca na żadne schorzenia nie powinna mieć problemu z wytworzeniem jej samodzielnie. Takie związki chemiczne nazywa się endogennymi. Wytwarzana jest z bardzo podobnej pod względem budowy chemicznej fenyloalaniny. Ta zaś występuje m.in. w serach, jajach czy rybach, dlatego spożywanie tego typu produktów jest niezmiernie ważne. Oczywiście istnieje możliwość suplementacji tyrozyny, jeśli w organizmie z jakichś powodów pojawiają się jej niedobory.

Wpływ tyrozyny na dopainę – to jest ważne!

Tyrozyna pełni istotną rolę w tworzeniu się neuroprzekaźnika, jakim jest dopamina. Jej niedobór może więc doprowadzić do problemów z jej wytworzeniem, a to z kolei może doprowadzić do powstania wielu problemów psychicznych i zdrowotnych. Jej działanie jest więc kluczowe! Osoba, która posiada jej zbyt małe ilości, traci chęć do działania, może stać się ospała i smutna. Z tego powodu jej niedobór często doprowadza do depresji. Ponadto dopamina poprawia pamięć, dlatego też jest niezwykle ważna dla osób, które uczą się lub wykonują różnego typu prace umysłowe.

A gdy zabraknie w organiźmie dopaminy…

Należy pamiętać, że organizm to w całości połączony układ. Brak tyrozyny może doprowadzić do braku syntezy dopaminy, która z kolei jest odpowiedzialna za wytwarzanie neoadrenaliny. Wpływa ona na wzrost ciśnienia krwi i stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego też jedną z konsekwencji niedoboru tyrozyny może być nadwaga. Ten aminokwas białkowy ma też wpływ między innymi na działanie przysadki mózgowej, czy na poprawne funkcjonowanie tarczycy.

Zobacz też:
Pestka z awokado – nie wyrzucaj jej do kosza! Co można zrobić z pestki awokado?

Jak rozpoznać niedobory tyrozyny?

Jeśli czujesz, że jesteś ciągle zmęczony i smutny, może okazać się, że cierpisz na niedobory tyrozyny. Oczywiście powodów takiego stanu może być bardzo wiele, ale nie dowiesz się tego, dopóki nie spotkasz się z lekarzem. Zleci on badania, dzięki którym dowiesz się, skąd wynika taki stan. Gdy powodem są niedobory tyrozyny, jej brak można załatwić za pomocą odpowiedniej suplementacji. Tą należy jednak prowadzić pod czujnym okiem lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę.

Na tej stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/tyrozyna-dla-sportowcow-kiedy-warto-ja-suplementowac/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie

Tyrozyna – jakie jest jej dawkowanie?

Choć to lekarz powinien ustalić dawkowanie tyrozyny, badania wskazują, że zazwyczaj odpowiednią dawką jest 100 mg tyrozyny na każdy kilogram masy ciała. Ten lek powinno przyjmować się trzy razy dziennie, nie przekraczając w trakcie dnia 10 g. Ważne jest również to, aby w tym okresie dodatkowo przyjmować witaminę C, która ułatwia jej wchłanianie.

Tyrozyna to bardzo ważna dla organizmu substancja. Warto mieć świadomość, że jej suplementacja może mieć niezwykle pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie!

Zobacz także:

Zobacz też:
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sprawdź nasze skuteczne metody

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles