Chrapanie to powszechny problem, który, choć często nie jest groźny, nie powinien być lekceważony. Istnieją bowiem przypadki, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Dlatego zawsze należy zweryfikować, jak poważny jest dany kłopot, decydując się na wizytę u specjalisty. Są jednak metody, dzięki którym załagodzisz dolegliwość i poprawisz jakość swojego snu. Sprawdź nasze domowe sposoby na chrapanie!

Najczęstsze przyczyny chrapania

Kiedy śpisz, Twoje ciało rozluźnia się, sprawiając, że zmniejsza się napięcie mięśni. Proces ten powoduje przybliżenie się do siebie górnych ścian dróg oddechowych oraz opadnięcie języka. Zwykle pozostająca wtedy w podniebieniu szczelina pozwala na swobodny przepływ powietrza. Jeśli jednak powietrze nie będzie w stanie swobodnie przepływać, powstanie niedrożność, która doprowadzi do wprawienia mięśni w drgania, czego efektem są gwałtowne wdechy z wyraźnie słyszanym dźwiękiem.

Choć to częsty wśród ludzi problem, najczęściej przyczyną chrapania jest nadwaga, spanie w nieodpowiedniej pozycji, nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Problem ten dotyka także osób o przerośniętym języczku, powiększonych migdałkach, wydłużonym podniebieniu miękkim oraz tych mających krzywą przegrodę nosową, żyjących w stresie lub cierpiących na dolegliwości układu oddechowego.

Leczenie chrapania domowymi sposobami

Leczenie chrapania może być różne. W poważniejszych przypadkach, takich jak bezdech senny, najlepiej sięgnąć po poradę u specjalisty, który powie Ci, co powinieneś zrobić. Możesz także skorzystać z dostępnych na rynku preparatów, które pomogą ci przywrócić dobrą jakość snu. Chcąc wybrać odpowiedni, zajrzyj tutaj: https://www.doz.pl/apteka/k5185-Chrapanie. Kolejnym wyjściem jest zastosowanie domowych sposobów, takich jak:

  • Ćwiczenia przeciw chrapaniu
Zobacz też:
Pestka z awokado – nie wyrzucaj jej do kosza! Co można zrobić z pestki awokado?

Ćwiczenia zapobiegające chrapaniu to nic innego jak trening mięśni języka, szyi i szczęki. Dzięki niemu rozluźnione podczas snu mięśnie nie będą wiotczeć, a to może znacznie zredukować chrapanie. Najprostszym z ćwiczeń jest po prostu żucie gumy lub głośne mówienie „aaa”, jak przy badaniu gardła. Dobrą metodą jest także śpiew!

  • Jak leżeć, żeby nie chrapać?

Choć może wydawać się to „zbyt proste”, często to właśnie znalezienie odpowiedniej pozycji do snu może pomóc w redukcji bądź zlikwidowaniu chrapania. Najczęściej chrapią osoby, które śpią na plecach, ponieważ gardło jest na tyle rozluźnione, że przy zwiotczeniu mięśni podczas snu, język opada do tyłu. Powoduje to otwarcie ust i zwężenie kanału nosogardła, a to właśnie blokuje drogi oddechowe. Warto więc pomyśleć nad inną pozycją do snu, np. kładąc się na boku.

  • Najlepsza poduszka na chrapanie

Poduszka to istotny dla zdrowia element wyposażenia domu. Źle dobrana, również może utrudniać przepływ powietrza, co skutkować będzie chrapaniem. Najlepiej więc wybrać taką, która zapewni Ci prawidłową pozycję podczas snu oraz podparcie szyi, głowy i kręgosłupa. Jeśli więc chcesz zmniejszyć ryzyko chrapania, wybierz poduszkę płaską lub taką, która dopasowuje się do głowy.

  • Wylecz chrapanie zmianą trybu życia

Jednym z najtrudniejszych domowych sposobów na zredukowanie lub pozbycie się chrapania jest zmiana trybu życia. Choć nie jest to łatwe, rezygnacja z alkoholu, papierosów czy innych używek znacznie poprawi jakość Twojego snu. Istotna jest także redukcja wagi. Wszystkie te czynniki blokują drogi oddechowe. Alkohol powoduje wiotczenie języka i gardła, nikotyna sprawia, że ślina zalega w tchawicy i krtani oraz powoduje liczne podrażnienia dróg oddechowych. Nadwaga z kolei prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w okolicach szyi, co również utrudnia przepływ powietrza.

  • Olejki eteryczne na chrapanie
Zobacz też:
Johimbina, czyli prastary afrodyzjak i sposób na odchudzanie? Sprawdź, jak działa!

Przyjemnym sposobem na redukcję chrapania jest udrażnianie dróg oddechowych za pomocą olejków eterycznych. Wdychanie preparatów z eukaliptusa, mięty czy mentolu to sposób na rozluźnienie całego organizmu, a przy okazji dbanie o dobrą jakość snu. Po prostu wymieszaj olejek z wodą i spryskaj łózko w okolicach głowy, zanim zaśniesz.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz opcję farmakologiczną i kupisz preparaty pomagające udrożnić drogi oddechowe, czy wybierzesz domowe sposoby na pozbycie się chrapania, pamiętaj, że warto zajrzeć do specjalisty!

*Artykuł sponsorowany

Zobacz także: