Atopia najczęściej rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie, ale z jej powodu cierpią również dorośli. Zmiany spowodowane AZS obejmują policzki, szyję, ramiona, nogi. Atopia jest nieprawidłową reakcją organizmu na alergeny. O skórze atopowej można mówić, gdy pojawią się na niej charakterystyczne zmiany. 

Charakterystyczne objawy AZS

Wszelkie problemy skórne, zwłaszcza nasilające się i utrudniające normalne funkcjonowanie, warto konsultować z dermatologiem. Istnieje szereg schorzeń, które mogą przypominać AZS. O atopowym zapaleniu skóry mogą świadczyć przede wszystkim uciążliwy świąd i suchość skóry. To powoduje niepohamowaną chęć drapania. 

Charakterystyczne są również zaczerwienienie i rumień. Wyprysk atopowy w postaci rozległych plam może pojawić się twarzy czy skórze głowy (u najmłodszych), ale również zgięciach łokci i kolan, szyi lub ramionach. Ciągłe drapanie może prowadzić do zaognienia zmian i nadkażeń bakteryjnych. W efekcie pojawiają się grudki i pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Czy to już atopia?

Czy wystąpienie opisanych objawów wystarczy, by stwierdzić, że doszło do rozwoju atopowego zapalenia skóry? Istnieje kilka tzw. kryteriów mniejszych, które ułatwiają postawienie diagnozy. Lekarz, poza wykonaniem testów skórnych, przeprowadzi wywiad, który pomoże mu ustalić, czy ma do czynienia z AZS.

U osób z atopowym zapaleniem skóry często obserwuje się intensywny świąd związany z poceniem, np. po intensywnym wysiłku fizycznym. AZS jest chorobą, w której występują okresy remisji i nawrotów, dlatego warto zwrócić uwagę, czy dolegliwości w tymczasowo ustępują. 

Zobacz też:
Suchość w nosie – czy może być objawem choroby? Jak nawilżyć śluzówkę?

To również świadczy o atopii

W diagnozowaniu atopii duże znaczenie ma również lokalizacja zmian skórnych. Warto pamiętać, że zazwyczaj pojawiają się one w konkretnych miejscach. Nieco inaczej wyglądają w przypadku niemowląt, dzieci oraz dorosłych:

  • u niemowląt AZS pojawia się głównie na twarzy, czole i głowie;
  • u dzieci w wieku 3-11 lat zmiany występują w zgięciach łokci i stawów;
  • u młodzieży i dorosłych zmiany przesuwają się np. na grzbiet dłoni.

W niektórych przypadkach AZS może obejmować większe fragmenty skóry. W skrajnych sytuacjach choroba atakuje całą powierzchnię, powodując tzw. erytrodermię. Trzeba pamiętać, że aż połowa przypadków rozwija się we wczesnym dzieciństwie i niemal w 80% dotyczy maluchów w pierwszym półroczu życia. Im starsze dziecko, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania.

Życie z atopią. Jak sobie radzić?

Choć życie z atopią nie jest łatwe, istnieją sposoby radzenia sobie z uciążliwą chorobą. Najważniejsze są:

  • prawidłowa pielęgnacja skóry;
  • stosowanie delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków;
  • odpowiednio skonstruowana dieta. 

W leczeniu stosuje się również leki przeciwhistaminowe, przeciwinfekcyjne, glikokortykosteroidy czy antybiotyki doustne i stosowane zewnętrznie.

Dla dobrej kondycji i komfortu skóry atopowej, ważne jest, aby ubrania dla osoby cierpiącej na AZS były wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin no: z bawełny lub lnu. Należy natomiast pamiętać, aby unikać odzieży zawierającej wełnę (która może dodatkowo podrażniać zmiany skórne) lub też z syntetycznych, nieprzewiewnych materiałów.

Pamiętaj, żeby unikać stosowania silnych detergentów np. proszków do prania opartych na fosforanach, czy też płynów do płukania zawierających wysokie stężenie wielu substancji zapachowych – wpływa to niekorzystnie na przebieg choroby! Dlatego też odzież i pościel należy prać w specjalnych proszkach i płynach odpowiednich dla alergików lub w delikatnych płatkach mydlanych.

Zobacz też:
Choroba lokomocyjna – jak złagodzić nieprzyjemne objawy?

Zobacz także: