Czy wiesz, że ból głowy jest jednym z najczęściej spotykanych dolegliwości? Niestety, XXI wiek jest pełen bodźców, które go powodują. Na objawy bólowe w obrębie głowy skarży się aż 90% społeczeństwa! Około połowy populacji doświadcza tego przynajmniej raz w roku. Przewlekły ból głowy jest dużo rzadszy, lecz zdecydowanie bardziej uciążliwy. Statystycznie spotyka około 5% populacji. Należysz do tego odsetka? Dowiedz się, skąd się bierze ta dolegliwość i jak możesz jej zaradzić.
Jak rozpoznać przewlekły ból głowy?
Skąd masz wiedzieć, że doświadczasz akurat przewlekłego bólu głowy? W przeciwieństwie do zwykłego bólu jest to cały zespół objawów, który charakteryzuje się pewną powtarzalnością występowania dolegliwości. Pojawia się około 15 razy na miesiąc lub nawet częściej. Czas trwania pojedynczego napadu wynosi około 4 godziny.
Jak długo może utrzymywać się ten stan? Źródła medyczne nie są co do tego zgodne. Może to być od 3 do 6 miesięcy. Charakteryzuje go spora odporność na leczenie.
Przewlekły ból głowy – przyczyny pierwotne
Przewlekły ból głowy może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Do przyczyn pierwotnego bólu można zaliczyć między innymi migrenę. Rozpoznasz ją po objawach takich jak światłowstręt, nudności, wrażliwość na dźwięki lub mroczki przed oczami. Zwykła migrena przekształca się w postać przewlekłą m.in. na skutek nadużywania leków przeciwbólowych. Ten typ bólu będziesz odczuwać przeważnie w okolicy skroni. Nie ma on powiązania z żadnymi innymi objawami ani chorobami.
Przewlekły napięciowy ból głowy
Nagromadzenie napięć w ciele ma szereg niekorzystnych konsekwencji na cały organizm. Jednym efektem jest właśnie ból w czaszce. Przyczyn przewlekłego napięciowego bólu głowy może być wiele. Zalicza się do nich:
- silny stres związany z sytuacją w domu lub w pracy;
- różnego rodzaju zaburzenia psychiczne;
- przewlekłe niewyspanie lub nieprawidłowa higiena snu;
- przemęczenie fizyczne lub umysłowe;
- nagromadzenie się przeżyć emocjonalnych, które nie znajdują żadnego ujścia;
- brak odpowiedniej ilości i rodzaju ruchu w ciągu dnia.
Przewlekły napięciowy ból głowy najczęściej objawia się z tyłu czaszki, w okolicy potylicy. Może też jednak występować z przodu, przy czole. Opisywany jest przez pacjentów jako rozpierający lub uciskający czaszkę, tępy i stały. Przeważnie nie towarzyszą mu żadne inne objawy, lecz możesz też czuć nieprzyjemne napięcie w niektórych mięśniach.
Przewlekły ból głowy – przyczyny wtórne
Przewlekły ból głowy o charakterze wtórnym jest powiązany z obecnością jakiegoś stanu chorobowego. Konkretnych powodów może być wiele. Zaliczają się do nich między innymi:
- schorzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym;
- nadciśnienie tętnicze;
- przebyte urazy;
- zapalenie zatok;
- guz mózgu;
- depresja.
Jak widzisz, przyczyn jest wiele, a są one od siebie bardzo różne. Niektóre można od siebie rozróżnić. Przewlekły pourazowy ból głowy jest zwykle następstwem jakiegoś wypadku lub stłuczenia. Często towarzyszy mu ból w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Przewlekły ból głowy i stan podgorączkowy lub bardzo wysoka temperatura najczęściej oznaczają jakieś zakażenie. Może to też wiązać się z nadciśnieniem – wówczas zauważysz też problemy z widzeniem, zaburzenia równowagi, szum w uszach oraz nudności.
Leczenie przewlekłego bólu głowy
W przypadku przewlekłego pourazowego bólu głowy najlepiej od razu udać się do lekarza. Specjalista powinien sprawdzić, jak bardzo twój organizm ucierpiał w wypadku lub stłuczeniu. Niektóre sytuacje wymagają natychmiastowej reakcji.
Natomiast w przypadku przewlekłego napięciowego bólu głowy, sytuacja jest znacznie prostsza. W większości przypadków wystarczy wyeliminować czynniki przyczyniające się do wzmagania dolegliwości. Polecamy:
- spacery na świeżym powietrzu;
- masaże;
- ciepłe kąpiele;
- relaksujące olejki eteryczne;
- częste wietrzenie pomieszczeń;
- zadbanie o swoje samopoczucie i relacje z bliskimi;
- zdrową, zrównoważoną dietę i odpowiednie nawodnienie.
Ból prawdopodobnie nie ustąpi od razu. Jednak redukując czynniki drażniące, zauważysz stopniową poprawę.
Na przewlekły ból głowy o podłożu chorobowym jest tylko jeden sposób – wyleczenie przyczyny. Pierwszym krokiem jest tu prawidłowa diagnoza. Następnie pacjent powinien ściśle współpracować ze swoim lekarzem i stosować się do jego zaleceń. W niektórych przypadkach może być też konieczna psychoterapia.
Przewlekły ból głowy jest wyjątkowo trudny do wyleczenia, a przy tym niezwykle uciążliwy. Jeśli utrudnia ci normalne funkcjonowanie, najlepiej od razu udać się do lekarza. Ustalenie przyczyny tej dolegliwości jest pierwszym krokiem do odzyskania pełni zdrowia. Dobranie odpowiedniego leczenia jest tu szczególnie ważne, ponieważ codzienny ból głowy może wskazywać na poważne choroby przewlekłe.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg (RLS) – przyczyny i leczenie. Jak łagodzić syndrom poruszania nogami?
- Ból głowy przed burzą. Jak zmiana pogody wpływa na samopoczucie?
- Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – co robić, gdy poczujesz ucisk lub kłucie w torsie?
- Ból podbrzusza po stosunku – czym jest spowodowany? Poznaj przyczyny bólu brzucha po seksie
- Domowe sposoby na neuropatię obwodową – rehabilitacja, łagodzenie objawów i leczenie bólu neuropatycznego