Goździki – właściwości i działanie
Goździki wykazują działanie antybakteryjne dzięki zawartemu w nich organicznemu związkowi z grupy terpenów, będącemu pochodną gwajakolu. Chodzi właśnie o eugenol. Z tego powodu goździki wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz stomatologii. Wykorzystuje się głównie olejek goździkowy i jego pochodne jako środek przeciwgrzybiczny, przeciwpasożytniczy, przeciwwirusowy.
Z powodu silnego działania przeciwutleniającego goździki wykorzystuje się w farmaceutyce. Z kolei – dzięki właściwościom uśmierzającym ból – z olejku goździkowego korzysta się w leczeniu dolegliwości reumatycznych i mięśniowych. W stomatologii wykorzystuje się goździki na ból zębów, głównie jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. Zaleca się je również dla poprawy funkcjonowania układu trawiennego – goździki działają przeciwbiegunkowo, wspomagają procesy trawienne, powstrzymują wzdęcia i nudności.
Goździki na ból zębów – zastosowanie
Goździki znane są ze swoich właściwości przeciwbólowych już od XIII wieku, gdy wykorzystywano je jeszcze w medycynie naturalnej. Suszone goździki stosowano jako formę ówczesnych tabletek przeciwbólowych – należało w miejscu bólowym rozgryźć ususzony owoc.
Obecnie goździki na ból zębów stosuje się w formie pozyskiwanego z ich olejku eugenolu, który w stomatologii służy jako środek do odkażania kanałów korzeniowych oraz oczyszczania ubytków w zębach. Działanie jest tymczasowe, ale silne. Z tego powodu goździki na zęby wykorzystuje się także do zatruwania miazgi zębowej, gdyż bakterie próchnicotwórcze są wrażliwe na wyciąg z goździków.
Goździki na ból zęba – jak stosować?
W warunkach domowych można wykorzystywać suszoną lub zmieloną formę goździków. Niegdyś goździki na zęby zalecano w formie suszonych pąków. Należało rozgryźć goździk w miejscu bólu. Jednak, gdyż chodzi przede wszystkim o uwolnienie olejku goździkowego, można stosować także napar z goździków do płukania jamy ustnej. Same pąki można także ssać lub żuć, co pomaga odświeżyć oddech, działa przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo oraz łagodzi problemy z podrażnieniem gardła. Poza tym przyprawę można dodawać do dań i naparów (np. do herbaty), dzięki czemu rozgrzeje organizm i podniesie odporność.
Goździki na ból zębów – skutki uboczne i przeciwwskazania
Goździki są bezpieczne w przyjmowaniu przez dzieci i dorosłych, oczywiście nie w nadmiernych ilościach – jak wszystko. Przeciwwskazaniem do stosowania goździków jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych lub planowana operacja. Zawarty w nich eugenol może powodować zmniejszenie krzepliwości krwi.