Zaczęłaś unikać tematu i okazji do zbliżeń z partnerem? Ból podczas stosunku może całkowicie odebrać chęć na uprawianie seksu. Nic w tym dziwnego – tam, gdzie kiedyś pojawiała się przyjemność, teraz odczuwasz tylko suchość, dyskomfort lub ból. Być może zastanawiasz się, czy twoje ciało kiedyś wróci do normy, a może martwisz się, jak to wpłynie na związek? Bez obaw – ból przy stosunku to dość częsta przypadłość i nie ma w niej niczego wstydliwego. Dowiedz się, dlaczego się pojawia i jak można się przed nią uchronić.

Ból podczas seksu

Ból podczas stosunku spotyka nie tylko kobiety. Mężczyźni też mogą cierpieć na tę przypadłość. Jednakże statystycznie częściej przytrafia się płci żeńskiej. Pojawia się na skutek różnych czynników – fizycznych, jak i psychicznych. Choć pacjenci niechętnie mówią o tej przypadłości, nie ma w niej niczego wstydliwego. Nie bagatelizuj tego problemu, jeśli zauważysz go u siebie. 

W niektórych przypadkach, ból przy stosunku wymaga specjalistycznego leczenia. Na szczęście, często też łatwo się go pozbyć.

Zobacz też:
Ból ucha przy odbijaniu – co go powoduje?

Ból w środku pochwy podczas stosunku – dyspareunia

Dysfunkcja seksualna, która objawia się bólem podczas stosunku, nazywana jest dyspareunią. Dyskomfort może być odczuwalny na różnej głębokości. Czasem jest to ból podczas stosunku przy wejściu do pochwy, a czasem – głębiej, przy szyjce macicy. Uczucie to uniemożliwia osiągniecie satysfakcji podczas zbliżenia. W niektórych przypadkach jest tak silne, że nie pozwala na penetrację. Oprócz bólu, może pojawiać się też uciążliwe uczucie swędzenia lub pieczenia.

Ból w pochwie podczas stosunku – najczęstsze przyczyny

Dyspareunia może pojawić się na skutek działania różnych czynników. Czasem mają one podłoże fizyczne, biologiczne, a niekiedy – psychiczne. Częstym powodem bólu podczas stosunku jest po prostu suchość pochwy. Gdy jest ona niedostatecznie nawilżona, penetracja powoduje dyskomfort, a nawet ostry ból. 

Problem suchości pochwy może być błahy – jak chociażby niewystarczająca gra wstępna lub jej całkowity brak. Jednakże czasem powód jest bardziej złożony. Ból podczas seksu może być bardziej odczuwalny na skutek poniższych czynników:

  • zmiany hormonalne;
  • menopauza;
  • choroby weneryczne;
  • stany zapalne narządów płciowych;
  • wady anatomiczne;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • u mężczyzn – stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka;
  • przyjmowanie niektórych leków.

Ból podczas stosunku może być też efektem zachowania partnera podczas seksu. Pochwa może boleć na skutek zbyt głębokiej penetracji, szczególnie w niektórych pozycjach. Nie zawsze jednak wina leży po stronie partnera. Zdarzają się sytuacje zwykłego niedopasowania anatomicznego, które będą powodować ból w środku pochwy podczas stosunku.

Zobacz też:
Co może oznaczać przewlekły ból głowy? Poznaj przyczyny i pozbądź się go raz na zawsze

Endometrioza

Ból przy stosunku odczuwają kobiety, które cierpią na endometriozę. Zastanawiasz się, co to takiego? Jest to choroba przewlekła spowodowana obecnością komórek endometrium poza jamą macicy. Spotyka przeważnie kobiety w wieku rozrodczym. Oprócz bólu przy stosunku, może wywoływać też:

  • zaburzenia miesiączkowania;
  • bardzo obfite krwawienie podczas menstruacji;
  • częste bóle brzucha.

Aspekty psychologiczne

Nie należy też ignorować psychologicznych przyczyn bólu pochwy. Ból podczas stosunku i niechęć do uprawiania seksu mogą być związane ze złymi doświadczeniami i traumami z przeszłości. Odpowiedzialne są za to szczególnie przeżycia związane z seksem. Do przyczyn psychicznych bólu i dyskomfortu podczas stosunku należą:

  • nadużycia seksualne w przeszłości;
  • lęk przed ciążą;
  • niewiedza lub nieprawidłowe przekonania na temat seksu;
  • zła relacja z partnerem.

Ból przy stosunku – pozostałe powody

Innymi przyczynami są też zakażenia grzybicze lub stany zapalne układu moczowego. 

Ból podczas stosunku w ciąży

W okresie ciąży twoje ciało jest bardziej podatne na uszkodzenia i działanie różnych szkodliwych bodźców. Błony śluzowe i srom są wówczas znacznie bardziej wrażliwe. Może to oznaczać, że będziesz odczuwać większą przyjemność z seksu lub przeciwnie – zaczniesz odczuwać ból podczas stosunku w ciąży.

Co powoduje ból wejścia do pochwy u kobiet w ciąży? Mogą to być:

  • zmiany zachodzące w tym czasie w drogach rodnych;
  • choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na popęd seksualny;
  • uwarunkowania psychologiczne;
  • pochwica, czyli niekontrolowane napięcie mięśni pochwy;
  • dyspareunia;
  • wulwodynia – ból krocza podczas stosunku, który nie jest wywołany żadnym stanem zapalnym ani powyższymi czynnikami. Może być spowodowany chorobami nerwów czuciowych sromu lub pochwy.
Zobacz też:
Co na ból pleców? Zastosowanie maty do akupresury

Ból wejścia do pochwy lub ból macicy mogą też pojawiać się po stosunku i orgazmie. Wynika on po prostu ze skurczów macicy podczas orgazmu. Nie jest to w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka. Skurcze nie wywołają porodu, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Powinny ustać samoczynnie po kilku minutach.

Ból podczas stosunku po porodzie

Ból podczas stosunku po porodzie nie jest niczym dziwnym. Spotyka to wiele kobiet. Pojawia się na skutek różnych urazów miednicy i miednicy mniejszej. Poród naturalny jest stanowi w tym aspekcie duże zagrożenie. Przed przystąpieniem do współżycia najlepiej wykonać badanie:

  • stanu blizny po nacięciu, pęknięciu krocza;
  • kości i mięśni miednicznych;
  • procesu gojenia się tkanek. 

Pamiętaj, że okres połogu to czas regeneracji twojego ciała. Nawet w przypadku braku jakichkolwiek uszkodzeń, twoje ciało i umysł muszą dojść do siebie.

Lekarze zalecają stosowanie kwasu hialuronowego, aby sprawnie i skutecznie zażegnać ból podczas stosunku po porodzie. Substancja ta działa nawilżająco i regenerująco na ścianki pochwy. Jeśli lekarz wykluczył w twoim przypadku stany zapalne i czynniki chorobowe, wystarczy dać swojemu ciału odpowiedni czas na powrót do stanu sprzed ciąży. Pamiętaj też o dodatkowym nawilżeniu pochwy podczas stosunku.

Co na ból wejścia do pochwy? 

Jeżeli jest to dolegliwość, która pojawia się często i jest bardzo uciążliwa, udaj się do lekarza. Specjalista prawdopodobnie będzie wiedział, jak ci pomóc. Wsparcie przy leczeniu bólu podczas stosunku mogą zapewnić ci ginekolog, urolog, seksuolog lub, w niektórych przypadkach, psychiatra.

Zobacz też:
Ból podbrzusza po stosunku – czym jest spowodowany? Poznaj przyczyny bólu brzucha po seksie

Leczenie tej dolegliwości może być tak proste, jak:

  • stosowanie odpowiednich lubrykantów; 
  • trening partnerski lub samodzielne ćwiczenia;
  • zmiana zachowań podczas stosunku;
  • picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie w celu nawilżenia swojego organizmu od wewnątrz.

W poważniejszych przypadkach będą potrzebne leki lub antybiotyki. Przy niektórych wadach anatomicznych konieczna jest operacja.
Ból podczas stosunku jest spotykany dość często, lecz nie oznacza to, że jest to zjawisko normalne. Wręcz przeciwnie – znacznie obniża jakość życia seksualnego, a nawet pogarsza stan zdrowia psychicznego. Jeśli zauważysz u siebie taką dolegliwość, zacznij od szczerej rozmowy ze swoim partnerem. Gdy nawilżanie pochwy i inne domowe sposoby nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły