Rozstępy w ciąży

Ciało w ciąży bardzo się zmienia. Nie tylko za sprawą hormonów, ale również z powodu szybko zwiększającej się masy ciała. Rozstępy to defekt skórny, który pojawia się niemal u każdej ciężarnej. Nie ma skutecznego sposobu, aby się ich całkowicie pozbyć, jednak istnieje wiele możliwości, aby zmniejszyć ich widoczność. Pielęgnacja w ciąży powinna być skuteczna i bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla kobiet w tym okresie. 

Rozstępy pojawiają się na skórze w wyniku przerwania włókien kolagenowych. Na ciele tworzą się fioletowoczerwone linie, które wraz z upływem czasu przyjmują kolor biały. Świeże rozstępy mogą stać się mniej widoczne, jeśli zostaną zastosowane odpowiednie kosmetyki. Aby zminimalizować ich pojawienie się w ciąży, należy zacząć dbać o skórę już na etapie planowania dziecka. Bardzo ważne jest zwiększenie elastyczności skóry poprzez stosowanie oliwek czy kremów zapobiegających rozstępom. Rozstępy w ciąży najczęściej pojawiają się na piersiach i brzuchu, ale mogą być także obecne na udach, pośladkach czy przedramionach. 

Jak można pozbyć się cellulitu?

Z cellulitem zmaga się wiele kobiet, nie tylko będących w ciąży. Często pojawia się on z powodu zatrzymywania wody w organizmie, a także w wyniku zmian hormonalnych, które dotykają ciężarne. Popularne produkty na cellulit nie zawsze będą odpowiednie dla przyszłej mamy, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki do pielęgnacji ciała w ciąży. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju balsamy, które pozostawią skórę gładką i nawilżoną. Codzienne masowanie ciała przy użyciu oliwki pozwala uelastycznić skórę i poprawić krążenie krwi. Poza kosmetykami dobrze sprawdza się odpowiednia dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców, a także chudego mięsa i pełnoziarnistych kasz. Warto także postawić na ruch, taki jak codzienne spacery czy zajęcia dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie zdrowej sylwetki. Wystarczy 15–30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia, aby poprawić wygląd skóry.

Zobacz też:
Ciąża urojona, czyli ciąża bez ciąży. Jak to możliwe?

Pielęgnacja biustu w ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą podczas ciąży, mogą wpłynąć na wygląd biustu. Piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, mogą być nabrzmiałe, przez co są także bolesne. W tym okresie warto zadbać o dobry biustonosz, który podtrzyma biust i odciąży kręgosłup. Podczas codziennej pielęgnacji piersi nie należy zapominać o nawilżeniu i ujędrnieniu skóry. Dzięki temu będzie ona bardziej elastyczna i odporna na rozciąganie, przez co powstałe rozstępy staną się mniej widoczne. Warto sięgać po kosmetyki z naturalnym składem przeznaczone dla kobiet w ciąży. Zmniejszają ryzyko podrażnień i alergii.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły