Wysypka na ciele u dorosłych może przybierać formę plam, bąbli, grudek, pęcherzy i krostek pokrywających duże obszary skóry. Może mieć ona różne podłoże. Czasem powstaje wskutek alergiii innych chorób lub po stosowaniu niektórych leków. Niekiedy wysypka na tułowiu bywa naprawdę bolesna i uciążliwa. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z wysypką na ciele.

Wysypka na ciele – rodzaje

Wysypka jest pojęciem dość obszernym, które może oznaczać szereg różnych dolegliwości. Istnieją różne podziały wysypek:

  • wysypki alergiczne, powstałe na skutek czynników zakaźnych lub takie, które towarzyszą niektórym rodzajom chorób;
  • wysypki plamiste, grudkowe, pęcherzykowe i mieszane;
  • wysypki o zmianach drobnych, średnich bądź grubych;
  • wysypki zlokalizowane lub uogólnione;
  • wysypki szybko ustępujące lub utrzymujące się przez długi czas.

Wysypka na skórze plamista to przypadłość, przy której pojawiają się na ciele rozległe plamy. Mają one przeważnie czerwony kolor i nieokreślony kształt. Wysypka grudkowa ma charakterystyczny wygląd małych, twardych krostek. Nie są one jednak wypełnione żadnym płynem. Wysypka pęcherzykowa objawia się krostkami większymi niż grudki. W tym przypadku zawierają one w środku płyn. Możesz zauważyć też inny rodzaj wysypki na ciele –  pokrzywkę. Są to zaczerwienienia z małymi bąbelkami. Wyglądem przypominają poparzenie pokrzywy. Skąd biorą się te różne typy wysypek?

Zobacz też:
Zioła na nadciśnienie – naturalny sposób na obniżenie ciśnienia

Wysypka na całym ciele a choroby wirusowe

Czerwone krostki na ciele u dorosłych mogą być objawem jednej z kilku różnych chorób wirusowych. W takim przypadku, leczenie przyczynowe niewiele pomoże. Lekarze zalecają raczej metody łagodzenia objawów. Poniżej opisujemy najczęstsze wirusy, które powodują wysypkę na ciele.

Różyczka 

Swędząca wysypka na ciele pojawia się najpierw na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Przy różyczce zauważysz u siebie prawdopodobnie powiększenie węzłów chłonnych. Choroba zaczyna się od pogorszenia samopoczucia, gorączki i nieżytu górnych dróg oddechowych. 

Jak rozpoznać wysypkę przy różyczce? Jest ona uogólniona, bladoróżowa i drobnoplamista. Poszczególne plamki są raczej wyodrębnione i grudkowate, nie zlewają się ze sobą. Mogą pojawiać się nie tylko od zewnątrz, ale też na błonach śluzowych i podniebieniu. Gdy ta wysypka na ciele znika, nie pozostawia za sobą przebarwień.

Odra 

Wysypka ma bardzo charakterystyczną postać, dzięki czemu łatwo ją rozpoznać. Na ciele chorego pojawiają się ciemnoczerwone plamki i grudki. Pierwsze oznaki pojawiają się za uszami, następnie rozprzestrzeniają się na brodę i resztę twarzy, później na szyję, tułów i kończyny. Wraz z rozwojem choroby, wysypka na ciele się zmienia: grudki mogą się ze sobą zlewać i pozostawiać białe plamy. Mogą powstać ciemno brązowe przebarwienia. Niekiedy występuje też łuszczenie skóry.

Rumień zakaźny 

Charakterystycznym objawem są zaczerwienione policzki. Z czasem rumień rozprzestrzenia się też na kończyny, pośladki i tułów. Ta wysypka na ciele goi się dość szybko, nie pozostawiając żadnych przebarwień ani uszkodzenia skóry. Może jednak objawiać się gorączką. Wówczas rumień się wyraźnie zaostrza.

Zobacz też:
Klawiterapia – rewolucyjna metoda leczenia wynaleziona przez Polaka. Czym są klawiki i na czym polega zabieg klawiterapii?

Wysypka na tułowiu, twarzy i kończynach może też występować przy:

  • opryszczce;
  • rumieniu nagłym;
  • ospie wietrznej;
  • półpaścu;
  • mononukleozie zakaźnej. 

Wszystkie z nich mają nieco odmienną charakterystykę. Zawsze jednak wiążą się z zakażeniami wirusowymi i nietypowymi zmianami skórnymi.

Wysypka na skórze – choroby o podłożu bakteryjnym

Niektóre rodzaje bakterii także mogą wywołać wysypkę na ciele. Wśród nich istnieje kilka najczęściej spotykanych:

  • Szkarlatyna – wysypka jest drobna, różowa, szorstka i może zlewać się w rumieniowe plamy. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wysypce na ciele towarzyszy gorączka, ból brzucha i wymioty.
  • Liszajec zakaźny –  wysypka na skórze przybiera wygląd pęcherzyków, które mogą pękać i sączyć się. W efekcie, na ciele chorego powstają strupy w charakterystycznym, miodowym kolorze. 
  • Zakażenie meningokokowe – przebieg tej choroby jest bardzo agresywny. Zaczyna się nagle i objawia wysoką gorączką. Co więcej, meningokoki powodują kilka różnych rodzajów wysypek. Możesz zauważyć zarówno plamki, jak i pęcherzyki lub tzw. ogniska krwotoczne. 
  • Borelioza – ukąszenie kleszcza może powodować wysypkę u dorosłych lub dzieci. Ta niebezpieczna choroba objawia się charakterystycznymi, okrągłymi krostami z białym środkiem. Ogniska mogą pojawić po kilku dniach od ukąszenia lub nawet po długim czasie. Wysypka na ciele rozprzestrzenia się wraz z biegiem czasu, osiągając niekiedy ogromne rozmiary 30 cm średnicy. 

Swędząca wysypka na ciele u dorosłych – inne, możliwe przyczyny

Częstym powodem wysypki u dorosłych i dzieci jest reakcja alergiczna. Swędząca wysypka na ciele bez żadnych objawów chorobowych może oznaczać tzw. pokrzywkę. Istnieją liczne alergeny, które mogą powodować u ciebie wysypkę. Czasem są to substancje zapachowe, rośliny, lateks, nikiel, niektóre składniki kosmetyków i farb, a także produkty spożywcze. Jeśli zauważysz widoczne zmiany skórne u siebie lub swojego dziecka, koniecznie udaj się do lekarza. Być może cierpisz na uczulenie, o którym do tej pory nie wiedziałeś.

Zobacz też:
Dlaczego magnez nazywany jest pierwiastkiem życia?

Krosty na ciele u dorosłych mogą wywoływać choroby pasożytnicze. Należą do nich: świerzb, lamblioza, glistnica, schistosomatoza. Może być to też grzybica – pojawia się ona miejscowo, tylko w niektórych miejscach na ciele. Uciążliwa wysypka na ciele u dorosłych pojawia się też na skutek łuszczycy, zapalenia mieszków włosowych, egzemy lub atopowego zapalenia skóry. W każdym wypadku jest to nietypowe i możliwie groźne zjawisko.

Wysypka na ciele – jak leczyć?

Zwykle trudno jest samodzielnie dokładnie zdiagnozować problem. Bez względu na rodzaj wysypki, warto udać się na konsultację do lekarza. Niektóre dolegliwości mogą być skutecznie leczone miejscowo, przy użyciu łagodnych kremów i maści. W innych przypadkach wysypka na skórze może okazać się groźnym objawem. 

Chorobami skórnymi zajmuje się lekarz-dermatolog. Warto umówić się do niego na wizytę w przypadku każdej wysypki na ciele. Nietypowe zmiany skórne mogą występować równolegle z innymi objawami, które wydają się niepowiązane. Lekarz potrafi je zdiagnozować i zalecić odpowiednie leczenie. Szybka reakcja jest ważna, ponieważ daje większe szanse na całkowite wyleczenie ewentualnych schorzeń.

Wysypka na ciele może przybierać rozmaite formy. W każdym przypadku, nietypowe zmiany skórne są niepokojącym objawem. Jeśli zauważysz u siebie lub swojego dziecka takie zjawisko, koniecznie natychmiast udaj się do dermatologa. Lekarz dobierze leczenie odpowiednie do twojej konkretnej przypadłości.

Zobacz także:

Zobacz też:
Johimbina, czyli prastary afrodyzjak i sposób na odchudzanie? Sprawdź, jak działa!

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły