Sen to jeden z najważniejszych aspektów życia. Nie tylko pozwala wypocząć po ciężkim dniu i zmęczeniu – bez niego życie byłoby całkowicie niemożliwe. Można więc powiedzieć, że jest to najbardziej istotna czynność oprócz jedzenia i picia. Co jednak robić, gdy zostaje zakłócona i nie jesteś w stanie prawidłowo wypoczywać? Tak właśnie objawia się schorzenie RLS, któremu towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn. Poznaj domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg, które pozwolą ci w końcu się wyspać.

Co to jest syndrom niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie, które wiąże się przede wszystkim z nieprzyjemnym uczuciem w nogach. Swoją nazwę bierze od angielskiego restless legs syndrome – i stąd też powszechnie używany skrót RLS. Jest to uciążliwa dolegliwość, która przeważnie nasila się podczas spoczynku i snu – niezależnie od swojej przyczyny występowania. Symptom ten spotyka aż około 10-15% społeczeństwa. Częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni i przeważnie są to osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Objawy RLS

Do podstawowych objawów choroby niespokojnych nóg należy ich drętwienie, mrowienie i pieczenie podskórne. To także dokuczliwe wrażenie ciężkości i zmęczenia w nogach. Objawy zespołu niespokojnych nóg często nasilają się wieczorem i w nocy. Charakterystyczną cechą tej dolegliwości, od której zresztą wzięła swoją nazwę, jest potrzeba poruszania nogami. Ruchy kończyn pomagają złagodzić, a nawet całkowicie wyciszyć uporczywe objawy. Ze względu na charakter tego schorzenia, może ono powodować bezsenność. Częstotliwość odczuwania objawów bywa różna.

Zobacz też:
Zawroty głowy – czy mogą zagrażać zdrowiu? Przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Przyczyny RLS

Syndrom niespokojnych nóg może pojawić się idiopatycznie (około 80% wszystkich przypadków) lub w połączeniu z innymi chorobami (około 20% przypadków). Do najczęstszych przyczyn jego występowania należą:

  • niedobór żelaza i magnezu w organizmie;
  • niedobór dopaminy;
  • zaburzenia natury somatycznej i neurologicznej, do których można zaliczyć – depresję, cukrzycę, niewydolność żylną, polineuropatię, niewydolność nerek;
  • zatrucia chemiczne;
  • nadużywanie niektórych leków, takich jak antydepresanty, środki przeciwpsychotyczne i przeciwpadaczkowe;
  • nadużywanie nikotyny, alkoholu i kofeiny;
  • zaawansowana ciąża.

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg

Najskuteczniejsze leczenie RLS wymaga likwidacji przyczyny schorzenia. Jeżeli u ciebie ma ono postać idiopatyczną, należy skupić się na metodach pozwalających zminimalizować odczuwane dolegliwości. Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg, które możesz z łatwością wdrożyć do swojego życia obejmują:

  • unikanie ciężkostrawnych posiłków, szczególnie późnym wieczorem, przed snem;
  • zwiększenie ilości aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny – postaw na aktywny wypoczynek w takiej formie, która sprawia ci największą przyjemność. Wówczas z łatwością będziesz pielęgnować ten nawyk. Przydatna okazuje się też uważna joga, szczególnie pod okiem eksperta, który doradzi ci jakie ćwiczenia będą dla ciebie najbardziej korzystne oraz jak je wykonywać;
  • ogranicz ilość spożywanego alkoholu, kofeiny i leków z potencjalnym działaniem niepożądanym. Co prawda nie są to przyczyny schorzenia, ale czynniki, które mogą w dużym stopniu nasilać odczuwalne objawy;
  • fizykoterapia – z wykorzystaniem zabiegów, które powinny poprawiać ukrwienie kończyn dolnych oraz całego ciała. Mają one na celu poprawić napięcie mięśniowe, przepływ chłonki oraz drożność i elastyczność naczyń krwionośnych;
  • zrezygnuj z palenia papierosów;
  • masaże – lecznicze, limfatyczne i relaksacyjne;
  • ziołolecznictwo – uspokajające napary z rumianku, melisy, mięty. Możesz zastosować też gałkę muszkatołową, która w połączeniu z ciepłym mlekiem powinna pomóc ci zasnąć;
  • ciepłe (lecz nie zbyt gorące) kąpiele z dodatkiem rozluźniającej soli Epsom i olejków o działaniu odprężającym, czyli m.in. z lawendy.
Zobacz też:
Paracetamol 500 mg – lek na wszystko?

Inne sposoby leczenia i łagodzenia tej przypadłości

Możesz wzbogacić domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg przyjmowaniem witamin i minerałów w podwyższonych dawkach. Powinno być to jednak skonsultowane z lekarzem, gdyż przedawkowanie niektórych substancji ma równie poważne skutki, jak ich niedobór. Warto też sięgnąć po dostępną w aptekach maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, która przynosi ulgę i łagodzi objawy niespokojnych nóg.

Jeżeli cierpisz na zespół niespokojnych nóg, warto zapytać lekarza o najlepsze sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem. Być może możliwe będzie całkowite zlikwidowanie przyczyny leżącej u źródła problemu. Pamiętaj, że domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg jedynie wspomagają leczenie, lecz nie mogą go całkowicie zastąpić. Do specjalistycznych środków, które wykorzystuje się do leczenia choroby należą:

  • leki dopaminergiczne wykorzystywane również przy chorobie Parkinsona – lewodopa, ropinirol, pramipeksol;
  • leki przeciwpadaczkowe, takie jak gabapentyna lub pregabalina – stosuje się je najczęściej przy złej reakcji na powyższe substancje dopaminergiczne;
  • leki opioidowe, np, kodeina – stosuje się ją w ostateczności, gdy organizm wykazuje całkowitą odporność na wszystkie pozostałe metody leczenia.

Zespół niespokojnych nóg może mieć związek z zaburzeniami i chorobami układowymi, a także przeciążeniami lub ze zbyt statycznym trybem życia. Przyczyn tego schorzenia jest wiele – a objawy zawsze podobne i bardzo uciążliwe. Dolegliwości obejmują nie tylko przymus poruszania kończynami, ale też spięcia w mięśniach nóg, mrowienie, drętwienie, a nawet pieczenie podskórne. Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg co prawda nie mogą stanowić zamiennika profesjonalnego leczenia, ale pomogą ci złagodzić nieprzyjemne objawy nasilającego się w nocy RLS.

Zobacz też:
GUS przedstawił raport dotyczący umieralności Polaków w 2020 r. Nowotwory i choroby układu krążenia zabijały zdecydowanie częściej niż Covid-19

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły