Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skórna wśród nastolatków. Dotyka ponad 80% osób w wieku dorastania. Coraz więcej jest też przypadków, kiedy na trądzik chorują osoby powyżej 25. roku życia. Trądzik nieleczony może pozostawić blizny i przebarwienia, dlatego warto stosować odpowiednie metody zapobiegania. Trądzik pospolity to choroba skóry, która ma swój początek w okresie dojrzewania, jednak nie stanowi ona jedynie problemu nastolatków. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego i jak sobie z nim radzić, ponieważ trądzik pospolity można wyleczyć.
Co jest przyczyną trądziku pospolitego?
Na trądzik narażone są przede wszystkim osoby, które mają tłustą skórę. Występowanie tego schorzenia ma też podłoże genetyczne. Dużą rolę odgrywa wzmożona produkcja sebum i namnażanie się bakterii na skórze. Podaje się trzy główne przyczyny powstawania trądziku pospolitego, są to:
- zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernego wydzielania łoju. Przyczyną są tutaj zaburzenia wydzielania hormonów androgenowych;
- zaburzenia związane z procesem rogowacenia przewodów gruczołów łojowych. Zrogowacenia prowadzą do zwężenia kanału łojowego. W ten sposób powstają zaskórniki. Jeżeli zaskórniki są otwarte, to łój wydostaje się na zewnątrz. W przypadku zaskórników zamkniętych łój nie wydostaje się, co prowadzi do powstawania krost i gródek;
- kolonizacja mieszków włosowych przez bakterie z rodziny Propionibacterium acnes, których liczba zwiększa się w okresie dojrzewania. Ich obecność powoduje reakcję zapalną, która jest przyczyną trądziku. Duża produkcja łoju oraz zamknięcie ujścia gruczołów łojowych, mogą doprowadzić do nasilania się stanu zapalnego.
Jak leczyć trądzik pospolity?
Aby poradzić sobie z tą dolegliwością, trzeba wiedzieć, co na trądzik można stosować. Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, który pomoże wykryć, co jest jego przyczyną. Duży wpływ na efekty leczenia ma tutaj etap choroby, dlatego na wizytę u dermatologa należy udać się już w momencie wystąpienia pierwszych objawów.
Trądzik pospolity – leczenie miejscowe
Do leczenia miejscowego używa się leków miejscowych. Ponad 50% pacjentów można z powodzeniem leczyć w ten właśnie sposób. Trądzik pospolity jest leczony w ten sposób tylko w wypadku niskiego lub średniego nasilenia. W innych wypadkach jest traktowany w formie uzupełniającej.
Trądzik pospolity – leczenie ogólne
Leczenie ogólne stosowane jest, kiedy trądzik przybiera ciężką lub umiarkowaną postać. Ta metoda leczenia wdrażana jest, kiedy pacjent źle czuje się z powodu zmian skórnych lub trądzik powoduje tworzenie się blizn i przebarwień pozapalnych. Stosować się je powinno przez okres minimum 6 miesięcy. Głównymi elementami terapii są antybiotyki, leki antyandrogenowe i retinoidy.
Leczenie hormonalne trądziku pospolitego
Ta metoda stosowana jest u osób, których organizm nie odpowiada na tradycyjne metody leczenia, szczególnie u kobiet. Używa się głównie preparatów, które zawierają progestageny. Dzięki nim następuje redukcja wolnego testosteronu, co powoduje zahamowanie produkcji androgenów jajnikowych i obniżenie produkcji łoju.
Trądzik pospolity jest dla wielu osób bardzo kłopotliwy. Pacjenci obawiają się, że ma on wpływ na to, jak są odbierani przez inne osoby. Dlatego leczenie warto zacząć jak najszybciej, żeby uniknąć powstania blizn i przebarwień.
Zobacz także:
- Domowe sposoby na trądzik – czy da się go bezpiecznie pozbyć w warunkach domowych?
- Trądzik różowaty – dieta w leczeniu trądziku połączona z odpowiednią pielęgnacją cery. Jakich produktów unikać?
- Pryszcze na plecach – bolesny i nieestetyczny problem młodszych i starszych
- Jakimi kosmetykami można pozbyć się zaskórników?
- Diastema – problem natury zdrowotnej, defekt kosmetyczny czy atut?