Weganizm przestał być modą, a stał się stylem życia. Bardzo duży nacisk położony jest tu na aspekt etyczny i korzystanie z produktów cruelty free. Weganie żyją tak, by ich potrzeby nie powodowały cierpienia innych istot. Dlatego całkowicie rezygnują z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, nie noszą także skórzanych butów i ubrań, a także wybierają kosmetyki wegańskie. Takie podejście zdobywa coraz większe uznanie i jest propagowane jako najlepsze dla planety.

Wegańskie kosmetyki – co to znaczy?

Czym są kosmetyki wegańskie i dlaczego warto ich używać? Są to produkty przeznaczone do pielęgnacji, które w swym składzie nie mają żadnych produktów odzwierzęcych. Co jeszcze ważniejsze, nie były testowane na zwierzętach i w żaden sposób nie przyczyniły się do ich cierpienia. Warto również wspomnieć, że kosmetyki wegańskie uważane są za bardziej ekologiczne, ponieważ zostawiają mniejszy ślad węglowy.

Jaki skład powinny mieć kosmetyki wegańskie?

Co nie może znajdować się w składzie wegańskich kosmetyków? Są to wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak śluz ślimaka, keratyna, prebiotyki z przetworów mlecznych, miód, jedwab czy różnego rodzaju jad. To tylko kilka składników, w dodatku takich, z których producenci są raczej dumni. Trzeba bowiem pamiętać, że są substancje odzwierzęce, kryjące się pod nazwami trudnymi do odszyfrowania przez laika:

  • glukozamina – znajduje się w szpiku kostnym kury, używana była w kremach pielęgnujących;
  • koszenila – czerwony barwnik wykorzystywany do produkcji kosmetyków kolorowych, powstaje ze sproszkowanych chrząszczy;
  • łój – wytwarzany jest z tłuszczu krowy, znajduje się wielu kosmetykach pielęgnacyjnych.
Zobacz też:
Czy muszę zacząć liczyć kalorie na diecie keto?

Kiedy kupujesz kosmetyki wegańskie, nie musisz się martwić, czy postępujesz etycznie. W ich składzie znajdują się przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego: esencje, olejki i wyciągi. Właśnie z tego względu czas przydatności do użycia produktów tego typu jest krótszy, a kiedy minie, należy bezwzględnie pozbyć się kosmetyku ze swojej półki.

Skuteczność kosmetyków wegańskich

Mimo że kosmetyki wegańskie mają zazwyczaj bardziej wartościowy skład, niż te tradycyjne, trudno zakładać, że dla każdego okażą się tak samo skuteczne. Na pewno osoby o bardzo wrażliwej i skłonnej do alergii cerze przed pierwszym użyciem powinny zrobić test. Produkty pochodzenia naturalnego często są alergenami, więc zanim nałożysz coś na większą powierzchnię skóry, przetestuj substancję na jej skrawku.

Warto jednak zaznaczyć, że składniki roślinne są o wiele zdrowsze dla skóry – przede wszystkim nie powodują zatykania porów. Chociaż skóra stanowi naturalną barierę ochronną, wiele substancji kosmetycznych przenika przez nią, trafiając do organizmu. Z tego powodu trzeba zwracać baczniejszą uwagę na to, co się na nią aplikuje. Warto więc zatroszczyć się o siebie również na tym polu.

Kosmetyki wegańskie a naturalne

Czy skoro w składzie kosmetyków wegańskich pojawia się tak wiele naturalnych substancji, to są one także kosmetykami naturalnymi? Odpowiedź na to ważne pytanie nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Kosmetyki wegańskie mogą być naturalnymi, ale nie muszą.

Zobacz też:
Suplementy diety - dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety?

Najważniejszą zasadą w ich produkcji jest wspomniana cruelty free. Co oznacza, że nie zawierają substancji odzwierzęcych, ale w niektórych przypadkach w ich składzie mogą znajdować się produkty syntetyczne. Wtedy kosmetyków wegańskich nie można nazwać naturalnymi. Tak samo jest w przypadku kosmetyków naturalnych, które mogą być wegańskimi, ale nie muszą. Dotyczy to sytuacji, gdy ich skład wzbogaca, na przykład, miód czy bardzo chętnie wykorzystywany przez producentów śluz ślimaka.
Dzięki kosmetykom wegańskim można dokonywać świadomych wyborów nie tylko w kwestii pielęgnacji ciała. Pozwalają wyrazić sprzeciw wobec przemysłu kosmetycznego, który wykorzystuje cierpienie zwierząt. Pozostaje mieć nadzieję, że kosmetyki wegańskie przestaną być nowinką, a dla większości konsumentów będą oczywistym wyborem.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły