Co to są zaskórniki i dlaczego powstają?

Zaskórniki to rodzaj zmian skórnych o niezapalnym charakterze. Powstają zwykle w okresie dojrzewania, aczkolwiek nie jest to regułą. Równie dobrze mogą pojawić się w wieku późniejszym i być skutkiem niewłaściwego trybu życia, braku pielęgnacji skóry lub nadmiernego stresu. Zaskórniki nie zawsze wywołują stan zapalny, dopóki chory nie doprowadzi do ich uszkodzenia. Ogólnie rzecz biorąc, są one bardziej defektem kosmetycznym niż chorobą. Jeśli jest ich dużo, predysponują do powstania trądziku zaskórnikowego. Jest on najlżejszą postacią tej choroby i nie wymaga leczenia farmakologicznego, o ile nie jest w zaawansowanym stadium.

Wyróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. Otwarte to tzw. wągry. Mają postać niewielkich czarnych kropek. Ich barwa jest związana z utlenianiem się keratyny, obecnej w martwych komórkach naskórka. Zaskórniki zamknięte z kolei to wykwity koloru białego. Są one grudkami podskórnymi, które powstały na skutek nagromadzonego łoju. Ani jednych, ani drugich nie wolno wyciskać, ponieważ sprzyja to rozwojowi stanów zapalnych i tworzeniu się ropnych krostek. 

Jakimi kosmetykami można pozbyć się zaskórników?

Kluczem do pozbycia się zaskórników jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Jej podstawę stanowi oczyszczanie i usunięcie wszelkich drobnoustrojów z powierzchni naskórka. Do tego celu możemy użyć zarówno kosmetyków drogeryjnych, jak i aptecznych. Szeroki asortyment emulsji, pianek, toników oraz płynów micelarnych pozwala dobrać produkt stosownie do potrzeb. Jednak warto pamiętać o składzie kosmetyków. Preparaty drogeryjne mogą zawierać substancje drażniące, które wywołują reakcje alergiczne. Skóra pokryta wykwitami sama w sobie jest podrażniona i nie powinniśmy w żaden sposób pogarszać jej kondycji. 

Zobacz też:
Regulator kwasowości – co to takiego? Czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy?

Związków drażniących, mogących uczulać i niepotrzebnych komponentów zapachowych nie mają w składzie dermokosmetyki. To te produkty uznaje się często za najlepsze, jeśli chodzi o pielęgnację cery z problemami. Formuła dermokosmetyków opiera się na substancjach biologicznie czynnych, z których większość ma działanie terapeutyczne. Delikatność składników i możliwość użycia emulsji oczyszczających z wodą lub bez daje poczucie komfortu.

Oczyszczanie skóry to nie jedyny element pielęgnacji. Wśród dermokosmetycznych preparatów znajdziemy również kremy przeznaczone do cery trądzikowej. Zapewniają one długotrwałe nawilżenie, zmatowienie skóry, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Odbudowują również uszkodzoną barierę lipidową naskórka.

Zobacz także: