Witamina C jako kosmetyk
Rozpoczynamy mało szokującym przykładem zastosowania witaminy poza suplementami diety – użyciem jej w kosmetologii. Działanie na skórę witaminy C docenią wszystkie osoby zmagające się z pierwszymi oznakami starzenia. Jako antyoksydant kwas askorbinowy przeciwdziała wolnym rodnikom, a więc spowalnia proces powstawania zmarszczek oraz ogólnie tracie jędrności naskórka. W swojej kosmetyczce powinni mieć ją również wszyscy, którzy zmagają się z przebarwieniami skóry. Witamina C nieinwazyjnie wyrównuje bowiem koloryt cery. W kosmetyce najczęściej dostępna jest w formie kremów oraz ser. Mogą ją stosować nawet osoby zmagające się ze skłonnością do podrażnień, zarówno młode, jak i ze skórą dojrzałą.
Witamina C jako konserwant
Nie wszystkie symbole „E” w składzie żywności oznaczają przerażające chemiczne dodatki. Pod numerem E300 skrywa się np. nic innego, jak właśnie witamina C. Stosowana w przemyśle spożywczym jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające. Witamina C chroni owoce i warzywa przed brunatnieniem (działa na podobnej zasadzie, jak skropienie obranych owoców cytryną), utrwala tłuszcze, zapobiega procesom utleniania glutenu, a także przeciwdziała zmianom zapachu produktów. To dzięki niej wiele produktów spożywczych przez długi czas zachowuje swój apetyczny wygląd, aromat i smak!
Witamina C do mięsa
Witamina C bywa także stosowana do peklowania mięsa. Dzięki niej szybciej się ono wybarwia i zyskuje swój atrakcyjny różowy kolor, któremu niestraszne jest nawet gotowanie. Ponadto peklowanie mięsa z udziałem witaminy C pozwala na usunięcie z niego azotanów, które w większych dawkach są po prostu szkodliwe (a wręcz rakotwórcze). Kwas askorbinowy zastępuje najczęściej azotan sodu. Co ważne, witaminę C jako dodatek do peklowania można także stosować w domowych warunkach, a nie tylko przemysłowych.
Witamina C do basenu
Brunatna woda w Twoim przydomowym basenie? To nie koniec świata! Wystarczy dodać do niej nieco witaminy C, by znowu stała się przejrzysta. Na 1 metr sześcienny wody należy zastosować około 50-70 gramów kwasu askorbinowego. Najlepiej wcześniej rozpuścić go w mniejszej ilości wody i po prostu dolać do basenu. Warto jednak pamiętać, że witamina C jako środek do czyszczenia basenów działa wyłącznie wtedy, gdy przyczyną brunatnienia wody jest wytrącenie się w niej żelaza – bardzo częsty przypadek u osób zaczynających swoją przygodę z basenami.
Witamina C dla pszczół
Witaminę C stosuje się również w pszczelarstwie. Dodatek witaminy C jako pszczelego pokarmu poprawia walory smakowe i zwiększa tempo pobierania pokarmu przez pszczoły, co przekłada się na wartość produkowanego przez nie miodu. Witaminę C można podawać pszczołom jako substancję samodzielną, niemniej często stanowi również składnik bardziej złożonych preparatów.
Nieważne, jakiej witaminy C szukasz, znajdziesz ją w medme sklep!
Kilogramowe opakowanie witaminy C w proszku do czyszczenia basenu? Krople na odporność dla maluszka? A może poręczny suplement diety z witaminą C w kapsułkach? Nieważne, jakiej witaminy C szukasz, z pewnością znajdziesz ją w medme sklep. To marketplace zrzeszający wielu sprzedawców w jednym miejscu, dzięki czemu nie musisz przeglądać wielu stron, zanim zdecydujesz się na zakup. Wszystkie najważniejsze informacje – od opisu składu, przez informacje producenckie, aż po porównanie cen – czekają na Ciebie w medme sklep. Sprawdź!
Zobacz także:
- Witamina C na twarz – tani sposób na piękną cerę
- Nadmiar witaminy C – czy jest groźny i jakie są jego skutki?
- Czy wiesz, co ma najwięcej witaminy C? Wcale nie cytrusy! Sprawdź, jakie są jej najlepsze źródła
- Witamina B Complex – co wchodzi w jej skład i dlaczego jej potrzebujesz?
- Witamina B5 – naturalny sposób na zdrowie i piękną cerę. Jakie są objawy niedoboru kwasu pantotenowego?