Aby fryzura prezentowała się nienagannie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Przy doborze kosmetyków trzeba kierować się indywidualnymi potrzebami skóry głowy oraz typem włosów. Włosy cienkie wymagają troski i łagodnego traktowania, w przeciwnym razie będą ciężkie oraz oklapnięte, co tylko pogłębi wrażenie, że jest ich mało. Jak więc je traktować, by wyglądały ładnie i zdrowo?

Włosy cienkie a włosy rzadkie

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy włosy cienkie muszą być jednocześnie włosami rzadkimi? Otóż nie, jednak prawdą jest, że są słabsze niż włosy normalne, przez co częściej niż one wypadają. Zwykle powoduje to przerzedzanie się czupryny, więc łysienie często występuje z nimi w parze. Stąd tak często szukana jest odpowiedź na pytanie, jak pogrubić cienkie włosy? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów, w naszym zasięgu jest także poprawienie ich kondycji, by wyglądały zdrowo.

Cienkie włosy – czyli jakie?

Cechą charakterystyczną włosów tego typu jest ich mniejsza średnica. Włos gruby ma od 0,08 do 0,1 mm, włos normalny – od 0,06 do 0,08 mm, natomiast włos cienki zaledwie od 0,03 do 0,04 mm grubości. Przyczyną jest mniejsza ilość keratyny, będącej głównym budulcem włosów. Skąd jednak biorą się cienkie włosy? W większości przypadków odpowiedzialna jest za to genetyka. Jeśli kilka osób w rodzinie mierzyło się z takim „problemem”, mógł zostać przekazany kolejnemu pokoleniu.

Zobacz też:
Czy liście z drzewa moringa przedłużają życie?

Jeżeli natomiast cienkie włosy nie zostały przekazane w kodzie DNA, to za ich stan odpowiadają same posiadaczki. Najczęstszym powodem jest:

  • stosowanie zbyt mocnych kosmetyków do pielęgnacji (np. szamponów zawierających silny detergent SLS lub odżywek z silikonami);
  • stylizacja z użyciem zbyt wysokiej temperatury;
  • stosowanie dużej ilości kosmetyków do stylizacji włosów;
  • nieprawidłowe rozczesywanie.

Pielęgnacja cienkich włosów – sprawdzone sposoby

Aby zadbać o cienkie kosmyki, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Przede wszystkim należy kupić dobry szampon do włosów tego typu oraz odżywkę. Nie powinny to być bardzo agresywne, silnie myjące kosmetyki. O wiele zdrowsze dla pukli są te delikatniejsze preparaty, w których składzie znajduje się dużo naturalnych substancji. Włosy cienkie nie powinny być dodatkowo obciążane tłustymi odżywkami. Jeśli mają odzyskać życie, lepiej nie przesadzać z ilością nakładanych na nie kosmetyków. W tym wypadku bardzo liczy się jakość.

Oprócz tego warto pamiętać, by odpowiednio oczyszczać skórę głowy. Jeśli nie jest ona bardzo wrażliwa, dobrym posunięciem będzie regularne stosowanie peelingu. Aby usunąć nadmiar sebum, które nagromadziło się przy włosach, najlepiej wykonywać go raz w tygodniu. Dodatkowym stymulantem wzrostu włosów jest wykonywanie masażu, poprawiającego ukrwienie skóry głowy. Ważny etapem pielęgnacji włosów jest dieta. Powinna być zbilansowana, bogata w witaminy oraz inne substancje odżywcze. Należy do niej włączyć między innymi nabiał, jajka, ryby, czerwone mięso, a także rośliny strączkowe i brokuły.

Zobacz też:
Szczawiany – czy są groźne dla organizmu? O czym świadczy podwyższony poziom szczawianów wapnia w moczu?

Czego nie robić z cienkimi włosami?

Prawidłowa pielęgnacja to tylko część tajników dbania o cienkie włosy. Jeżeli chce się je utrzymać w dobrej kondycji, trzeba ograniczyć niektóre zabiegi. Należy do nich przede wszystkim suszenie przy użyciu gorącego strumienia powietrza, kręcenie loków, a także prostowanie. Zły wpływ na stan włosów mają również niektóre produkty utrwalające fryzurę, a w zasadzie ich nadmiar. Co ważne, farbowanie także obciąża włosy, więc trzeba z niego zrezygnować albo stosować produkty naprawdę wysokiej jakości.

Na stan cienkich włosów wpływa także nieprawidłowe czesanie! Szarpaniem i ciągnięciem można zrobić sobie dużą krzywdę. Z tego powodu nie zaleca się rozczesywania mokrych włosów, kiedy są bardzo poplątane. Na tym etapie najlepiej rozdzielić je palcami, by pozbyć się kołtunów. Później, kiedy będą już gotowe na szczotkę, należy czesać je od dołu, kończąc na nasadzie – nie odwrotnie.

Cienkie włosy – co robić, by wyglądały zdrowo? Podsumowanie

Jeśli cienkie włosy mają wyglądać zdrowo, konieczne jest ograniczenie mocnych szamponów i odżywek. Poza tym należy zmniejszyć ilość produktów do stylizacji, a przede wszystkim unikać wysokich temperatur. Włosy cienkie trzeba traktować delikatnie, ale dzięki temu nabiorą blasku i staną się mocniejsze.

Zobacz także:

Zobacz też:
Skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów w domu

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły