Czym jest łuszczyca skóry głowy?
Łuszczyca skóry głowy to przewlekła, niezakaźna choroba autoimmunologiczna. Charakteryzuje się przyspieszonym cyklem odnowy naskórka – z miesiąca do zaledwie kilku dni. Na skórze pojawiają się rumieniowe wykwity pokryte srebrzystą łuską. Choroba przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.
Przyczyny łuszczycy głowy nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne. Ryzyko zachorowania wynosi 1–2% u dzieci zdrowych rodziców, ale aż 50% w przypadku obojga chorych rodziców. Rozwój choroby prowokują również infekcje, stres, zmiany hormonalne czy niektóre leki, np. beta-blokery.
Jakie objawy wskazują na łuszczycę głowy?
Pierwszym objawem łuszczycy skóry głowy jest pojawienie się grudek pokrytych srebrzystą łuską. Towarzyszy temu intensywne przesuszenie skóry, świąd oraz pieczenie. Drapanie przynosi chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie pogarsza stan skóry. Typowy dla łuszczycy jest tzw. objaw świecy stearynowej – skóra pod usuniętą łuską błyszczy się, a jej pękanie prowadzi do drobnych krwawień.
U chorych na łuszczycę występuje też objaw Köbnera, polegający na powstawaniu zmian łuszczycowych w miejscu drobnych urazów. Może do tego dojść podczas drapania czy pielęgnacji włosów. Długotrwała choroba prowadzi do nasilonego wypadania włosów, a w skrajnych przypadkach – łysienia.
Jak diagnozuje się łuszczycę skóry głowy?
Diagnoza łuszczycy wymaga wizyty u dermatologa. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie przedmiotowe. Ocena zmian skórnych odbywa się często przy użyciu dermoskopii. W skład diagnostyki mogą wejść również badania dodatkowe, takie jak trichoskopia czy analiza histopatologiczna. W przypadku nasilonego wypadania włosów wykonuje się trichogram, pozwalający ocenić stan cebulek włosów.
Skuteczne metody leczenia łuszczycy głowy
Leczenie łuszczycy głowy skupia się na łagodzeniu objawów i wydłużeniu okresów remisji. Terapia wymaga systematyczności oraz indywidualnego podejścia.
Podstawowe metody leczenia obejmują farmakoterapię miejscową przy użyciu środków keratolitycznych (związki siarki, kwas salicylowy, kwas mlekowy, mocznik), które usuwają łuszczący się naskórek. Stosuje się również glikokortykosteroidy (np. betametazon, mometazon) łagodzące stan zapalny, zmniejszające świąd i rumień.
Wiele skutecznych, a do tego opartych na naturalnych składnikach środków na łuszczycę skóry głowy możesz kupić w aptece bez recepty. Jednym z nich jest Zdrój Szampon Leczniczy (Sulphur Busko Zdrój).
Jego działanie opiera się na biologicznie aktywnych związkach siarki. Wody siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, łagodzą świąd i ograniczają nadprodukcję łoju. Dzięki właściwościom keratolitycznym składniki leku delikatnie złuszczają i oczyszczają skórę głowy, wspierając jej regenerację dzięki działaniu keratoplastycznemu. Badania potwierdzają, że stosowanie szamponu Zdrój wydłuża okresy remisji choroby.
Tekst promocyjny