Witamina C jako kosmetyk

Rozpoczynamy mało szokującym przykładem zastosowania witaminy poza suplementami diety – użyciem jej w kosmetologii. Działanie na skórę witaminy C docenią wszystkie osoby zmagające się z pierwszymi oznakami starzenia. Jako antyoksydant kwas askorbinowy przeciwdziała wolnym rodnikom, a więc spowalnia proces powstawania zmarszczek oraz ogólnie tracie jędrności naskórka. W swojej kosmetyczce powinni mieć ją również wszyscy, którzy zmagają się z przebarwieniami skóry. Witamina C nieinwazyjnie wyrównuje bowiem koloryt cery. W kosmetyce najczęściej dostępna jest w formie kremów oraz ser. Mogą ją stosować nawet osoby zmagające się ze skłonnością do podrażnień, zarówno młode, jak i ze skórą dojrzałą.

Witamina C jako konserwant

Nie wszystkie symbole „E” w składzie żywności oznaczają przerażające chemiczne dodatki. Pod numerem E300 skrywa się np. nic innego, jak właśnie witamina C. Stosowana w przemyśle spożywczym jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające. Witamina C chroni owoce i warzywa przed brunatnieniem (działa na podobnej zasadzie, jak skropienie obranych owoców cytryną), utrwala tłuszcze, zapobiega procesom utleniania glutenu, a także przeciwdziała zmianom zapachu produktów. To dzięki niej wiele produktów spożywczych przez długi czas zachowuje swój apetyczny wygląd, aromat i smak!

Witamina C do mięsa

Witamina C bywa także stosowana do peklowania mięsa. Dzięki niej szybciej się ono wybarwia i zyskuje swój atrakcyjny różowy kolor, któremu niestraszne jest nawet gotowanie. Ponadto peklowanie mięsa z udziałem witaminy C pozwala na usunięcie z niego azotanów, które w większych dawkach są po prostu szkodliwe (a wręcz rakotwórcze). Kwas askorbinowy zastępuje najczęściej azotan sodu. Co ważne, witaminę C jako dodatek do peklowania można także stosować w domowych warunkach, a nie tylko przemysłowych.

Zobacz też:
OLEJ Z PESTEK DYNI

Witamina C do basenu

Brunatna woda w Twoim przydomowym basenie? To nie koniec świata! Wystarczy dodać do niej nieco witaminy C, by znowu stała się przejrzysta. Na 1 metr sześcienny wody należy zastosować około 50-70 gramów kwasu askorbinowego. Najlepiej wcześniej rozpuścić go w mniejszej ilości wody i po prostu dolać do basenu. Warto jednak pamiętać, że witamina C jako środek do czyszczenia basenów działa wyłącznie wtedy, gdy przyczyną brunatnienia wody jest wytrącenie się w niej żelaza – bardzo częsty przypadek u osób zaczynających swoją przygodę z basenami.

Witamina C dla pszczół

Witaminę C stosuje się również w pszczelarstwie. Dodatek witaminy C jako pszczelego pokarmu poprawia walory smakowe i zwiększa tempo pobierania pokarmu przez pszczoły, co przekłada się na wartość produkowanego przez nie miodu. Witaminę C można podawać pszczołom jako substancję samodzielną, niemniej często stanowi również składnik bardziej złożonych preparatów.

Nieważne, jakiej witaminy C szukasz, znajdziesz ją w medme sklep!

Kilogramowe opakowanie witaminy C w proszku do czyszczenia basenu? Krople na odporność dla maluszka? A może poręczny suplement diety z witaminą C w kapsułkach? Nieważne, jakiej witaminy C szukasz, z pewnością znajdziesz ją w medme sklep. To marketplace zrzeszający wielu sprzedawców w jednym miejscu, dzięki czemu nie musisz przeglądać wielu stron, zanim zdecydujesz się na zakup. Wszystkie najważniejsze informacje – od opisu składu, przez informacje producenckie, aż po porównanie cen – czekają na Ciebie w medme sklep. Sprawdź!

Zobacz także:

Zobacz też:
Domowe sposoby na ładną cerę

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły