Zdecydowanie najczęstszą przyczyną bólu zębów jest rozwijająca się próchnica. Nieleczona, prowadzi do zapalenia miazgi. Miazga z kolei to unerwiona tkanka, wypełniająca komorę zęba. Naruszenie jej wiąże się początkowo z nadwrażliwością na ciepłe i zimne napoje czy potrawy, a po dłuższym czasie z bólem. Inne przyczyny bólu zęba to przede wszystkim uraz mechaniczny lub po prostu wyrzynanie się tak zwanych zębów mądrości.
Kiedy i z jaką częstotliwością chodzić do dentysty?
Kiedyś wielu ludzi żyło w przekonaniu, że wizyta u stomatologa to ostateczność. Umawiali wizytę, kiedy ból był nie do zniesienia. Niestety w takich sytuacjach zęby często nadawały się jedynie do wyrwania. Na szczęście w dzisiejszych czasach społeczność jest bardziej wyedukowana. Stawia na profilaktykę, która ratuje od bólu i niepotrzebnego stresu. Pozwala również często zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dorosła osoba powinna wykonywać badanie kontrolne raz na pół roku. Jeśli stomatolog zauważy niepokojące zmiany np. na dziąsłach, może zaproponować kolejną wizytę w krótszym odstępie czasu. Należy pamiętać, że nieleczone zęby mogą doprowadzić nawet do chorób układu krążenia czy sepsy a w konsekwencji do śmierci.
Sprawdź ofertę estetique-wroclaw.pl!
Czego możemy się spodziewać na wizycie?
Po zaproszeniu pacjenta na fotel, stomatolog dokładnie przegląda ząb po zębie w celu oceny ich stanu. Sprawdza również nasze dziąsła, by wykluczyć paradontozę. Kolejnym krokiem bardzo często jest oczyszczanie zębów z płytki nazębnej. Proces ten warto wykonywać przynajmniej raz w roku. U pacjentów z problemami zapalenia przyzębia zaleca się, by wykonywali go częściej-nawet co 3-4 miesiące. Usuwanie płytki nazębnej pozwala uniknąć przekształcenia jej w nieestetyczny, żółty kamień nazębny, który jest głównym winowajcą paradontozy i chorób dziąseł. Jeśli jednak zaniechamy usunięcia płytki nazębnej i wytworzy się kamień, do jego usunięcia stosuje się tzw. skaler, który wykorzystuje ultradźwięki. Następnie zęby są polerowane specjalną pastą i pokrywane fluorem w celu uniknięcia nadwrażliwości. Oprócz płytki nazębnej i kamienia, na naszych zębach może zgromadzić się osad, osłabiający nasze szkliwo. Tworzy się najczęściej podczas palenia papierosów oraz picia kawy czy herbaty. Brązowe lub nawet czarne przebarwienia pojawiają się głównie w przestrzeniach między zębowych i wewnętrznych ścianach zębów. Z pomocą przychodzi zabieg, zwany piaskowaniem. Polega on na oczyszczaniu przy pomocy podawanej pod ciśnieniem wody z dodatkiem wodorowęglanu sodu. Należy go wykonywać regularnie, zwłaszcza jeśli jesteśmy szczególnie narażeni na powstawanie osadów. Podobnie jak usuwanie kamienia-warto robić go co 6-12 miesięcy. Pacjenci pijący dużo kawy, herbaty i palący przy tym papierosy, powinni udać się do gabinetu nawet raz na kwartał.
Umów sie na profilaktyczną wizytę: https://www.estetique-wroclaw.pl/higienizacja-zebow/
Jak dbać o zęby?
Oprócz wspomnianych zabiegach w gabinecie stomatologicznym nie zapominajmy, że podstawą jest codzienna higiena jamy ustnej. Podstawowa profilaktyka to mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej w miarę możliwości robić to po każdym posiłku. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych szczoteczek, w tym elektryczne i soniczne. Również pasty do zębów maja coraz lepszy skład i pozwalają zadbać nie tylko o biały uśmiech, ale również niwelują problemy związane z powstawaniem próchnicy czy paradontozy. Ważne jest, by używać nici dentystycznej. Szczoteczka w odróżnieniu od nici nie zawsze dotrze w trudno dostępne miejsca. Również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomaga nam w codziennym dbaniu o jej higienę. Przy stosowaniu wszystkich dostępnych metod, wizyta u dentysty będzie jedynie przyjemnością. Obędzie się bez kosztownego i opatrzonego bólem leczenia kanałowego czy też wyrywania zębów.
Zobacz także:
- Nie możesz iść do dentysty? Poznaj domowe sposoby na ból zęba, które przyniosą ci szybką ulgę
- Skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów w domu
- Zapalenie pęcherza — jak zapobiegać i leczyć?
- CLARA — w jaki sposób rodzice mogą realnie wpłynąć na zdrowie swojego dziecka?
- Zepsute i zniszczone zęby – jaki mają wpływ na zdrowie? Mogą być bardzo niebezpieczne!