Rozmiar kasku

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście poprawny rozmiar. Aby wiedzieć, po jaki kask powinieneś sięgnąć, musisz zmierzyć obwód swojej głowy. W teorii możesz po prostu przymierzać poszczególne modele w sklepie, jednak, jeśli zdecydujesz się na zakupy w sieci, to wymiary będą Ci potrzebne. Kas musi być dobrze dopasowany, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Gdy nałożysz go na głowę, powinien się on prawidłowo trzymać, nawet jeżeli nie zapiąłeś jeszcze paska. Sprawdź również, Ci nie ześlizguje się, gdy dynamiczniej poruszasz szyją. Co jednak istotne, nie powinien Cię on uciskać, jeśli tak się dzieje, to znaczy to, że rozmiar jest za mały.

Rozmiarówka prezentuje się następująco (rozmiar i obwód głowy):

  • XXXS – 49-50 cm
  • XXS – 51-52 cm
  • XS – 53-54 cm
  • S – 55-56 cm
  • M – 57-58 cm
  • L – 59-60 cm
  • Xl – 61-62 cm
  • XXl – 63-64 cm

Sprawdź kaski narciarskie w ofercie sklepu Sportano. Znajdziesz tam modele zaprojektowane przez uznanych producentów, takich jak Dainese, Alpina, ATOMIC, CASCO, Salomon, Smith oraz wielu innych. Szeroki wybór sprawia, że z pewnością znajdziesz egzemplarz dla siebie.

Jaki kask dla dziecka?

Jeśli chodzi o dzieci, to obowiązują nas identyczne zasady, co w przypadku dorosłych. Przy czym należy podkreślić jedną istotną kwestię. Kask jest obligatoryjnie obowiązkowy. Czasem zdarza się, że rodzice zakładają na głowę malucha jedynie czapkę, ponieważ ten jest jeszcze mały, więc i tak nie jest w stanie rozwinąć dużych prędkości. Na stoku może jednak dojść do wielu różnych zdarzeń, dlatego absolutnie nie można pomijać tego rodzaju zabezpieczeń.

Zobacz też:
Fartuchy jednorazowe - jakie wybrać?

Producenci zaprojektowali również kaski z myślą o dzieciach, dzięki czemu nawet najmłodsi będą czuli się w nich komfortowo. Dodatkowo niektóre modele są zaopatrzone w specjalny regulator, dzięki któremu możliwe jest zwiększenie bądź zmniejszenie rozmiaru kasku. Nie jest więc tak, że maluch szybko wyrośnie z nabytego egzemplarza.

Jak zbudowany jest kask narciarski?

Przede wszystkim kask składa się z dwóch warstw. Miękkiej wewnętrznej oraz twardej zewnętrznej. Pierwsza odpowiada za nasz komfort, zaś celem drugiej jest absorbowanie ewentualnych uderzeń.

Do projektowania kasku stosuje się jedną z dwóch technologii – in mould lub hardshell. W przypadku pierwszej z nich wszystko opiera się na wtryskiwaniu lub wspawaniu pianki EPS. W efekcie otrzymujemy lekki egzemplarz. Minusem jest natomiast brak zaawansowanych systemów wentylacyjnych. Natomiast w drugim przypadku skorupę kasku wykonuje się z karbonu bądź tworzywa ABS. Warstwę wewnętrzną wykonuje się zaś z pianki EPS. Ponieważ całość polega na łączeniu dwóch różnych warstw, możliwe staje się uzyskanie lepszej wentylacji. To odbywa się jednak kosztem większej wagi. Na rynku możemy jednak znaleźć również kaski hybrydowe. Niezależnie od tego, jakiego modelu potrzebujesz, z pewnością sklep sportowy Sportano ma go w swojej ofercie. Warto nabywać egzemplarze od sprawdzonych producentów, ponieważ są one gwarancją komfortowego noszenia oraz bezpieczeństwa.

Dodatkowe wyposażenie kasku

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku kasków ważne jest również ich dodatkowe wyposażenie. Należy zwrócić uwagę między innymi na pasek. Byłoby dobrze, gdyby posiadał on miękką wyściółkę, dzięki której będziesz czuć się bardziej komfortowo. Inną kwestią jest zapięcie – byłoby dobrze, gdybyś mógł rozpiąć je i zapiąć nawet w założonych rękawicach.

Zobacz też:
Co pomaga utrzymać porządek w biurze?

Kolejną sprawą są gogle narciarskie. Muszą one współgrać z posiadanym przez nas kaskiem. Chodzi nam przede wszystkim o kształt. Gogle od kasku powinna oddzielać jedynie wąska przerwa, aby lepiej chronić naszą głowę (nie tylko przed obrażeniami, ale również wiatrem czy śniegiem). Alternatywą będzie zakup kasku ze zintegrowaną szybą.

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważną sprawą, której nie można bagatelizować. Dlatego też tak ważny jest zakup właściwego kasku. Mamy nadzieję, że wiesz już, czym powinieneś kierować się podczas wyboru idealnego egzemplarza.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły