Słońce wspomaga syntezę witaminy D i wpływa na dobry nastrój. Pamiętaj jednak, że zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni UV może prowadzić do przykrych konsekwencji, np. przebarwień. Przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego może uchronić cię krem z filtrem do twarzy

Kiedy stosować krem filtrem z do twarzy?

W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że kremu z filtrem powinno się używać tylko latem. Nic bardziej mylnego! Promieniowanie słoneczne dociera na naszą planetę przez cały rok, a co więcej – niektóre powierzchnie odbijają je, przez co ich działanie jeszcze bardziej się wzmacnia. Wie o tym każdy, kto wrócił z opaloną twarzą z zimowego wyjazdu w górach. 

Jeden z najgroźniejszych mitów dotyczy stwierdzenia, że po kremy ochronne nie trzeba sięgać przy dużym zachmurzeniu. Promieniowanie UVA przenika przez chmury i wnika do warstwy siateczkowatej i brodawkowatej skóry właściwej, uszkadzając DNA i stając się bezpośrednią przyczyną fotostarzenia się skóry. Dlatego warto chronić skórę niezależnie od pory roku i miejsca, w którym się przebywa.

Jak działają kremy ochronne?

Na opakowaniu kremów i balsamów przeciwsłonecznych znajdziesz informację, przed którymi promieniami UV one chronią i w jakim stopniu. Skrót SPF to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, którym określa się stosunek minimalnej dawki promieniowania słonecznego powodującego rumień na skórze posmarowanej kremem z filtrem do minimalnej dawki promieniowania UV wpływającej na pojawienie się rumienia na skórze bez ochrony. 

Zobacz też:
Dom opieki – jak wybrać i dostać się do domu opieki społecznej?

Liczba przy skrócie SPF oznacza wysokość danego filtra. Jest to czas, przez jaki możesz przebywać na słońcu po aplikacji kremu z filtrem w porównaniu do czasu korzystania ze słońca bez użycia kosmetyku ochronnego. Wystarczy wykonać proste działanie matematyczne, aby wiedzieć, przez jak długo chroniona będzie twoja skóra. Jeśli rumień na skórze pojawia się u ciebie po ok. 20 minutach przebywania na słońcu, to po zastosowaniu filtra z SPF 10 czas ten wydłuży się do 10×20 minut – czyli po prawie 3 godzinach ekspozycji na słońcu.

Co to jest fototyp skóry i jak go określić?

Fototyp skóry zależy od melaniny, czyli pigmentu chroniącego przed promieniowaniem UV. Wyróżnia się sześć typów karnacji skóry:

  • celtycki – cechuje go porcelanowa cera, niekiedy z piegami. Włosy w kolorze blond lub rude. Skóra łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Wymaga stosowania SPF 50+;
  • północnoeuropejski – cechy charakterystyczne to jasna skóra, blond włosy oraz niebieskie lub zielone oczy. Skóra opala się w minimalnym stopniu, narażona na poparzenia, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku fototypu pierwszego. Powinna być chroniona również kremem z SPF 50+;
  • środkowoeuropejski – skóra jasnobrązowa, włosy w kolorze ciemnego blondu. Skóra opala się dość wolno na jasnobrązowy kolor. Wymagana ochrona to krem do twarzy z filtrem SPF 30+;
  • południowoeuropejski – skóra śniada, włosy ciemnobrązowe lub czarne. Łatwo się opala, a ryzyko poparzeń minimalne. Zalecana ochrona to SPF 15+;
  • azjatycki i afrykański – występuje o osób, które mają naturalnie ciemnobrązową lub czarną skórę. Wysoka zawartość melaniny chronią ją przed poparzeniami.
Zobacz też:
Leki dla Ukrainy – jakich potrzeba, gdzie je dostarczyć? Jak pomóc Ukraińcom?

Dlaczego warto stosować krem z filtrem do twarzy?

Częsta ekspozycja twarzy na słońce bez właściwej ochrony powoduje zmiany w strukturze skóry, np:

  • uszkodzeniu ulegają włókna elastynowe;
  • zanikają włókna kolagenowe;
  • powstają przebarwienia;
  • rozszerzają się naczynka;
  • może dojść do powstania nowotworu.

Promieniowanie UV składa się z dwóch typów: UVA i UVB. Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi. Jak już wspomnieliśmy, jego poziom jest stały bez względu na porę roku i dociera do najgłębszych warstw skóry. Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania słonecznego i jego stężenie jest najsilniejsze w okresie letnim. To ono odpowiada za powstawanie nowotworów. Stosowanie kremów z filtrem odpowiednich do typu karnacji może uchronić cię przed poważnymi chorobami skóry.

Pamiętaj, że aplikację kremu ochronnego trzeba powtarzać co 2–3 godziny w zależności od karnacji. Dobry krem z filtrem powinien także mieć nietłustą konsystencję, aby można było go stosować pod makijaż oraz zawierać dodatkowe składniki pielęgnacyjne dla cer problematycznych, np. z trądzikiem lub atopowych.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles