Badanie TSH powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku przez każdą dorosłą osobę lub zgodnie z zaleceniami lekarza u pacjentów mających problemy z tarczycą. W dalszej części tekstu przedstawimy laboratoryjne normy tego parametru oraz wyjaśnimy, o czym mogą świadczyć jego nieprawidłowe wartości. Sprawdź, ile się czeka na wynik TSH!

Normy – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH?

Orientacyjna norma TSH dla dorosłych kobiet oraz mężczyzn mieści się w przedziale od 0,4 do 4,0 ml U/l, jednak wynik nie powinien być interpretowany samodzielnie i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Obniżona wartość tego parametru może wskazywać na nadczynność tarczycy, która najczęściej jest konsekwencją autoimmunizacyjnej choroby Gravesa-Basedowa. Niskie TSH obserwuje się także u pacjentów z guzkami rozrostowymi na gruczole lub zaburzeniami w funkcjonowaniu przysadki mózgowej.

Wysokie TSH zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy, która może być efektem różnych schorzeń. Często wynika ona z autoimmunologicznej choroby Hashimoto, ale do potwierdzenia tej diagnozy niezbędne jest wykonanie kompletu badań. Niekiedy podwyższony poziom parametru może być również powikłaniem po nieprawidłowym leczeniu tarczycy. Każdorazowo badania powinny być omówione z doświadczonym lekarzem endokrynologiem: https://www.supramed.pl/endokrynologia/

Ile się czeka na wynik TSH?

Byłeś na pobraniu krwi i zastanawiasz się, kiedy otrzymasz jego wyniki? Większość placówek medycznych umożliwia ich weryfikację przez Internet, co znacznie skraca czas oczekiwania. Dzięki tej formie możesz otrzymać wyniki badania już 3 godziny po jego wysłaniu do laboratorium. Jeśli zależy na otrzymaniu ich w tradycyjnej papierowej formie, musisz udać się do placówki osobiście w dniu następującym po badaniu.

Zobacz też:
Ile się czeka na wynik przeciwciał COVID-19?

Oznaczenie stężenia TSH we krwi pozwala wykluczyć schorzenia tarczycy, które znacznie utrudniają życie pacjentom. By nie doszło do sfałszowania wyników, pamiętaj, by na badanie udać się na czczo, a dzień wcześniej dobrze się wyspać.

Artykuł powstał w konsultacji z kliniką lekarzy specjalistów Supramed

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły