Dla wielu zatroskanych rodziców bóle głowy u dziecka są źródłem obaw i nieprzespanych nocy. Szczególnie wśród niemowląt ta dolegliwość może być dość trudna do wykrycia, co wcale nie ułatwia leczenia. Jeśli twoje dziecko jest już na tyle duże, że może się skarżyć na ból głowy – wiesz, co musisz zwalczać. Jak radzić sobie z bólem głowy u swojego dziecka?

Jak rozpoznać ból głowy u dziecka?

Starsze dzieci najczęściej po prostu ci o tym powiedzą – ale nie zawsze. Maluchy, które jeszcze nie potrafią mówić, także cię o tym nie poinformują. Skąd masz wiedzieć, czy pojawiają się bóle głowy z tyłu u dziecka lub inny rodzaj bólu głowy? Rodzic zawsze powinien bacznie obserwować swoje pociechy.

Jeśli wiesz, jak twoje dziecko zachowuje się na co dzień, będziesz w stanie bez problemu stwierdzić, kiedy coś jest nie tak. To moment, gdy z maluchem dzieje się coś niedobrego, nie jest w stanie się uczyć, bawić, a czasem też jeść lub pić. Przy bólach głowy często występują też problemy ze snem. Twoja pociecha może też po prostu stać się bardziej marudna i drażliwa. Z pozoru nieistotne bodźce stają się wówczas dla niej nie do zniesienia.

Zobacz też:
Ból podbrzusza po stosunku – czym jest spowodowany? Poznaj przyczyny bólu brzucha po seksie

W takiej sytuacji sprawdź, czy dziecko nie ma podwyższonej temperatury ciała. Jest to jeden z najprostszych do wykrycia objawów. Przy gorączce będziesz w stanie jasno stwierdzić, że z twoim maluchem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli diagnoza jest trudniejsza, najlepiej od razu udać się do przychodni. Lekarz szybko zdiagnozuje przyczynę problemu.

Częste bóle głowy u dziecka – przyczyny

Zadajesz sobie pytanie – skąd biorą się te uciążliwe objawy? Przecież maluch nie jest narażony na przepracowanie i żadne czynniki, które typowo występują u dorosłych. Bóle głowy u dziecka mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn, podobnie jak u dorosłych. Mogą to być na przykład:

  • duże ilości stresu – w szkole lub w domu. Dziecięca psychika jest bardzo delikatna. Sytuacje, które tobie mogą wydawać się błahe, potrafią być bardzo trudne dla twojego dziecka;
  • przewlekły lub duży głód;
  • brak odpowiedniej ilości snu lub nieprawidłowa higiena snu;
  • spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed komputerem, telewizorem lub urządzeniami mobilnymi – jest to dość częsty problem. Niestety, rodzice chętnie wykorzystują urządzenia elektroniczne jako rozrywkę dla swoich dzieci. Umożliwia im to zajęcie i uciszenie pociech nawet na długie godziny. Co prawda u podstaw nie ma tu nic złego – gry, bajki i zabawy edukacyjne przecież stworzone są dla maluchów – jednak koniecznie należy ograniczać czas, który dzieci spędzają przed ekranem;
  • niezdiagnozowane wady wzroku – częste bóle głowy u dziecka pozornie bez przyczyny mogą świadczyć o jakiejś poważniejszej dolegliwości. Nigdy ich nie ignoruj! Udaj się do okulisty, aby sprawdzić, czy twoja pociecha nie cierpi na jakąś wadę wzroku. Wówczas należy jak najwcześniej dobrać okulary i rozpocząć odpowiednie leczenie;
  • nadciśnienie tętnicze – może spotkać także dzieci w młodym wieku! Ciśnienie warto mierzyć regularnie, aby monitorować stan ciała dziecka;
  • przejściowa infekcja wirusowa lub bakteryjna;
  • alergie i uczulenia – szczególnie jeśli dziecku towarzyszy katar lub zaczerwienienie oczu;
  • urazy głowy i stłuczenia;
  • poważniejsze schorzenia, takie jak guzy mózgu, zapalenie opon mózgowych, krwawienie podpajęczynówkowe, padaczka itp.
Zobacz też:
Co na ból pleców? Zastosowanie maty do akupresury

Choć ból głowy może wydawać się błahym problemem – nigdy go nie bagatelizuj! Jeśli przyczyna bólu głowy u dziecka nie jest ci znana, warto udać się do lekarza, aby specjalista przeprowadził diagnozę. Znając źródło problemu, będziesz w stanie rozpocząć jak najszybsze i skuteczne leczenie. 

Bóle głowy u dziecka i objawy towarzyszące

W niektórych przypadkach ból głowy pojawia się jako samodzielny objaw. Czasem jednak można zauważyć dodatkowe dolegliwości. Pomogą ci one sprecyzować problem i podjąć się natychmiastowego działania. Nawet jeśli to w niczym nie pomoże, wszelkie dodatkowe informacje z pewnością pomogą lekarzowi postawić precyzyjną diagnozę. Uważnie obserwuj swoje dziecko i sprawdź, jakie objawy towarzyszące pojawiają się wraz z bólem głowy.

Bóle głowy i gorączka u dziecka

Podwyższona temperatura najczęściej jest oznaką infekcji. Bóle głowy i gorączka u dziecka mogą pojawiać się wraz z zapchanym nosem i katarem, bólem w uszach lub w gardle oraz kaszlem. W większości przypadków nie jest to nic poważnego. Wystarczy dać dziecku czas na odpoczynek i regenerację. Podaj mu środki wspierające odporność, pozwól mu się wygrzać i ewentualnie zastosuj środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Z drugiej strony bóle głowy i gorączka u dziecka w połączeniu z wymiotami są dość niepokojące. Taki zestaw dolegliwości może wskazywać na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Kolejnym charakterystycznym objawem jest też sztywność karku. Istnieje również ryzyko guza mózgu. W tym przypadku często pojawiają się wymioty z samego rana, od razu po przebudzeniu.

Bóle głowy i wymiotowanie u dziecka

W niektórych sytuacjach bóle głowy i wymiotowanie u dziecka są po prostu następstwem urazu głowy. Nie musi być to nic poważnego, ale przy poważnych stłuczeniach należy reagować natychmiast. Jeśli doszło do wymiotów i utraty przytomności – od razu udaj się z dzieckiem do szpitala!

Zobacz też:
Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?

Wizyta u specjalisty może być też konieczna w innych przypadkach. Oprócz bólu głowy i wymiotowania u dziecka niepokojące są też:

  • nudności;
  • utrata równowagi;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • wybudzanie się ze spania w nocy.

Czy wiesz, że dzieci również mogą cierpieć na migrenę? Rozpoznasz ją, jeśli twój maluch skarży się też na mroczki przed oczami, nadwrażliwość na światło lub gdy zauważysz u niego oczopląs.

Bóle głowy z tyłu u dziecka – domowe sposoby leczenia

Jak reagować przy bólu głowy u dziecka? W pierwszej kolejności warto położyć malucha w cichym i zacienionym miejscu. Ból głowy często pojawia się na skutek przebodźcowania. Dobrym pomysłem jest na przykład gorąca kąpiel lub odpoczynek w łóżku. Możesz podać dziecku zwykły lek przeciwbólowy.

Pamiętaj też o dostatecznym nawodnieniu organizmu. Odwodnienie może powodować lub nasilać bóle głowy u dziecka. Do prostych, ale nieoczywistych metod zwalczania tej dolegliwości zalicza się też ruch na świeżym powietrzu i odpowiednia higiena snu. Pamiętaj, że wszystko w ciele jest ze sobą połączone. Ciało dziecka jest szczególnie wrażliwe na niekorzystne zmiany. Zadbaj więc o:

  • odpowiednią ilość zwykłej, niegazowanej wody;
  • codzienne spacery lub zabawę na świeżym powietrzu oraz wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od pogody;
  • ograniczenie częstotliwości używania smartfonów i telefonów. Szczególnie ważne jest, aby nie pozwalać dzieciom na spędzanie czasu przed ekranami przed spaniem. Zaburza to odpoczynek w nocy i przyczynia się do bólów głowy;
  • zdrową, zbilansowaną dietę pełną warzyw i owoców. Postaraj się ograniczyć ilość słodyczy i przetworzonej żywności. Odpowiedni sposób odżywiania oraz obecność witamin i minerałów zmniejszają ryzyko pojawiania się bólów głowy u dziecka.
Zobacz też:
Ból głowy przed burzą. Jak zmiana pogody wpływa na samopoczucie?

Bóle głowy u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

W przypadku bólu głowy z tyłu u dziecka, które jest narażone na duże ilości stresu lub intensywnych emocji – warto zadbać o wsparcie emocjonalne i psychiczne. Pomocna może okazać się zwykła rozmowa, lecz czasem warto też zasięgnąć porady specjalisty. Dobrym pomysłem może okazać się konsultacja z psychologiem dziecięcym. 

Niektóre niepokojące objawy poznałaś już powyżej. Warto też udać się do lekarza, jeżeli:

  • ból głowy u dziecka nie mija po zastosowania leków przeciwbólowych lub pojawia się regularnie o tych samych porach dnia;
  • zauważysz u malucha zaburzenia mowy lub władania nad ciałem;
  • bóle głowy wybudzają dziecko ze snu lub pojawiają się często nad ranem;
  • twoje dziecko cierpi na częste bóle głowy, a ma mniej niż 3 lata;
  • objawy są silne, natarczywe, nagłe i nie chcą ustępować;
  • ból nasila się wraz z podejmowaniem się wysiłku fizycznego.

Co prawda nawet częste bóle głowy u dziecka nie muszą wiązać się z żadnymi poważnymi chorobami – jednak lepiej pozostać czujnym. W przypadku poważniejszych chorób ich wczesne wykrycie daje zdecydowanie większe szanse na wyzdrowienie malucha. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej być nadgorliwym niż niewystarczająco uważnym.
Bóle głowy u dziecka potrafią wprawić każdego zatroskanego rodzica w poczucie bezradności i niemocy. Mogą też powodować sporo niepokoju, szczególnie jeśli nie wiesz, jak zareagować. Bez paniki – w większości przypadków, pojawiają się z błahych powodów. Najczęściej wystarczy odpoczynek i leki przeciwbólowe, a nieprzyjemne dolegliwości miną. Jeśli jednak masz obawy co do stanu zdrowia swojego dziecka – najlepiej od razu udać się do lekarza. W przypadku poważniejszej choroby jej szybkie wykrycie pozwoli ci skutecznie reagować.

Zobacz też:
Ból podczas stosunku – dlaczego pojawia się dyskomfort? Odzyskaj radość ze zbliżeń

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły