Coraz większa liczba Polaków jest całkowicie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W związku z tym, że mamy już lato, wiele osób zadaje sobie pytanie: czy po szczepieniu można się opalać? Okazuje się, że sprawa jest dość skomplikowana.

Poczekajmy dzień lub dwa

O możliwość opalania się po przyjęciu jednej ze szczepionek przeciwko nowemu koronawirusowi Polska Agencja Prasowa zapytała prof. Joannę Zajkowską z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Ekspert odpowiedziała, że z przebywania w słońcu powinniśmy zrezygnować przez dzień lub dwa po przyjęciu dawki.

Co więcej, profesor zaleca też aby w tym okresie nie pływać w morzu czy jeziorze, a także odpuścić sobie poważniejszy wysiłek. Nie warto więc po szczepionce planować długi wycieczek rowerowych czy spacerów po górach.

Prof. Zajkowska wskazuje, że przez dwa dni po szczepieniu powinniśmy się po prostu oszczędzać i wypoczywać. To nie czas na intensywny wysiłek fizyczny. Lepiej wykorzystać te dwa dni na regenerację.

Zrezygnujmy też z alkoholu

Na tym nie koniec jeśli chodzi o zalecenia dotyczące osób, które przyjęły szczepionkę. Ekspert apeluje o to, aby zrezygnować też z picia alkoholu w tym czasie. Działa on na organizm odwadniająco i może zakłócić naszą obserwację dotyczącą reakcji organizmu.

Profesor podkreśliła, że nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której ewentualna niepożądana reakcja organizmu na szczepienie zleje się nam z objawami na przykład odwodnienia czy udaru słonecznego.

Jeśli więc tuż po szczepieniu mieliśmy plany wiążące się z dużym wysiłkiem fizycznym, lepiej z nich zrezygnujmy lub przełóżmy. W tym okresie najważniejsze jest zadbanie o nasz organizm. Wykorzystajmy ten czas na lekturę czy nadrobienie ciekawych filmów. Nie zapominajmy także o chłodzących napojach, szczególnie jeśli dzień szczepienia przypadnie na upalny dzień.

Zobacz też:
Koronawirus 24 września 2021. Raport Polska, piątek, szczegółowe dane

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły