Czy ból podbrzusza po stosunku związany jest po prostu z długością członka partnera? Czy może źródło tego problemu leży po twojej stronie? Bóle podbrzusza po stosunku lub w jego trakcie nie są normalne ani pożądane. Zawsze świadczy to o jakiejś nieprawidłowości. Może ona być błaha i łatwa do usunięcia, natomiast w innych przypadkach wskazuje na konieczność podjęcia leczenia. Zainteresuj się tym – szczególnie, jeśli ból w podbrzuszu po stosunku ma tendencję do częstego nawracania.

Ból w podbrzuszu po stosunku – przyczyny

Ból po stosunku w podbrzuszu co prawda nie jest zjawiskiem typowym, lecz nie musi od razu wzbudzać niepokoju. Najlepiej w takiej sytuacji zachować czujność i dokładnie obserwować swoje ciało. Sprawdź, w jakich sytuacjach się pojawia i kiedy się nasila. 

Przyczynę bólu w brzuchu może dokładnie stwierdzić tylko lekarz – lecz wywiad z pacjentką jest w tym pomocny. Zwróć więc uwagę na to, czy ból podbrzusza po stosunku pojawia się za każdym razem, czy tylko czasem. Oceń, czy jest w jakiś sposób związany z twoim cyklem menstruacyjnym.

Zobacz też:
Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?

Ból po stosunku w podbrzuszu a endometrioza

Endometrioza to choroba, która dotyka kobiety i może objawiać się na różne sposoby. Czasem nawet przez kilka lat ciężko jest ją wykryć. Najczęstszym i najbardziej typowym objawem jest właśnie ból w dole brzucha po stosunku. Bolesne dolegliwości mogą nasilać się podczas miesiączkowania. Do pozostałych objawów endometriozy należą:

  • plamienia poza okresem krwawienia menstruacyjnego;
  • trudności z zachodzeniem w ciążę, bez jednoznacznie stwierdzonej bezpłodności;
  • biegunki;
  • stan przewlekłego zmęczenia;
  • stany lękowe.

Są to dolegliwości, które łatwo pominąć lub pomylić z czymś innym. Dlatego też endometrioza najczęściej zostaje wykryta dopiero na swoim zaawansowanym stadium. Jest to schorzenie, które polega na nieprawidłowym umiejscowieniu błony śluzowej macicy. Rozrasta się w jajowodach, jajnikach lub otrzewnej zamiast w drogach rodnych. W takim przypadku konieczne jest leczenie hormonalne lub operacyjne.

Ból w dole brzucha po stosunku a torbiele jajników

Nieprzyjemny ból podbrzusza po stosunku może być też spowodowany chorobą jajników. Dość powszechną dolegliwością wśród kobiet są torbiele jajników, czyli cysty. Wypełniają się one płynem, powodując wyraźny dyskomfort podczas i po stosunku. Choć jest to uczucie nieprzyjemne, najczęściej dolegliwość ta ma charakter fizjologiczny i jest niegroźna.

Stan twoich jajników pozwoli ocenić specjalistyczne badanie USG. Gdy rozwijają się w nich torbiele, powodują ucisk na okoliczne tkanki. W efekcie odczuwalny jest: 

  • ból podbrzusza podczas stosunku lub po jego zakończeniu;
  • kłucie i ciągnięcie w brzuchu;
  • uczucie napierania w okolicach odcinka krzyżowego kręgosłupa. 
Zobacz też:
Ból ucha przy odbijaniu – co go powoduje?

Objawami towarzyszącymi są:

  • nieregularne miesiączkowanie;
  • przybieranie na wadze;
  • hirsutyzm.

Torbiel powoduje poważne zagrożenie tylko, gdy dojdzie do jej pęknięcia lub skręcenia. Może się to wydarzyć podczas penetracji. Poczujesz wówczas ostry ból w podbrzuszu podczas stosunku. Możesz też natychmiast odczuwać nudności, a nawet wymiotować. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból podbrzusza podczas stosunku – mięśniaki lub polipy

Mięśniaki i polipy macicy są raczej niegroźne, lecz wymagają stałej obserwacji. Bywają trudne do wykrycia, ponieważ czasem nie dają jakichkolwiek objawów. W innych przypadkach towarzyszą im:

  • uczucie ucisku w podbrzuszu;
  • wrażenie stale pełnego pęcherza;
  • bóle lędźwi.

Natomiast polipy powodują jeszcze krwawienia pomiędzy miesiączkami. Obie te przypadłości charakteryzują się bólem podbrzusza po stosunku lub w jego trakcie. Najlepszą metodą wykrycia i kontrolowania tych zmian jest badanie USG. Lekarz powinien zalecić ci odpowiednie postępowanie.

Ból w podbrzuszu podczas stosunku a ciąża

Ciąża i poród w dużym stopniu obciążają organizm kobiety – szczególnie jej narządy płciowe. Nic więc dziwnego, że podczas ciąży lub po niej może pojawiać się ból w dole brzucha podczas stosunku. Takie dolegliwości mogą mieć swoje źródło w aspektach fizycznych, ale też psychicznych. Niektóre objawy odczuwane w ciele powstają na tle nerwowym i emocjonalnym.

Nigdy nie ignoruj bólu w brzuchu podczas ciąży. Może on być spowodowany różnymi czynnikami i nie zawsze jest groźny. Jednakże, w niektórych sytuacjach wymaga natychmiastowej reakcji – może nawet oznaczać poronienie lub być poważnym zagrożeniem dla twojego dziecka. Z drugiej strony, ból podbrzusza może być po prostu oznaką ruchów płodu.

Zobacz też:
Co na ból pleców? Zastosowanie maty do akupresury

Współżycie w trakcie trwania fizjologicznej ciąży nie jest zakazane. Jednak, jeżeli pojawia się uciążliwy ból podbrzusza po stosunku, warto skonsultować to z lekarzem. Jeśli podczas ciąży ograniczyłaś lub całkowicie wyeliminowałaś z życia seks, powrót do niego może być bardzo dużym i trudnym przeżyciem. 

Ból podbrzusza po stosunku – po porodzie

Ból w podbrzuszu podczas stosunku może wiązać się też z poporodowymi uszkodzeniami tkanek miękkich i mięśni dna miednicy. Twoje ciało potrzebuje dużo czasu, aby całkowicie powrócić do zdrowia. 

Ból w dole brzucha podczas stosunku może pojawiać się nawet, jeśli nie rodziłaś naturalnie. Cięcie cesarskie również pozostawia po sobie realny, bolesny ślad. Jeśli rana nie zagoiła się w pełni, może powodować charakterystyczny, piekący ból podbrzusza przy jakimkolwiek podrażnianiu. 

Co może oznaczać ból podbrzusza kilka dni po stosunku?

Czasem ból podczas penetracji nie jest niczym groźnym. Być może długość lub kształt członka twojego partnera nie są idealnie dopasowane do twojego ciała. Niektóre pozycje mogą też powodować nieprzyjemne uczucie w podbrzuszu. Jeśli w takich sytuacjach dojdzie do podrażnienia tkanek wewnętrznych, dolegliwości utrzymują się nawet kilka dni po stosunku.

Ból podbrzusza po pierwszym stosunku

Ból podbrzusza po stosunku i w jego trakcie nie jest niczym dziwnym przy pierwszym razie kobiety. Mogą powodować go zarówno czynniki fizyczne, jak i emocjonalne. Takie przeżycie wiąże się w końcu ze sporą dawką stresu. Mięśnie podbrzusza i pochwy mogą wówczas napinać się samoczynnie, w odruchu obronnym.

Zobacz też:
Co może oznaczać przewlekły ból głowy? Poznaj przyczyny i pozbądź się go raz na zawsze

Ból owulacyjny

Ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączkowaniem ani penetracją może wzbudzić niepokój – lecz często jest to po prostu owulacyjny ból jajników. Uczucie nieprzyjemnego kłucia przeważnie trwa kilka sekund lub minut. Jest to zjawisko normalne, niegroźne i przemijające samoczynnie.

Ból podbrzusza po stosunku a choroby weneryczne

Ból podbrzusza kilka dni po stosunku może mieć też poważniejszą przyczynę – mianowicie infekcję intymną lub chorobę weneryczną. Drogą płciową można przekazać wiele różnych bakterii, wirusów i grzybów. Zalicza się do nich:

  • kiłę;
  • chlamydiozę;
  • rzeżączkę;
  • opryszczkę;
  • zapalenie sromu, pochwy lub układu moczowego.

Trzeba być na to bardzo wyczulonym i zawsze stosować odpowiednie środki zabezpieczające. 

Bóle podbrzusza po stosunku – jak im zapobiegać?

Co prawda nie każdy z powyższych czynników da się kontrolować. Możesz jednak zastosować środki, które wyeliminują niektóre przyczyny pojawiania się bólu podbrzusza po stosunku. Należą do nich:

  • zabezpieczanie się prezerwatywą podczas seksu;
  • dbanie o odpowiednią higienę intymną;
  • w przypadku powstania stanu zapalnego ulgę może przynieść irygacja pochwy lub przemywanie narządów rozrzedzonym chlorowodorkiem benzydaminy;
  • wybór odpowiedniego partnera – istotna jest nie tylko kwestia anatomii, lecz także jego charakter i wasza relacja. Niezbędne są tu otwarta komunikacja i obustronne zaufanie;
  • regularne wizyty u ginekologa w celu kontroli stanu zdrowia swoich narządów płciowych. W niektórych przypadkach konieczne może być też badanie lub leczenie partnera seksualnego.

Ból podbrzusza po stosunku może mieć wiele różnych przyczyn – niektóre z nich są błahe, inne wiążą się z poważnym zagrożeniem zdrowia. W celu diagnozy problemu najlepiej udać się do lekarza. Tylko odpowiednie, specjalistyczne badanie udzieli ci niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia twoich organów płciowych. Lekarz będzie wiedział też, jak zareagować w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

Zobacz też:
Bóle głowy u dziecka – jak pomóc dziecku, gdy ból głowy zdaje się nie ustępować?

Zobacz także:

About the Author

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

View All Articles