Podczas lata jest mnóstwo możliwości ćwiczeń na świeżym powietrzu. Rower, biegi, górskie wędrówki czy sporty zespołowe zapewniają dawkę wysiłku potrzebną do budowania sylwetki i poprawy zdrowia. Zimą natomiast sporo osób wybiera karnety na siłownię i przestawia się na bieżnię, atlas czy ławeczki. Czy wiesz, że równie efektywnie możesz ćwiczyć w domu? Oto najlepsze pomysły!

Postaw na domowe ćwiczenia bez sprzętu!

Wcale nie musisz zarzucać swojego mieszkania mnóstwem urządzeń do ćwiczeń, by zimą zadbać o formę. Niejednokrotnie wystarczy tylko dobra mata i skrawek podłogi. Skuteczne posługiwanie się masą własnego ciała może naprawdę zdziałać niesamowite efekty!

Co możesz robić, by wzmacniać i kształtować swoje ciało w domu bez dodatkowego sprzętu? Postaw na:

  • pompki;
  • brzuszki;
  • wymachy;
  • podskoki;
  • przysiady;
  • deski (planki);
  • wykroki.

Taki zestaw domowych ćwiczeń jest świetną podstawą do wzmocnienia swojej kondycji i utrzymania formy. Ale to dopiero początek!

Domowe ćwiczenia z delikatnym sprzętem

Bardzo dobrym pomysłem na budowanie konkretnych partii mięśniowych będzie użycie taśm do ćwiczeń. Dzięki nim można trenować górne i dolne strefy, stosując sprzęt o różnym oporze. Co ważne, jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą liczyć na sporo wolnej przestrzeni w domu. Taśmy oporowe są niewielkie, lekkie i tanie. Przy ich pomocy naprawdę można zdziałać niesamowite rzeczy. 

Zobacz też:
Suplementacja dla początkujących - wskazówki

Rowerek stacjonarny i trenażer w domu

Kolejny sposób na delikatne podniesienie poprzeczki to rowerek. Jasne jest, że w zimie wypady na rower nie są najlepszym pomysłem, szczególnie gdy na drogach zalega śnieg i panują niekorzystne warunki. Rowerek zapewni ci możliwość jazdy w domowych warunkach bez ryzykowania upadku na śliskiej nawierzchni. 

A co, jeśli masz już rower i nie chcesz mnożyć sobie niepotrzebnego sprzętu? Postaw na trenażer, dzięki któremu będziesz mógł pokonywać wiele kilometrów w swoim pokoju. 

A może wychylić się na zewnątrz?

Mitem jest, że zimowy wysiłek fizyczny na mrozie jest szkodliwy dla zdrowia. Udowadniają to ci, którzy skutecznie wzmacniają swoje ciało właśnie o tej porze roku. Oczywiście, nieodpowiednie przygotowanie się do zimowych aktywności może zakończyć się np. przeziębieniem. Ale wysiłek na chłodzie sam w sobie jest bardzo dobrą formą treningu. Co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz ćwiczyć na zewnątrz w mroźne dni? I jakie zestawy ćwiczeń są w tym czasie dostępne?

Jak przygotować organizm do zimowych treningów?

Po pierwsze – ubiór. Unikaj bardzo grubych, bawełnianych ubrań, które spowodują, że szybko się spocisz. To prosta droga do szybkiej infekcji. Optymalny zestaw na zimowy trening to 2-4 warstwy, które zakładasz w zależności od temperatury. Podstawą są skarpetki za kostkę, getry, koszulka termiczna, oddychająca bluza i cienka kurtka przeciwwiatrowa. I, oczywiście, bardzo wygodne i odporne na śliską nawierzchnię buty sportowe. Do tego też czapka, rękawiczki i szalik.

Zobacz też:
Aktywność fizyczna w życiu człowieka – lek na wszelkie dolegliwości!

Po drugie – rozgrzewka. W zimowe, chłodne dni ma ona jeszcze większe znaczenie niż latem. A to dlatego, że mięśnie potrzebują więcej czasu na rozgrzanie. Nigdy nie rozpoczynaj zimowego treningu na zewnątrz bez rozgrzewki! To pierwszy krok do kontuzji.

Po trzecie – dawkowanie wysiłku. Nie spędzaj od razu całej godziny na mrozie, bo zaszkodzisz swojemu zdrowiu. O wiele lepiej będzie każdego tygodnia zwiększać czas ćwiczeń np. o 10 minut. I nie przesadzaj z długością treningu. Wymieniona powyżej godzina to maksymalny czas, jaki powinieneś poświęcić na ćwiczenia na zewnątrz w zimowe dni.

Pomysły na ćwiczenia podczas zimy – podsumowanie

Zimą wcale nie musisz odpuszczać treningu. Co więcej, to świetny czas, żeby zacząć aktywność i wzmacniać swoją odporność. To co, wybierasz trening w domu czy na zewnątrz?

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły