Badanie TSH powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku przez każdą dorosłą osobę lub zgodnie z zaleceniami lekarza u pacjentów mających problemy z tarczycą. W dalszej części tekstu przedstawimy laboratoryjne normy tego parametru oraz wyjaśnimy, o czym mogą świadczyć jego nieprawidłowe wartości. Sprawdź, ile się czeka na wynik TSH!

Normy – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH?

Orientacyjna norma TSH dla dorosłych kobiet oraz mężczyzn mieści się w przedziale od 0,4 do 4,0 ml U/l, jednak wynik nie powinien być interpretowany samodzielnie i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Obniżona wartość tego parametru może wskazywać na nadczynność tarczycy, która najczęściej jest konsekwencją autoimmunizacyjnej choroby Gravesa-Basedowa. Niskie TSH obserwuje się także u pacjentów z guzkami rozrostowymi na gruczole lub zaburzeniami w funkcjonowaniu przysadki mózgowej.

Wysokie TSH zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy, która może być efektem różnych schorzeń. Często wynika ona z autoimmunologicznej choroby Hashimoto, ale do potwierdzenia tej diagnozy niezbędne jest wykonanie kompletu badań. Niekiedy podwyższony poziom parametru może być również powikłaniem po nieprawidłowym leczeniu tarczycy. Każdorazowo badania powinny być omówione z doświadczonym lekarzem endokrynologiem: https://www.supramed.pl/endokrynologia/

Ile się czeka na wynik TSH?

Byłeś na pobraniu krwi i zastanawiasz się, kiedy otrzymasz jego wyniki? Większość placówek medycznych umożliwia ich weryfikację przez Internet, co znacznie skraca czas oczekiwania. Dzięki tej formie możesz otrzymać wyniki badania już 3 godziny po jego wysłaniu do laboratorium. Jeśli zależy na otrzymaniu ich w tradycyjnej papierowej formie, musisz udać się do placówki osobiście w dniu następującym po badaniu.

Zobacz też:
Ile się czeka na posiew moczu? Interpretacja wyników posiewu

Oznaczenie stężenia TSH we krwi pozwala wykluczyć schorzenia tarczycy, które znacznie utrudniają życie pacjentom. By nie doszło do sfałszowania wyników, pamiętaj, by na badanie udać się na czczo, a dzień wcześniej dobrze się wyspać.

Artykuł powstał w konsultacji z kliniką lekarzy specjalistów Supramed

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły