Kiedy nieszczęśliwa miłość staje się niebezpieczna

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu był szaleńczo zakochany. Pewnie wiele osób zgodzi się ze mną, że jest to najwspanialszy czas, w którym dwoje ludzi może dzielić ze sobą uczucie jakim jest miłość. Zapominamy wtedy o wszystkich zmartwieniach, świat jest dla nas piękniejszy, a najważniejsze jest to, że mamy oparcie w drugiej osobie. Życie u boku kochającej osoby jest sielanką, możemy dzielić ze sobą swoje pasje, zamiłowania i upodobania, jednak problem pojawia się w momencie, kiedy przestajemy być ważni dla naszej drugiej połówki. Osoby, które przeżyły takie rozstanie zapewne wiedzą, z czym należy się zmierzyć. Ból po odejściu ukochanej osoby czasami jest tak silny, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie w życiu codziennym. Kluczową sprawą jest zdecydowanie ilość wspólnie spędzonych lat u boku naszej drugiej połówki oraz przyzwyczajenie do drugiego człowieka, z którym dzieliliśmy swoje życie. Bolesne wspomnienia przywołują sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a przez to w niektórych przypadkach nie radzenie sobie z rozstaniem może stać się zagrożeniem dla nas samych. Czy w sytuacji nagłego i nieprzewidzianego odejścia miłości naszego życia jesteśmy w stanie poradzić sobie z pustką w sercu, aby nie odbiło się to na naszym zdrowiu?

Z motywem nieszczęśliwej miłości zapoznajemy się już w liceum – jest on poruszany w jednej ze szkolnych lektur „Cierpienia Młodego Wertera”. Lektura ta porusza w szczególny sposób kwestię ludzkiej uczuciowości oraz zostawia nas z pytaniem, czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?

Zobacz też:
Leki dla Ukrainy – jakich potrzeba, gdzie je dostarczyć? Jak pomóc Ukraińcom?

Życie w samotności może mieć czasami niepożądane skutki. Oczywiście z perspektywy nastolatka wygląda to zupełnie inaczej, bowiem z racji młodego wieku, zdecydowanie łatwiej można poradzić sobie z nieszczęśliwą miłością. Problem jest wtedy, kiedy u osób dorosłych jeden z partnerów nie jest w stanie zapewnić szczęścia tej drugiej osobie. W dzisiejszych czasach poprzez definicję nieszczęśliwej miłości nie należy interpretować tylko nieodwzajemnionego zakochania, lecz także możliwość okazywania szacunku w stosunku do drugiego człowieka. Warto pamiętać, że nie ma w życiu nic gorszego, niż okłamywanie samego siebie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić szczęścia drugiej osobie, to nie róbmy tego na siłę. W taki sposób krzywdzimy nie tylko samych siebie, ale także najbliższą osobę. Brak szczęścia w związku ma zdecydowanie podłoże zdrowotne, tak jak w przypadku cierpienia Młodego Wertera, kiedy to główny bohater musiał zmagać się z nieszczęśliwą miłością, doprowadzając tym samym do samobójstwa. Największym ciosem w nieszczęśliwej miłości jest fakt, że osoba którą szaleńczo kochamy, nie jest w stanie odwzajemnić naszego uczucia. Przecież wiadome jest, że nikogo w żaden sposób nie możemy zmusić do miłości. Duży ból przeżywają osoby, które mimo wielu starań tracą miłość swojego życia na rzecz najbliższego przyjaciela. Tak było również w listach Cierpienia Młodego Wertera, który był nieszczęśliwie zakochany w Lotcie. 

Do czego może doprowadzić nieszczęśliwa miłość 

Zaburzenia związane z naszą psychiką mają przede wszystkim podłoże emocjonalne spowodowane nieszczęśliwym uczuciem. Brak akceptacji samego siebie oraz niska samoocena może istotnie wpływać na kondycję zdrowotną. Jeżeli ktoś w naszym otoczeniu przeżył nieszczęśliwą miłość, należy okazać takiej osobie dużo wsparcia. W niektórych przypadkach dobre słowo drugiej osoby może uchronić nas przed najgorszym, tak jak to się skończyło w listach Cierpienia Młodego Wertera

Zobacz też:
Czy możliwym jest przedawkowanie „Witaminy Słońca”?

Nieodwzajemnione uczucie prowadzi do frustracji, wywołuje tęsknotę i przygnębienie nas samych. Dlatego, aby nie doprowadzić do depresji, w którą popada coraz więcej osób po złamanym sercu, warto mieć wsparcie u boku drugiej osoby. Ktoś kiedyś powiedział, że czas leczy rany i faktycznie coś jest w tym powiedzeniu, bowiem czas bywa zbawienny. Osoby cierpiące z powodu nieszczęśliwej miłości czasami działają w sposób nieracjonalny, co także może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podjęcie natychmiastowych działań może nie tylko uratować złamane serce, ale dodatkowo dzięki wsparciu najbliższych ludzi z naszego otoczenia możemy uniknąć fatalnych w skutkach niezamierzonych działań. Wiele osób, które nie radzą sobie z nieszczęśliwą miłością, popada w samotność, odcinając się od całego otaczającego ich świata, co w konsekwencji może doprowadzić właśnie do prób samobójczych. Jeżeli widzimy, że osoba po rozstaniu, nie potrafiąca poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby, popada w poważne problemy, należy okazać jej wsparcie bez względu na akceptacje. Nieszczęśliwa miłość może wpływać negatywnie na nasze zdrowie za sprawą sięgania często po alkohol lub narkotyki, w celu uśmierzenia bólu oraz zapomnienia. W sytuacji kryzysowej niezbędna będzie pomoc specjalisty, jeżeli osoby z najbliższego otoczenia nie są w stanie w żaden sposób pomóc. Podczas sesji terapeutycznej dobrym rozwiązaniem są audiobooki, które mają na celu radzenie sobie z emocjami po nieodwzajemnionym uczuciu. 

A jeśli nie czytałeś wyżej wspomnianej powieści, ale lubisz Audiobooki – lektury szkolne z łatwością są do nadrobienia. Co więcej, słuchane np: przed snem pozwolą wyciszyć nasze złe emocje, a dzięki wyobraźni sprawią, że spojrzymy na nasze życie na nowo.

Zobacz też:
Fazy snu i ich wpływ na nasz organizm

Warto zaznaczyć, że psychoterapeuci mają niesamowite zdolności, które mają na celu zdobycie zaufania skrzywdzonej osoby, a także stworzenia z nią odpowiedniej relacji, pozwalającej na powrót do normalnego życia po wydarzeniach związanych z nieszczęśliwą miłością.

Pamiętajmy, że z pomocą odpowiednich specjalistów, ale także bliskich nam osób jesteśmy w stanie wyjść na prostą i na nowo otworzyć się na świat, który jeszcze może nas zaskoczyć. Przeżywając nieszczęśliwą miłość dbajmy o zdrowie swoje i innych, aby móc cieszyć się każdą chwilą następnego dnia.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły