Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia powstają pod wpływem wzrostu poziomu melaniny (substancji odpowiedzialnej za kolor cery) w skórze. Ilość melaniny w skórze różni się w zależności od osoby. Genetyka, wiek, ekspozycja na promieniowanie UV, stany zapalne i zmiany hormonalne to czynniki, które mają wpływ na tworzenie się przebarwień. Wzrost produkcji melaniny w skórze następuje zwykle po styczności z czynnikiem prowokacyjnym. Uszkodzenia słoneczne wywołane przez promienie UVA i UVB są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry i mogą powodować różnego rodzaju przebarwienia, w tym: zaczerwienienia, brązowe plamy, białe plamy i inne. Często spotykane zmiany pigmentacyjne, pojawiające się wraz z wiekiem to melasma – oobjawia się brązowymi lub szarobrązowymi plamami na twarzy. Związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, np. w wyniku: ciąży, zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy.

Jak pozbyć się plam starczych?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia czy plamy starcze, to istnieje kilka sposobów dostępnych m.in. w Klinice Miracki. Dobór metody usuwania przebarwień zależy od ich przyczyny i rodzaju skóry. Zawsze należy najpierw skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem, kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Usuwanie przebarwień w Katowicach opiera się m.in. na oddziaływaniu na wierzchnie warstwy skóry, gdzie gromadzą się komórki odpowiedzialne za powstawanie plam starczych. W tym celu wykorzystuje się delikatne złuszczanie naskórka m.in. przy pomocy peelingów chemicznych czy też mikrodermabrazji wodnej. Zabiegi te mogą jednak okazać się niewystarczające.

Zobacz też:
Smartwatche dla kobiet, które ułatwią dbać o zdrowie

Na czele zabiegów na przebarwienia znajduje się laseroterapia, na przykład laserem Alma Harmony Dye-VL. Jest to laser frakcyjny nieablacyjny, używany m.in. przez specjalistów z Kliniki Miracki w Katowicach do usuwania przebarwień, ale też do kompleksowego odmładzania twarzy. Technologia tego urządzenia polega na tym, że przenika przez naskórek bez jego uszkadzania. Powoduje mikrouszkodzenia w głębi skóry, docierając bezpośrednio do źródła problemu. Laser stymuluje procesy regeneracyjne i przyczynia się nie tylko do usunięcia przebarwień, ale też do wygładzenia i odmłodzenia skóry.

Skuteczne laserowe usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień na twarzy przy pomocy lasera wykonywane jest przez lekarza. Zabieg nie powoduje uciążliwych odczuć bólowych, jednak u wrażliwych osób może spowodować pewien dyskomfort. Laserowe usuwanie przebarwień polega na zastosowaniu światła o odpowiedniej długości fali, które wchodzi w reakcję z melaniną i powoduje rozbicie nadmiernej pigmentacji. Przebarwienia ulegają stopniowemu rozjaśnieniu. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest zwykle kilkukrotne powtórzenie laseroterapii.

Pamiętaj, że usuwanie przebarwień nie jest metodą trwałą. Jeśli masz tendencje do tworzenia się zmian pigmentacyjnych, mogą one pojawić się ponownie. Dlatego warto stosować środki zapobiegawcze, przede wszystkim przeciwsłoneczną ochronę skóry. Codziennie stosuj kremy z filtrem, gdy wychodzisz na zewnątrz, nawet zimą. Wysokiej jakości filtr przeciwsłoneczny zapewni ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB niezbędną do uniknięcia niepożądanych oznak starzenia, takich jak przebarwienia i zmarszczki.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Zobacz też:
Teleporada i e-recepta – duet idealny

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły