Odczuwasz ból zęba tak silny, że nie możesz spać, pracować ani odpoczywać? Koniecznie udaj się do dentysty! Zanim jednak doczekasz się terminu wizyty, możesz wypróbować domowe sposoby na ból zęba, które przyniosą ci szybką ulgę. Sprawdź, jakie leki i naturalne środki warto stosować!

Dlaczego to tak boli? Najczęstsze rodzaje i przyczyny bólu zębów

Czasem ból zęba zaczyna się niewinnie: od lekkiej nadwrażliwości odczuwanej przy spożywaniu zimnych lub gorących posiłków. Początki bywają też gwałtowne: ostry ból pojawia się nagle i jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów? Można do nich zaliczyć:

  • próchnicę, czyli ubytki w warstwie zębiny odsłaniające wrażliwą miazgę zęba;
  • problemy z dziąsłami – opuszczenie się dziąsła może spowodować odsłonięcie wrażliwej szyjki zęba;
  • stany zapalne dziąseł, objawiające się najczęściej obrzękami;
  • ropnie – stany zapalne miazgi zęba, które mogą rozprzestrzeniać się również na okostną;
  • mechaniczne uszkodzenie szkliwa, np. w wyniku uderzenia czy wypadku;
  • powiększenie węzłów chłonnych – węzeł uciska wówczas na ząb, powodując ból;
  • zapalenie zatok – obrzęk zatok powoduje ucisk na nerwy trójdzielne, co objawia się m.in. bólem zębów;
  • problemy ze stawem żuchwowym;
  • przyczyny neurologiczne – jeśli ząb i dziąsła są zdrowe, a mimo to odczuwasz dyskomfort, może to być rodzaj nerwobólu.
Zobacz też:
Domowe sposoby na stłuczenia. Jakie naturalne produkty stosować, aby zmniejszyć obrzęk i siniaki?

Co na ból zęba? Domowe sposoby i popularne leki

Niezależnie od przyczyny, najlepszymi sposobami na szybkie poradzenie sobie z problemem będzie zażycie leków przeciwbólowych. Który z popularnych składników: paracetamol czy ibuprofen lepiej sprawdzi się w przypadku tego rodzaju dolegliwości bólowych?

Jeśli odczuwasz niezbyt silny ból, możesz w pierwszej kolejności sięgnąć po paracetamol. Ma on działanie wyłącznie przeciwbólowe (nie działa przeciwzapalnie), jest za to nieco łagodniejszy dla żołądka. Wśród domowych sposobów na ból zęba (na dole czy na górze) polecana jest także aspiryna. Ma ona podobną skuteczność, jak paracetamol, jednak należy zachować większą ostrożność przy jej zażywaniu – nie powinny jej przyjmować kobiety w ciąży czy osoby z chorymi nerkami.

Domowe sposoby na ostry ból zęba? W takich przypadkach lepiej sprawdzi się ibuprofen. Warto wybrać tabletki zawierające ten składnik wówczas, gdy nie znasz przyczyny bólu. Ibuprofen działa dodatkowo przeciwzapalnie, więc pomoże ci złagodzić ból wywołany stanami zapalnymi dziąseł czy miazgi zęba.

Domowe sposoby na ból zęba po zatruciu – wybierz środki przeciwzapalne

Zatrucie zęba, czyli leczenie kanałowe, do niedawna było bardzo bolesnym zabiegiem. Dziś wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu podczas wizyty u dentysty. Dość powszechny jest za to ból zęba i dziąseł odczuwany przez kilka dni po leczeniu kanałowym. Jest to spowodowane wrażliwością tkanek w miejscu wykonania zabiegu. Jakie są domowe sposoby na ból zęba po zatruciu?

Zobacz też:
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi – jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?

Przyczyną bólu są najczęściej stany zapalne dziąseł. Jeśli chcesz się go pozbyć w szybki sposób, stosuj leki działające jednocześnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Sprawdzą się tu wszystkie tabletki i inne środki zawierające ibuprofen. Polecane domowe sposoby na ból zęba i dziąseł po zatruciu to także płukanki z rumianku i szałwii – ziół znanych z łagodzenia stanów zapalnych.

Ból zębów i dziąseł po zabiegów może utrzymywać się przez około 23 dni. Jeśli po tym czasie nie ustępuje, skonsultuj problem ze stomatologiem. Możliwe, że przyczyną jest niewłaściwie przeprowadzony zabieg – lekarz mógł nie usunąć miazgi z jednego z kanałów.

Gdy nie możesz brać leków – domowe sposoby na ból zęba w ciąży i nie tylko

W niektórych sytuacjach lepiej unikać przyjmowania dużych ilości leków. Szczególnie muszą uważać na siebie kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z chorą wątrobą, problemami żołądkowymi czy uczuleniem na niektóre składniki środków przeciwbólowych. Co w takiej sytuacji zrobić na ból zęba? Domowe sposoby nie rozwiążą problemu tak skutecznie, jak tabletki przeciwbólowe, ale pomogą złagodzić ból na tyle, by umożliwić w miarę normalne funkcjonowanie.

Oto lista domowych sposobów na ból zęba w ciąży lub dla osób, które nie mogą przyjmować leków.

Płukanie ust naparem z szałwii i rumianku

Szałwia i rumianek to zioła dostępne w każdej aptece w formie suszu sprzedawanego luzem lub zapakowanego w torebki, jak herbata. Możesz z nich przyrządzić napar, który będzie pomocny szczególnie w przypadku stanów zapalnych dziąseł. Płukanie ust najlepiej wykonywać kilka razy dziennie. Napar powinien być ciepły, ale nie gorący. Aby kuracja przyniosła efekty, najlepiej potrzymać go w ustach przez dłuższą chwilę, po czym wypluć.

Zobacz też:
Sprawdź domowe sposoby na zaparcia. Poznaj przeczyszczające produkty, które pomogą pozbyć się zatwardzenia!

Żucie goździków

Goździki to popularna przyprawa, która doskonale sprawdza się również jako łagodny środek przeciwbólowy. Najlepiej sprawdzi się żucie całych pączków. Gdy goździk utraci smak, wymień go na nowy.

Olejek goździkowy, jodłowy lub kamforowy

Wacik nasączony olejkiem jodłowym, goździkowym lub kamforowym przyniesie ci ulgę, gdy w zębie widoczny jest duży ubytek. Wacik przyłóż w bolące miejsce i trzymaj w jamie ustnej tak długo, jak jest to konieczne. Takie domowe sposoby na ból zęba i dziąseł mają także działanie przeciwzapalne.

Płukanki oraz okłady z jodyny i soli lub sody i octu

Z łatwo dostępnych, obecnych w każdym domu składników możesz wykonać płukankę lub rodzaj papki, którą wykorzystasz do przygotowania okładów. Na ból zęba pomoże połączenie jodyny z solą oraz sody z octem.

Zimne okłady

Jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, możesz zwilżyć ręcznik zimną wodą i przyłożyć go do policzka. Nie zlikwiduje to bólu, ale przyniesie chwilową ulgę.

Ból nie ustępuje? Domowe sposoby na ból zębów nie pomagają? Koniecznie udaj się do dentysty!

Czy za pomocą domowych sposobów na bolące zęby można całkowicie pozbyć się problemu? Nie! Pamiętaj, że w ten sposób eliminujesz tylko objawy, a nie przyczynę. Nawet jeśli ból ustąpi, stan zapalny będzie się rozwijał i problem może za jakiś czas powrócić ze zdwojoną siłą. Miej także świadomość, że o ile zioła i inne naturalne preparaty Ci nie zaszkodzą, to długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz też:
Domowe sposoby na oparzenia skóry – jak uśmierzyć ból i łagodzić podrażnienia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych!

Czy wizyta u stomatologa jest zawsze konieczna? Czy z niektórymi rodzajami bólu można sobie poradzić wyłącznie domowymi sposobami? Do specjalisty warto się udać nawet w mniej poważnych przypadkach, np. przy nadwrażliwości zęba na zmiany temperatury czy słodką żywność. Taki ból jest sam w sobie mało uciążliwy i po chwili sam ustępuje, jednak uszkodzone szkliwo to prosta droga do trudnej do wyleczenia infekcji.

Z umówieniem się na wizytę u dentysty lepiej nie zwlekać. Może się jednak zdarzyć, że nie uda ci się znaleźć terminu z dnia na dzień. Właśnie wtedy przydadzą ci się domowe sposoby na silny ból zęba. Leki przeciwbólowe i inne sprawdzone środki pomogą ci zasnąć i przespać spokojnie noc, prowadzić samochód czy przetrwać dzień w pracy.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły