Co to jest bielactwo?

Bielactwo to bardzo powszechna choroba, która wynika ze zmniejszenia ilości melaniny w skórze. Dotyka wielu ludzi na całym świecie. Melanina jest pigmentem odpowiedzialnym za kolor naszego ciała. Jeśli masz ciemną karnację, oznacza to, że w twojej skórze jest dużo melaniny. Charakterystycznym objawem bielactwa jest pojawienie się na skórze jasnych plam, odznaczających się na ciemniejszej karnacji skóry. Wynika to właśnie z bardzo małej ilości melaniny w tych odbarwionych miejscach.

Plamy bielacze

Plamy bielacze nie powodują żadnych podrażnień ani innych dolegliwości. Naskórek się nie łuszczy. Nie jest to także choroba, którą można się zarazić. Te charakterystyczne plamy mogą występować praktycznie na każdej części ciała.

Bielactwo nabyte

Większość przypadków to bielactwo nabyte, czyli takie, którego nabywa się z czasem, człowiek nie rodzi się od razu z plamami i zanikiem melaniny. W tej sytuacji najczęściej plamy pojawiają się już między 10 a 25 rokiem życia. Bielactwo nabyte dotyka jedynie 2% ludności, ale dotknąć wszystkich, niezależnie od pochodzenia. Z kolei bielactwo wrodzone nazywa się także albinizmem. Dziecko rodzi się od razu z zanikiem barwnika w skórze. W tym przypadku często do zaniku melaniny dochodzi na całej powierzchni cała, a nawet na włosach. Osoba taka posiada bardzo jasną karnację, wręcz białą, włosy są również bardzo jasne. 

Zobacz też:
Płukanie gardła solą – sprawdzony sposób na stan zapalny

Jakie są przyczyny bielactwa?

Bielactwo to choroba przewlekła, która nie powoduje żadnych innych dolegliwości i nie wpływa na ogólne zdrowie i funkcje organizmu. Jeśli chodzi o przyczynę bielactwa nabytego, nie jest ona tak naprawdę znana. Mówi się o tym, że choroba ta jest uwarunkowana genetycznie. Choroba ta może częściej wystąpić u osób, które mają już w rodzinie kogoś, kto boryka się z tą dolegliwością. Oprócz czynników genetycznych wskazuje się także, czynniki związane z odpornością organizmu, stresem oksydacyjnym, a także zaburzeniami unerwienia. 

Jakie są objawy bielactwa?

Głównym i widocznym gołym okiem objawem bielactwa są plamy bielacze. Ich kształt i rozmiar może być różny. Mogą być bardzo małe i praktycznie nie widoczne. Jak już wspomnieliśmy, plamy te nie powodują żadnych innych dolegliwości. Choć należy mieć je na uwadze, planując opalanie skóry promieniami słonecznymi. Plamy bielacze są zdecydowanie bardziej wrażliwe na słońce. Ich opalenie może powodować mocne zaczerwienienia i podrażnienie skóry. Warto chronić przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem słonecznym nie tylko te jasne plamy, ale także całe ciało. Promienie słoneczne powodują przyspieszenie starzenia się skóry, a także mogą być przyczyną nowotworów skóry. 

Leczenie bielactwa a skuteczność

Nie ma jednej skutecznej terapii, która może wyleczyć bielactwo i pomóc wszystkim osobom, które borykają się z tym problemem. Istnieje kilka możliwości leczenia plam bielaczych. Każda z tych metod polega jedynie na próbie zmiany koloru odbarwienia, nie zatrzymuje całego procesu, który może postępować. Pierwszą czynnością, którą powinna zrobić osoba, u której wystąpią pierwsze odbarwienia, powinna być wizyta u dermatologa. Specjalista zleci odpowiednie badania i będzie mógł stwierdzić, z jaką chorobą ma do czynienia. Im wcześniej osoba dotknięta tą chorobą uda się do lekarza, tym większe będzie miała szanse na pozbycie się plam. 

Zobacz też:
Zawroty głowy – czy mogą zagrażać zdrowiu? Przyczyny i leczenie zaburzeń równowagi

Jeśli chodzi o dostępne metody leczenia bielactwa, jedną z opcji jest autoprzeszczep, który polega na przeszczepieniu bardzo cienkich płatów naskórka ze zdrowego miejsca na miejsce chore. Kolejną metodą leczenia jest stosowanie sterydów. Rozpoczyna się od tych silniejszych, przechodząc stopniowo do słabszych. Jednak często zaprzestanie terapii powoduje nawroty. Jeszcze inną docenianą metodą, ale nadal niedającą w pełni satysfakcjonujących efektów, jest fototerapia. Szczególnie znana jest terapia PUVA. Wymienione metody nie są skuteczne w stu procentach. Duże znaczenie ma wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii, wtedy skuteczność będzie największa. W związku z tym, jeśli zauważysz u siebie pierwsze odbarwienia, najlepiej udaj się do dermatologa. 

Bielactwo jest chorobą przewlekłą, z którą boryka się niewielka część społeczeństwa. Nie wywołuje żadnych innych dolegliwości, które mogłyby wpływać na stan zdrowia i funkcjonowanie całego organizmu. Najważniejszy jest jednak fakt, że to choroba, która nie wpływa na zdrowie. To powinien być czynnik, który pozwoli ją zaakceptować. Zdrowie jest najważniejsze, gdy je mamy, ze wszystkim innymi przeciwnościami jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Zobacz także:

About the Author

Justyna Jakubczyk

Miłośniczka zdrowego stylu życia i treningu siłowego. Pisanie to jej pasja i praca, którą uwielbia ponad wszystko. Słowa pozwalają jej przenieść się do krainy nieograniczonej kreatywności. Wtedy może realizować swoje szalone pomysły.

View All Articles