Sanatorium NFZ nad morzem – wyjazd ze skierowaniem

Skierowanie do sanatorium może wydać lekarz rodzinny lub specjalista, który podpisał umowę o refundację z Narodowym Funduszem Zdrowia. Prawdą jest, że nie masz wpływu na miejsce, do którego zostaniesz skierowani. Miejsce ustalane jest odgórnie na podstawie rozpoznania medycznego. Średnio na wolne miejsce w sanatorium NFZ nad morzem czeka się dwa lata.

Sanatoria nad morzem – opłaty za kwaterunek

Najdroższe zakwaterowanie w ramach NFZ w nadmorskim sanatorium to koszt około 40 zł za dobę w przypadku pokoju jednoosobowego z łazienką. Z kolei w przypadku pokojów wieloosobowych ze wspólną łazienką koszt od osoby może być zminimalizowany nawet do 10 zł. Dzięki temu za turnus rehabilitacyjny nad morzem zapłacisz od 210 do 750 zł, zależnie od standardu zakwaterowania.

Najlepsze sanatoria NFZ nad morzem

Ośrodek leczniczy, do którego trafisz, zostanie wybrany pod kątem terapii, jakiej wymaga twój aktualny stan zdrowia. Każde sanatorium specjalizuje się w innym rodzaju zabiegów oraz ma także różne możliwości. 

Zobacz też:
Berberyna – roślinny lek na wszelkie dolegliwości?

Sanatorium Dąbki

Sanatorium w Dąbkach specjalizuje się w chorobach ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, kardiologicznych i nadciśnieniowych. Możemy tu także skorzystać z profesjonalnych zabiegów endokrynologicznych oraz terapii schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. 

Sanatorium w Kołobrzegu

Sanatorium w Kołobrzegu rozszerza ofertę ośrodka z Dąbek o zabiegi dla schorzeń układu nerwowego, a także problemów z cukrzycą, otyłością i osteoporozą. Oferuje również lecznictwo z zakresu dermatologii przy chorobach skóry.

Sanatorium w Sopocie

Sanatorium Sopocie i w Kamieniu Pomorskim oferuje podobne zabiegi, które obejmują kardiologię, neurologię i reumatologię. Możesz tutaj także skorzystać z zabiegów przy problemach z ciśnieniem, układem oddechowym oraz schorzeniach ortopedyczno-urazowych. Dodatkowo, znajdziesz tu strefę spa z licznymi zabiegami pielęgnacyjnymi i relaksacyjnymi. 

Sanatorium w Świnoujściu

Sanatorium w Świnoujściu będzie dla ciebie odpowiednim miejscem na turnus rehabilitacyjny nad morzem, jeśli borykasz się z nadwagą i otyłością.

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem

Wyjazd do sanatorium NFZ nad morzem to nie jedyna opcja. Możesz także zdecydować się na pobyt prywatny lub z dofinansowaniem z PFRON. Ta opcja turnusów rehabilitacyjnych nad morzem ma jednak nieco inny charakter. Nastawiona jest na integrację społeczną. Są to wyjazdy zorganizowane i zaplanowane, w których podstawę stanowią zajęcia grupowe oraz aktywność angażująca wszystkich uczestników.

Takie wyjazdy mają także jeszcze jeden cel nadrzędny – leczenie i socjalizację osób niepełnosprawnych. Turnusy rehabilitacyjne nad morzem tego typu mogą prowadzić jedynie ośrodki, które otrzymały pozwolenie od wojewodów. W przypadku okręgu nadmorskiego wojewody pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Dofinansowanie ze środków PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych umożliwia wyjazdy sanatoryjne w dwóch opcjach – za pełną odpłatnością albo w ramach dofinansowania. Z refinansowania może skorzystać jedynie raz do roku oraz trzeba spełniać określone warunki, by móc ubiegać się o dopłatę.

Zobacz też:
Ćwiczenia oddechowe – wzmocnij serce, rozluźnij ciało i umysł

Kto może ubiegać się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego?

Z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych nad morzem i nie tylko mogą skorzystać wszystkie osoby, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Poziom niepełnosprawności nie ma tutaj znaczenia. Pod uwagę brane jest także oświadczenie o częściowej lub pełnej niezdolności do pracy. O dofinansowanie mogą także ubiegać się niepełnosprawni, którzy zostali skierowani do sanatorium przez lekarza, pod którego opieką się znajdują. Osoba dorosła z określonym stopniem niepełnosprawności może uzyskać dofinansowanie, jeżeli w trakcie turnusu nie będzie opiekunem innego uczestnika ani członkiem kadry. Poza tym, zobowiązana jest do przedstawienia oświadczenia o wysokości dochodów z informacją o ilości osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Musi także pokazać w trakcie początkowego badania lekarskiego w sanatorium dokumentację medyczną o aktualnym stanie zdrowia.

Dofinansowanie wyjazdu do sanatorium a zarobki

Zgodnie z zasadami dofinansowania na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (art. 10e.) o refundację wyjazdu może ubiegać się osoba, której stały dochód nie przekracza połowy kwoty średniego honorarium w przeliczeniu na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym. Z kolei dla osób samotnych jest to próg 65% przeciętnej miesięcznej pensji w oparciu o ostatni kwartał. Jednak, jeżeli dofinansowanie przysługuje, ale wskazane powyżej progi zostały przekroczone, to kwota zapomogi zostanie zmniejszona. Jedynie w przypadkach uzasadnionych dopłata do sanatorium NFZ nad morzem nie ulegnie zmniejszeniu w przypadku przekroczenia progów dochodowych. Może tak się stać, jeżeli wiąże się to z ciężką sytuacją finansową osoby niepełnosprawnej. Taką decyzję podejmuje konkretne centrum pomocy.

Zobacz też:
Jaki aparat na zęby wybrać i ile go nosić? Twoja droga do pięknego uśmiechu

Sanatoria nad morzem – atrakcje

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem zapewniają wiele atrakcji, które są unikalne dla regionu. Ze względu na bliskość morza w sanatoriach w Kołobrzegu, Dąbkach, Sopocie czy Świnoujściu można zażywać kąpieli w morzu lub leżakować w kąpieli słonecznej. Opcją są także sporty wodne oraz gry plażowe, jak chociażby piłka plażowa. W ramach turnusów rehabilitacyjnych nad morzem organizowane są wyjazdy na Hel, kursy wędkowania czy przechadzki szlakiem morskich latarni. 

W czasie turnusu rehabilitacyjnego nad morzem nie będziesz się nudził! 

W czasie pobytu w sanatorium NFZ nad morzem z pewnością nie będziesz się nudzić. Na miejscu weźmiesz udział w wydarzeniach sportowych i integracyjnych. Należą do nich wieczory z ogniskiem, wspólny grill, karaoke oraz wieczorki taneczne. W rozwijaniu pasji lub zdobyciu nowych pomogą warsztaty kulinarne oraz plastyczne. Osobom samotnym i starszym do gustu przypadną randki w ciemno oraz biesiady z regionalną orkiestrą. Z kolei dla młodszych uczestników turnusów przeznaczone są różnorodne zabawy i gry z animatorem. Często przygotowywane są także występy artystyczne.

Turnusy rehabilitacyjne nad morzem – zalety

Wyjazd do sanatorium, niezależnie czy jest to sanatorium w Dąbkach, Kołobrzegu, Sopocie czy Świnoujściu to świetny pomysł. Po pierwsze, to atrakcja sama w sobie i odpoczynek, który należy się każdemu. Mikroklimat nad morzem jest zupełnie inny, bogatszy w mikroelementy, co pozwala bardziej się zrelaksować i odetchnąć od w większości przypadków miejskiego, stresującego życia. Turnus rehabilitacyjny nad morzem to możliwość nawiązania bliskości z naturą. Możesz podziwiać złote plaże, czystą wodę, piękne klify i gęste lasy. To okazja również do poznania nowych osób i zaprzyjaźnienia się, szczególnie w przypadku osób starszych i samotnych.

Zobacz też:
Jakie są przyczyny swędzenia podniebienia, gardła i uszu?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły