U niektórych osób po zaszczepieniu preparatem firmy Johnson & Johnson pojawia się rzadkie powikłanie. Już teraz Agencja Żywności i Leków planuje dodanie choroby do listy ostrzeżeń związanych z przyjmowaniem szczepionki.

Szczepionka Johnson & Johnson a zespół Guilliaina-Barrego

Chodzi o zespół Guilliaina-Barrego. To rzadka choroba autoimmunologiczna, której wystąpienie potwierdzono u 100 osób spośród 12,8 milionów zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson.

Informacje na temat liczby osób, które zachorowały po podaniu szczepionki przekazały wczoraj Centra Kontroli i Prewencji Chorób. W większości przypadków choroba ujawniła się po około dwóch tygodniach od momentu podania preparatu.

Jak informuje w swojej depeszy Polska Agencja Prasowa, najczęściej dotyczyło to mężczyzn, przede wszystkim po 50. roku życia. Według danych przekazanych przez Centra, przypadki te są niezwykle rzadkie, jednak pojawiają się u osób zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson. Nie odnotowano zachorowań u osób, które przyjęły szczepionki Moderny czy Pfizera.

W rzadkich przypadkach choroba prowadzi do zgonu

Choroba, która ujawniła się u wspomnianych stu osób jest schorzeniem, które skutkuje zapaleniem układu nerwowego. Najczęstszymi objawami są poczucie słabości mięśni oraz ból kończyn i pleców. Mniej więcej 20 proc. chorych ma problemy z poruszaniem się, a w 5 proc. przypadków zespół Guillaina-Barrego doprowadził do zgonu.

Sama choroba najczęściej pojawia się po infekcjach wirusowych, ale odnotowywano jej przypadki po szczepieniu przeciwko świńskiej grypie w latach siedemdziesiątych. Rocznie odnotowuje się nie więcej niż 2 przypadki na 100 tys. osób.

Zobacz też:
Koronawirus 20 października 2021. Raport Polska, środa, szczegółowe dane

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły