W niektórych jednak przypadkach, mięśniaki mogą powodować różnego rodzaju problemy, od niepłodności, po złe samopoczucie, a na nadmiernie obfitych miesiączkach kończąc. Sprawdźmy, czym właściwie są mięśniaki macicy, jakie objawy mogą świadczyć o ich obecności i kiedy należy zdecydować się na usunięcie mięśniaków.

Czym są mięśniaki macicy? Dlaczego powstają?

Mięśniaki macicy to bardzo częsta przypadłość, która dotyka ok. 30% kobiet w wieku rozrodczym. W większości przypadków są niegroźne i nie powodują żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Wynika to wprost z ich charakteru – są to bowiem niegroźne zmiany nowotworowe, najczęściej niewielkich rozmiarów, które nie wywołują niekorzystnych skutków. Zazwyczaj pojawiają się w okresie rozrodczym. Przyczyny ich powstawania nie są do końca poznane. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Do czynników, które zwiększają ryzyko powstawania mięśniaków macicy zalicza się m. in. czynniki genetyczne. Jeśli mama danej kobiety miała mięśniaki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tendencję do ich powstawania odziedziczy córka. Kolejnym czynnikiem są hormony – estrogen i progesteron stymulują rozwój mięśniaków, dlatego cierpią na nie głównie kobiety w wieku rozrodczym. Po menopauzie mają tendencję do zanikania, gdyż obniża się stężenie hormonów płciowych.

Według naukowców na rozwój mięśniaków macicy wpływają także uwarunkowania rasowe – zdecydowanie częściej są one diagnozowane u kobiet rasy czarnej niż białej. Wśród czynników sprzyjających ich rozwojowi wymieniany jest także wiek wystąpienia pierwszej miesiączki – będą one częstsze u kobiet, które zaczęły miesiączkować przez 12. rokiem życia. Nie bez znaczenia pozostaje także stan zdrowia, dieta, a także używki – mięśniaki częściej rozwijają się u kobiet otyłych, spożywających duże ilości kofeiny i alkoholu, a także cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też:
Bezglutenowy Keto Chleb – czym jest? Jakie są jego zalety?

Jakie objawy dają mięśniaki macicy? Jak wygląda leczenie mięśniaków w Krakowie?

Objawy mięśniaków macicy zależą od lokalizacji, ilości, a także rozmiaru poszczególnych guzów. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych negatywnych skutków występowania mięśniaków. Według specjalistów, objawy mięśniaków występują zaledwie u 30-40% kobiet, które są nimi dotknięte. Do najczęściej wymienianych dolegliwości należą m. in. bardzo obfite miesiączki, które trwają dłużej niż tydzień, ból, uczucie ucisku i pełności w miednicy, częste wizyty w toalecie, zaparcia, bóle pleców lub nóg, a także problemy z zajściem w ciąże i poronienia.

Mięśniaki macicy można wykryć w bardzo prosty sposób – w tym celu wykonuje się USG macicy, a niekiedy także rezonans magnetyczny, który jest bardziej precyzyjny. Leczenie zależy od rodzaju i rozmiarów mięśniaków, a także wieku i chęci zachowania przez pacjentkę płodności. W większości przypadków, jeśli mięśniaki nie dają żadnych negatywnych objawów, lekarz zaleca ich obserwację.

Niekiedy wdrażane jest także leczenie farmakologiczne, a w ostateczności zalecane usunięcie mięśniaków. W Krakowie zabiegi wykonuje się zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Usunięcie mięśniaków w Krakowie oferowane przez specjalistyczne kliniki to mało inwazyjne zabiegi przeprowadzane głównie metodą laparoskopową lub histeroskopową. Nowoczesne metody pozwalają uniknąć długiej rekonwalescencji, a także widocznych blizn – nacięcia goją się szybko i nie pozostawiają po sobie trwałych śladów.

Zobacz także:

Zobacz też:
L4 online – jak je otrzymać bez wizyty w przychodni?

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły