Neuropatia objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami, do których należą: zaburzenie czucia, ostry ból lub drętwienie kończyn, a także zaburzenia układu sercowego lub trawiennego. Jeżeli podejrzewasz u siebie to schorzenie, najlepiej udać się do lekarza w celu ustalenia jego przyczyny i dobrania najbardziej stosownego leczenia. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach domowe sposoby na neuropatię potrafią przynieść sporą ulgę i wyraźne efekty. Powinny one być jednak traktowane jako uzupełnienie specjalistycznej terapii, nie jej zamiennik. Dowiedz się więcej!

Czym jest neuropatia obwodowa?

Neuropatia to uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli tych, które nie obejmują centralnego układu nerwowego (mózgu lub rdzenia kręgowego). Może dotyczyć jednego nerwu (wówczas mowa o mononeuropatii) lub wielu nerwów (polineuropatia). Do takiego stanu może dojść na skutek różnych zjawisk – zarówno natury pierwotnej, jak i wtórnej. Do tej pierwszej kategorii zalicza się porażenia Bella i inne choroby układu nerwowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie czynniki zewnętrzne przyczyniają się do tego schorzenia i poznać domowe sposoby na neuropatię.

Przyczyny neuropatii obwodowej

Najczęściej spotykane przyczyny neuropatii obwodowej to:

  • uraz – postrzał, złamanie kości blisko nerwu, komplikacje po przebytych operacjach;
  • miejscowy ucisk – powstały, na przykład, na skutek noszenia zbyt ciasnego opatrunku gipsowego, ale też przez wady anatomiczne. Neuropatia może być spowodowana zespołem cieśni nadgarstka lub wytworzeniem się guza uciskającego na pobliski nerw;
  • zakażenie bakteryjne;
  • zakażenie wirusowe;
  • leczenie przeciwnowotworowe;
  • powikłania po niektórych schorzeniach, takich jak borelioza, cukrzyca lub mocznica;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu;
  • zatrucia chemiczne, np. talem.
Zobacz też:
Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Najczęściej występujące objawy neuropatii obwodowej

Neuropatia częściej spotyka osoby starsze, ponieważ dochodzi wśród nich do osłabienia organizmu. Częściej spotykane są różne powikłania zdrowotne, a także wiele niezdiagnozowanych chorób zaczyna się ujawniać. Jak rozpoznać, że doszło do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego? Najczęściej spotykane objawy choroby to:

  • przeszywający ból, często opisywany przez pacjentów jako piekący;
  • zaburzenia czucia – może to oznaczać zbyt słabe lub zbyt mocne odczuwanie bodźców;
  • całkowity brak czucia temperatury, położenia lub dotyku;
  • osłabienie siły napięcia mięśniowego, który może ostatecznie prowadzić do zaniku mięśni;
  • osłabienie lub całkowity brak odruchów ścięgnistych;
  • zaburzenia czynności serca;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, do których zaliczyć można nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia;
  • zaburzenia potencji;
  • drętwienie, mrowienie i uczucie palenia w kończynach.

Domowe sposoby na neuropatię – rehabilitacja i inne sposoby leczenia bólu neuropatycznego

Uszkodzenie włókien nerwowych to poważny stan, który wymaga specjalistycznego leczenia. Jest ono zawsze dostosowane do przyczyny wywołującej neurologiczne zaburzenia czuciowe. W niektórych sytuacjach domowe sposoby na neuropatię okazują się skuteczne. Należą do nich:

  • masaże – są szczególnie przydatne w kwestii redukcji objawów ruchowych. Pomagają zmniejszyć przykurcze i nadmierne napięcie mięśniowe;
  • fizjoterapia – wiele ćwiczeń poprawiających ruchomość i sprawność nerwów można wykonywać samodzielnie w domu. Najlepiej jednak wstępnie skonsultować się z fizjoterapeutą, który ustali najlepszy plan działania i poinstruuje cię w kwestii ich prawidłowego wykonywania;
  • duże dawki podawanej doustnie witaminy B6, B1, B12 i E – co prawda substancja ta nie przyczynia się do cofnięcia powstałych zmian, lecz skutecznie hamuje postępowanie zmian i narastanie objawów;
  • akupunktura – jest to metoda szczególnie efektywna w przypadku bólów kończyn i po przebytym półpaścu;
  • technika Alexandra, która skupia się na korygowaniu postawy. Niewłaściwa może przyczyniać się do ucisku i uszkodzeń nerwów;
  • ziołolecznictwo – napary, olejki i wyciągi z roślin leczniczych okazują się być bardziej skuteczne, niż mogłoby się wydawać. Domowe sposoby na neuropatię wykorzystują m.in. preparaty z owoców pieprzowca, okłady miejscowe z nasion gorczycy lub świeżego chrzanu (działają miejscowo przeciwbólowo, rozgrzewając fragment ciała, do którego zostają przyłożone). Leczenie ziołami wykorzystuje takie rośliny jak: kurkuma, szafran, rozmaryn, czarnuszka, szałwia lekarska, tatarak zwyczajny i wiele innych;
  • suplementacja kannabinoidów poprzez olejki CBD.
Zobacz też:
Domowe sposoby na kołatanie serca – przyczyny i metody leczenia. Poznaj naturalne sposoby na zaburzenia rytmu pracy serca!

Niektóre rodzaje neuropatii znikają same. Jeżeli przyczyną było uszkodzenie mechaniczne nerwu, np. podczas operacji, powinien wrócić do swojej dawnej sprawności podczas gojenia się ciała. Sprawa wygląda podobnie w przypadku zatruć toksycznymi substancjami i infekcji. Gdy organizm wróci do zdrowia, zaburzenia czucia i bóle w kończynach powinny ustąpić.

Jak postępować w przypadku neuropatii cukrzycowej?

Domowe sposoby na neuropatię cukrzycową to przede wszystkim przywrócenie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Stan ten wymaga też właściwego dbania o swoje kończyny na porządku dziennym. Należy dołożyć dodatkowych starań, by zapobiegać wszelkim uszkodzeniom naskórka. Ważne jest też, aby pilnować poprawnego krążenia krwi w kończynach.

W skrajnych przypadkach neuropatii konieczne jest zastosowanie metod chirurgicznych. Skuteczne mogą okazać się też antybiotyki, które stosuje się przeważnie, jeżeli powodem neuropatii jest borelioza. W niektórych sytuacjach, leczenie neuropatii może wymagać zastosowania leków przeciwzapalnych lub immunosupresyjnych.

Neuropatia powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, związanych głównie z bólem, mrowieniem i zaburzeniem czucia w kończynach. Przebieg i objawy choroby mogą wyglądać różnie, w zależności od przyczyn, które ją wywołują. Naturalne i domowe sposoby na neuropatię w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne. Pomagają złagodzić dolegliwości bólowe i przywrócić przynajmniej część sprawności ciału. Pamiętaj jednak, że jest to poważne zaburzenie, które zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz także:

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Jak sobie pomóc?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły