Czy guma guar jest szkodliwa? Gdzie występuje i jak wpływa na twój organizm? Guma guar to substancja owiana złą sławą, ale czy słusznie? Znajdziesz ją w wielu produktach spożywczych. Sprawdź, jak samodzielnie wykorzystasz ją w swojej kuchni.

Guma guar to naturalna substancja, którą pozyskuje się z rośliny Cyamopsis Tetragonoloba. Występuje ona w Indiach i Pakistanie. Choć symbol E 412 może na to nie wskazywać, guma guarowa to naturalna substancja błonnik pokarmowy. Działa przede wszystkim jako środek wiążący wodę. Dzięki temu zmienia konsystencję produktów, nadaje im lepkość i stabilizuje je. Dowiedz się, do czego można używać gumy guar.

Guma guar – co to?

Guma guarowa znana jest też pod nazwą E 412. Jest białym lub czasem bladożółtym proszkiem, bez wyrazistego zapachu, z łagodnym smakiem. W jego skład wchodzi przede wszystkim galaktomannan, czyli związek, którego twój organizm nie trawi. Dlatego nie zostawia ona w twoim ciele praktycznie żadnych kalorii ani innych śladów. Guma guar jest wydalana razem z kałem.

Guma guar – zastosowanie

Zastanawiasz się, jakie zastosowanie ma guma guar? Najczęściej używa się jej w przemyśle żywnościowym jako substancji zagęszczającej. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i można używać jej do tworzenia lepkich, żelowych substancji. E 412 reaguje z niektórymi substancjami:

  • w środowisku kwaśnym, guma guarowa ulega rozpadowi;
  • sól spożywcza zwiększa lepkość substancji;
  • cukier znacznie zmniejsza jej lepkość.
Zobacz też:
Arteterapia – niesamowita terapia przez sztukę

Gdzie stosuje się gumę guar?

Guma guar jest powszechnie używana w przemyśle spożywczym, papierniczym, tekstylnym, farmaceutycznym, kosmetycznym i w ceramice. W niektórych przypadkach, dietetycy zalecają E 412 ponieważ zmniejsza apetyt, daje wrażenie pełności po posiłku oraz reguluje pracę jelit.

Guma guar – zastosowanie w przemyśle spożywczym

Gumę guarową dodaje się do wielu produktów spożywczych. Można ją znaleźć:

  • w sosach;
  • w wyrobach piekarniczych (mącznych);
  • w dżemach i galaretkach owocowych;
  • w suszonych owocach;
  • w przetworzonych produktach mięsnych;
  • w różnych tłuszczach i olejach;
  • w niektórych słodyczach i słodkich napojach;
  • nawet w żywności przeznaczonej dla niemowląt.

Tak szerokie zastosowanie sprawia, że wiele osób pyta, czy E 412 wykazuje szkodliwość dla organizmu.

Guma guar – szkodliwość

Guma guar została sklasyfikowana jako substancja bezpieczna dla człowieka. Jeśli zaczniesz spożywać ją w nadmiarze, możesz doświadczyć nudności, wzdęć lub biegunki. Są to jednak rzadkie objawy. W odpowiednich dawkach guma guarowa nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Mimo złych skojarzeń związanych z symbolem E 412, szkodliwość tej substancji nie została potwierdzona. Jest ona używana powszechnie w wielu produktach i nie wywołuje przy tym żadnych negatywnych skutków.

Guma guar – jak używać?

Czy wiesz, że możesz używać gumy guar w swojej kuchni? Jest to produkt naturalnego pochodzenia, który zagęści ugotowane przez ciebie potrawy, nie wpływając na ich smak. Możesz dodawać ją do produktów bezglutenowych, oraz słodkich wypieków lub wytrawnych potraw.

Guma guar – pozostałe zastosowania

Czy wiesz, że kiedyś guar był używany jako pasza dla bydła? Dopiero w czasach następujących po II wojnie światowej wzrosło zainteresowanie rośliną i jej korzyściami dla ludzi. Dzięki swoim właściwościom szybko zyskała na popularności.

Zobacz też:
Przeciwutleniacze – sojusznicy w walce z wolnymi rodnikami

Guma guar w przemyśle farmaceutycznym

Guma guar jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym do produkcji tabletek, leków, maści itp. Sprawia, że tabletki działają przez dłuższy czas. Kremy i maści z jej dodatkiem nie ulegają zaś rozwarstwianiu. Ta ostatnia właściwość gumy guarowej sprawia, że jest też popularnym dodatkiem do kosmetyków.

E 412 jako składnik kosmetyków

Producenci często dodają ją właśnie do różnych kremów – sprawia, że łatwiej rozprowadzają się one na skórze, a jednocześnie są gęstsze i mniej lejące. Guma guar stosowana od zewnątrz wspomaga działanie kosmetyków nawilżających. Chroni skórę przed utratą wody i szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Co więcej, zapewnia lepsze wymieszanie i równomierne rozprowadzenie składników zawartych w danym produkcie.Guma guar, znana też pod nazwą E 412, jest naturalną i nieszkodliwą substancją. Możesz stosować ją we własnej kuchni i spożywać bez większych ograniczeń. Nie istnieją właściwie żadne przeciwwskazania co do jej spożycia. Jak ze wszystkim – zachowaj jednak zdrowy rozsądek co do dawkowania gumy guar.

Zobacz także:

About the Author

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

View All Articles