Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zęba. Ból zęba po leczeniu kanałowym był kiedyś zjawiskiem powszechnym. Dziś, dzięki postępowi medycyny, objawy bólowe w trakcie zabiegu nie powinny się pojawiać. A co z nieprzyjemnymi dolegliwościami po endodoncji? Czy ból zęba po kanałowym leczeniu jest częstą dolegliwością, czy raczej oznaką powikłań lub nieprawidłowości w procesie gojenia? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Leczenie kanałowe – czy boli?

Leczenie kanałowe przeważnie traktowane jest jako ostateczny sposób na uratowanie zęba. Gdy powstają zmiany zapalne w miazdze, to jedyny sensowny sposób postępowania. Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba najczęściej spowodowane jest zaawansowaną próchnicą.

Czy leczenie kanałowe boli? Wielu pacjentów obawia się wizyty u dentysty właśnie ze względu na ten rzekomy ból, który przeszedł już do legendy. Zabieg ten współcześnie jest jednak przeprowadzany ze znieczuleniem. Gdy zostanie wykonany prawidłowo, nie powinien spowodować żadnego bólu.

Kiedy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe może zaboleć, gdy w zębie rozwinął się wyjątkowo rozległy stan zapalny. Najbardziej podatni na ból są chorzy na:

  • cukrzycę;
  • astmę;
  • padaczkę.
Zobacz też:
Co na ból pleców? Zastosowanie maty do akupresury

U nich nie zaleca się też podawania leków znieczulających. 

Miazga zęba jest mocno unerwiona i unaczyniona, a leczenie kanałowe mocno ją podrażnia. Ból w trakcie leczenia pojawi się więc też w sytuacji, gdy zapalenie obejmuje tkankę przyzębia.

Leczenie kanałowe – ból po. Co musisz wiedzieć?

Ząb po leczeniu kanałowym jest znacznie bardziej wrażliwy. A właściwie nie sam ząb, tylko tkanka dookoła niego. Ból zęba po leczeniu kanałowym jest więc normalnym zjawiskiem. Nie znaczy to jednak, że jest on przyjemny ani chociażby znośny. Może utrudniać normalne funkcjonowanie i regenerację. Powinien jednak ustępować z każdym kolejnym dniem. 

Jaki jest ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po kanałowym jest silny i pulsujący. Najczęściej nasila się przy dotyku lub nacisku leczonego miejsca. Należy unikać ogrzewania tej okolicy, np. poprzez spanie na niej.

Ból zęba po kanałowym w nocy – co oznacza?

Jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli w nocy, może to oznaczać, że w kanałach pozostała resztka miazgi. Dzieje się tak tylko w przypadku nieprawidłowego wykonania zabiegu. Być może nie wszystkie kanały zostały prawidłowo oczyszczone lub któryś został całkowicie pominięty? Ból w takiej sytuacji jest silny, nagły i pulsujący, a ząb wymaga ponownego leczenia.

Ile boli ząb po leczeniu kanałowym?

Wrażliwy ząb po leczeniu kanałowym powoli się goi, więc ból powinien stopniowo ustępować. Po wyczyszczeniu i wypełnieniu kanałów, tkance potrzebny jest czas na regenerację. Może to trwać nawet do 2-3 tygodni. Według niektórych danych, do całkowitego wygojenia może dojść dopiero po 6 miesiącach! Przeważnie nie trwa to jednak tak długo.

Zobacz też:
Ból ucha przy odbijaniu – co go powoduje?

Ile boli ząb po leczeniu kanałowym w sytuacji, gdy tkanki goją się szybko, sprawnie i bez powikłań? Ból może całkowicie minąć już po 3 dniach. Czujnie obserwuj miejsce, w którym przeprowadzone zostało leczenie endodontyczne. Jeśli ból zęba po leczeniu kanałowym utrzymuje się dłużej niż kilkanaście dni, należy zareagować. Niepokojące jest także nasilanie się bólu zamiast jego ustępowanie. W takiej sytuacji udaj się do swojego stomatologa na zdjęcie rentgenowskie i ocenę stanu zdrowia twojej jamy ustnej.

Jak złagodzić ból zęba po kanałowym leczeniu?

Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą ci poradzić sobie z bólem zęba po leczeniu kanałowym i szybko wrócić do pełni zdrowia i sił. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Oto garść porad:

  • unikaj wszystkiego, co może podrażnić miejsce leczone endodontycznie. Oznacza to przerzucenie się na płynne pokarmy lub przynajmniej gryzienie drugą stroną jamy ustnej;
  • wykonuj płukanki z przeciwzapalnych ziół – świetnie sprawdzi się do tego chociażby szałwia;
  • doraźną ulgę mogą przynieść zimne okłady na skórę twarzy – przykładaj je w okolicę bolącego zęba przez ścierkę, aby nie odmrozić skóry;
  • jeżeli nic nie pomaga, być może warto sięgnąć po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W ostateczności skontaktuj się ze swoim dentystą. Lekarz przepisze ci silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyki – o ile twoja sytuacja będzie tego wymagała.
Leczenie kanałowe nie jest już tak bolesne ani nieprzyjemne jak kiedyś. Medycyna postępuje z roku na rok, usprawniając proces gojenia tkanek i pozytywnie wpływając na komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Ból zęba po leczeniu kanałowym nadal stanowi normalny element prawidłowego procesu gojenia. Jest spowodowany tkliwością podrażnionych podczas zabiegu tkanek jamy ustnej. Dolegliwości te powinny jednak ustąpić w ciągu kilku dni. W przeciwnym razie najlepiej skonsultować się ze stomatologiem.

Zobacz też:
Ból podbrzusza po stosunku – czym jest spowodowany? Poznaj przyczyny bólu brzucha po seksie

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły