Zapaleniem płuc nazywa się infekcję jednego lub obu płuc. Do zachorowania przyczyniają się bakterie, wirusy lub grzyby.

Światowy Dzień Zapalenia Płuc: objawy choroby

Do typowych objawów zapalenia płuc należą: podwyższona temperatura, dreszcze, potliwość, uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia organizmu, kaszel, w trakcie którego wykrztuszana jest ropna wydzielina o barwie żółtej, szarej lub zielonej, ból pojawiający się w klatce piersiowej, na ogół zlokalizowany w bocznych jej częściach, który nasila się w trakcie głębokiego wdechu i kaszlu. Symptomy te mogą wystąpić w ciągu 24-48 godzin, ale również może rozwijać się wolniej przez kilka dni. Powyższych oznak nie wolno bagatelizować, ponieważ choroba ta może nie zbiera tak śmiertelnych żniw jak miało to miejsce w przeszłości, lecz nadal to bardzo niebezpieczna przypadłość.

Światowy Dzień Zapalenia Płuc: powikłania

Zapalenie płuc prowadzi do różnych powikłań, do których zalicza się:

Ropień płuca: który w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia płuca. Do leczenia konieczne są antybiotyki.

Wysiękowe zapalenie opłucnej: w jamie opłucnej, czyli pomiędzy płucem a ścianą klatki piersiowe pojawia się płyn, który jeśli ulegnie zakażeniu prowadzi do powstania ropniaka opłucnej.

Ropniak opłucnej: jest powikłaniem wysiękowego zapalenia opłucnej. W przypadku ropniaka tworzą się zmiany włókniste opłucnej, utrudniające rozprężanie się płuca i oddychanie.

Baktariemia: szczególnie często występuje u starszych osób. To zakażenie krwi, które może ustąpić samoistnie, ale częściej prowadzi do sepsy i wstrząsu septycznego.

Zobacz też:
Szczepionka Johnson & Johnson będzie dwudawkowa? Eksperci wydali nową rekomendację

Niewydolność oddechowa: do niewydolności dochodzi zazwyczaj w przebiegu zapalenia płuc, jako powikłania grypy, szczególnie tzw. świńskiej, czyli AH1N1, oraz SARS.

Warto podkreślić, że do zapalenia płuc może przyczynić się również koronawirus. Schorzenie to grozi trwałym uszkodzeniem płuc, a nawet śmiercią.

Źródło: transplantacja.org.pl

Zobacz także: