Czujesz świąd głowy, a na włosach i ramionach widzisz złuszczający się naskórek? To prawdopodobnie łupież. Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć łupież, musisz poznać najpierw jego rodzaje, aby skutecznie dobrać leczenie. Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na łupież!
Czym jest łupież? Po czym poznać
Łupież może nie mieć żadnych objawów, poza tym, że na włosach i ramionach pojawiają się drobne, białe płatki. To nadmiernie złuszczający się naskórek. Jeśli nie występują przy tym symptomy, takie jak ból, mocne swędzenie, rany na skórze głowy czy opuchlizna, to rozwiązaniem tej dolegliwości mogą być domowe metody.
Przyczyny powstawania łupieżu
Głównym powodem występowania łupieżu jest zbyt duże namnażanie grzyba Malassezia. Ten drobnoustrój występuje naturalnie na skórze, ale może się nadmiernie rozrastać, gdy pH skóry głowy jest zaburzone. Jednak przyczyn łupieżu może być wiele. Najczęstsze z nich to:
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów;
- wysuszenie skóry głowy;
- uczulenie na niektóre szampony lub odżywki;
- nieprawidłowa dieta (głównie niedobór cynku) i stres;
- zaburzenia hormonalne i immunologiczne;
- choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry i łuszczyca.
Najczęstsze rodzaje łupieżu: tłusty łupież, suchy, łupież pstry
Dermatolodzy wyróżniają kilka odmian łupieżu. Łupież tłusty, inaczej łupież łojotokowy, może prowadzić do łysienia. Charakteryzuje się łojotokiem i łuskami przylegającymi do skóry w okolicy czubka głowy. Tłusty łupież najczęściej pojawia się w okresie dorastania u nastolatków. Łupież suchy nie objawia się łojotokiem, a na skórze pojawiają się białe, sypkie łuski. Domowe sposoby na łupież suchy są bardzo skuteczne, zwłaszcza wtedy, gdy ma on łagodną postać. Łupież pstry to choroba grzybicza, która pojawia się na karku, plecach i ramionach. Objawia się złuszczającymi się plamami.
Sprawdzone domowe sposoby na łupież: wcierki i płukanki
Sposoby na pozbycie się łupieżu:
- wcierki – wetrzyj w umytą skórę głowy produkty, które wykazują działanie oczyszczające, antybakteryjne lub przeciwgrzybicze.
- płukanki i napary ziołowe – najlepiej sprawdzą się te z melisy, pokrzywy, mięty lub tymianku.
Maseczka z zielonej glinki oczyszcza skórę głowy
Skuteczną metodą na przetłuszczanie się skóry głowy jest maseczka z zielonej glinki. Aby ją przyrządzić, dwie łyżki glinki wymieszaj z wodą, aż do uzyskania gęstej papki. Wetrzyj ją w skórę głowy i pozostaw na kwadrans. Na koniec zmyj papkę z włosów i umyj głowę szamponem. Glinka ma działanie odkażające, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz normalizuje poziom sebum.
Olejek herbaciany złagodzi swędzenie skóry głowy
Olejek herbaciany szybko łagodzi objawy łupieżu, takie jak swędzenie. Kilka kropli olejku z drzewa herbacianego możesz dodać do porcji szamponu, a potem wmasować go w skórę głowy i we włosy w trakcie mycia. Nie powinno się go stosować w czystej postaci bezpośrednio na skórę, bo może to prowadzić do podrażnień.
Soda oczyszczona. Sprawdź jak pomaga na łojotokowe zapalenie skóry
Soda oczyszczona doskonale eliminuje zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. Jeśli dodasz ją do szamponu, usunie również nadmiar sebum. Soda pomaga pozbyć się obrzęków oraz uczucia ściągania skóry i swędzenia.
Olej kokosowy nawilży skórę głowy
Wetrzyj w skórę głowy olej kokosowy i pozostaw na godzinę, a następnie spłucz delikatnym szamponem. Taki zabieg można wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, aby zbytnio nie obciążać włosów. Trzeba też pamiętać o tym, aby dokładnie zmyć olej z włosów, bo zbytnie przetłuszczanie ich może jeszcze nasilać problemy z łupieżem.
Naturalne sposoby na łupież, czyli olejek rycynowy
Olejek rycynowy jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze, dzięki czemu doskonale regeneruje włosy. Ze względu na właściwości bakteriobójcze, antybakteryjne i antyseptyczne, jest polecany również przy problemach z łupieżem. Przyśpiesza gojenie się ran i usprawnia pracę gruczołów łojowych. Możesz go wmasować w skórę głowy. Pomoże zrównoważyć pH skóry i pobudzi cebulki do wzrostu.
Domowe sposoby leczenia łupieżu – oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe i witaminę E. Skutecznie zwalcza wysuszenie skóry głowy. Jak jej użyć? Podgrzej lekko oliwę. Wylej na dłonie ¼ szklanki oliwy z oliwek, po czym wmasuj ją w skórę głowy i pozostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu umyj włosy szamponem.
Ocet jabłkowy na choroby skóry głowy
Ocet jabłkowy wzmacnia włosy i ma działanie grzybobójcze. Kwasy, które zawiera mają korzystny wpływ na kondycję skóry głowy. Jak go stosować? Rozcieńcz jedną łyżkę octu jabłkowego w szklance ciepłej wody i tak przygotowanym płynem przepłucz umyte, mokre włosy.
Cytryna pomoże pozbyć się łupieżu
Cytryna od dawna była stosowana na wiele schorzeń. Kwas zawarty w jej soku zmienia pH skóry. Sok z cytryny wetrzyj w skórę głowy. Możesz też płukać włosy mieszanką wody z cytryną. Po takim zabiegu włosy należy umyć. Powtarzaj tę czynność do czasu, aż łupież zniknie.
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy jako sposób walki z łupieżem
W pielęgnacji skóry głowy bardzo ważne jest złuszczanie martwego naskórka. Zanieczyszczone pory powodują przetłuszczanie się włosów i mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu. Peeling nałóż na wilgotne włosy i wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami.
Szampon przeciwłupieżowy
W aptece dostępne są różne szampony, które zwalczają łupież i przywracają skórze głowy równowagę. Mają one działanie przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe i złuszczające.
Gdy szampon przeciwłupieżowy ani domowe sposoby na łupież nie przynoszą efektu, należy udać się do lekarza. Wizyta jest konieczna również wtedy, gdy skóra głowy bardzo swędzi, puchnie lub pojawiają się na niej rany.
Zobacz także:
- Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry. Dlaczego skóra swędzi? Wyjaśniamy najczęstsze przyczyny świądu i podpowiadamy, jak go złagodzić!
- Domowe sposoby na opryszczkę wargową. Jak pozbyć się opryszczki na ustach i zapobiegać nawrotom? Domowe sposoby leczenia
- Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej – co robić, gdy poczujesz ucisk lub kłucie w torsie?
- Najlepsze domowe sposoby na zapalenie ucha. Jakie są przyczyny bólu ucha? Dowiedz się, jak złagodzić ból!
- Domowe sposoby na oparzenia skóry – jak uśmierzyć ból i łagodzić podrażnienia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych!