Nieestetyczna zielonkawa płytka paznokcia to stosunkowo często spotykany problem. Niestety tym razem klasyczny manicure i domowa pielęgnacja paznokci nie wystarczą. Zielone paznokcie stanowią poważny problem zdrowotny, który najczęściej wymaga interwencji lekarza lub podologa. Jakie czynniki powodują powstanie przebarwień i jak dochodzi do zakażenia?

Jaka bakteria powoduje zielone paznokcie?

Zielone paznokcie to jeden z widocznych objawów, które powodują tlenowe gram-ujemne bakterie Pseudomonas aeruginosa. Łacińska nazwa bakterii nawiązuje do naturalnego barwnika używanego w starożytności do farbowania tkanin na kolor zielony. Zielona bakteria na paznokciu posiada również swój odpowiednik w polskiej nomenklaturze medycznej. Jest to zakażenie paznokci pałeczką ropy błękitnej. Co ciekawe i tym razem nazwa nie odnosi się do zmiany koloru płytki, paznokcia, ale faktu, że bakterie produkują piocyjaninę i fluoresceinę, czyli niebieskie związki chemiczne, możliwe do zobaczenia jedynie w ultrafiolecie.

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej

Pałeczka ropy błękitnej bardzo rzadko atakuje inne części ciała niż paznokcie. Dlaczego najczęstszym objawem zakażenia są zielone paznokcie? Dzieje się tak z dwóch powodów:

  • zbudowana z kreatyny płytka paznokcia stwarza idealne warunku do rozwoju bakterii oraz stanowi jej naturalne pożywienie;
  • płytka paznokcia jest trudniejsza do czyszczenia. Bakteria ma czas i warunki, aby się namnożyć.
Zobacz też:
Awitaminoza – co robić, gdy w organizmie brakuje witamin?

O zakażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa nietrudno. Bakteria występuje praktycznie wszędzie. Znajdziesz ją w wodzie, glebie oraz organizmach zwierzęcych i ludzkich. Warto przy tym wspomnieć, że w środowisku naturalnym bakteria przebywa w uśpieniu. Aktywne namnażanie zaczyna się dopiero w temperaturze około 37°C, czyli standardowej temperaturze ludzkiego ciała. Czasami wystarczą przypadkowy kontakt i obniżona odporność, aby zielone paznokcie stały się poważnym problemem. Do zakażenia najczęściej dochodzi jednak w przypadkach takich jak:

  • nieodpowiedni poziom higieny dłoni;
  • zaniedbanie czyszczenia powierzchni pod paznokciami;
  • używanie cudzych przyrządów do manicure i pedicure;
  • korzystanie z przypadkowych salonów kosmetycznych;
  • brak przerw w noszeniu paznokci akrylowych lub żelowych.

Pałeczka ropy błękitnej – objawy

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej objawia się zielonym kolorem płytki paznokciowej. Infekcja może objąć jeden paznokieć lub rozprzestrzenić się na pozostałe paznokcie oraz przylegle do nich obszary. Paznokieć nie tylko zmienia barwę, ale także słabnie i zmienia swoją strukturę. Wśród charakterystycznych można wymienić:

  • zielonkawy kolor płytki;
  • rozwarstwienie paznokcia;
  • kruchość płytki;
  • zapalenie wału paznokciowego.

Obecność infekcji jest poważnym przeciwwskazaniem dla stylizacji paznokci rąk i stóp oraz wymaga niezwłocznej wizyty u specjalisty, który doradzi odpowiedni sposób leczenia.

Leczenie zakażenia paznokci

Zielone paznokcie to problem, którego ciężko się pozbyć. Zakażenie bakterią najczęściej przybiera przewlekły przebieg i jest trudne w leczeniu. Dlatego pierwszym krokiem po zaobserwowaniu zmiany paznokcia, powinna być wizyta u specjalisty. Lekarz lub podolog zajmujący się zakażeniem paznokci powinni zacząć od wykonania specjalistycznych badań, które pomogą precyzyjnie określić typ bakterii oraz jej podatność na poszczególne leki. Po zdiagnozowaniu problemu można rozpocząć leczenie. Jak leczyć zielone paznokcie?

Zobacz też:
Cena wazektomii — jaki jest koszt wykonania zabiegu wazektomii?

Przy zakażeniu paznokci pałeczką ropy błękitnej pierwszym wyborem jest antybiotykoterapia. Leczenie trwa od 14 do 20 dni i przebiega dwuetapowo. W pierwszej fazie podawana jest gentamycyna, którą aplikuje się dożylnie lub domięśniowo. Na kolejnym etapie leczenia antybiotyk zostaje zastąpiony doustną ofloksacyną. Leczenie należy wspomagać zewnętrznie, przecierając zmienione paznokcie spirytusem, kremem dentamycynowym lub nalewką jodową. Sprawdzą się także leki miejscowe przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zaawansowane stadium infekcji może powodować konieczność usunięcia chorych paznokci, jednak szybkie włączenie antybiotykoterapii powinno pomóc tego uniknąć.

Zielone paznokcie – lepiej zapobiegać niż leczyć

Zielone paznokcie to jeden objawów infekcji bakteryjnej. Problem występuje częściej u kobiet i może być efektem mieszanych infekcji wynikających z nieodpowiedniej pielęgnacji. Za większość zakażeń odpowiada jednak Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Bakteria powszechnie występuje w środowisku, jednak jej aktywne namnażanie i rozwój następują dopiero w środowisku powyżej 37°C.

Wiesz, już jak leczyć problem zielonych paznokci. Najlepiej jednak nie dopuszczać do jego powstania. Pomoże w tym noszenie klapek w takich miejscach jak basem, SPA czy solarium. Ważne jest też używanie własnych przyrządów higienicznych oraz korzystanie wyłącznie z usług sprawdzonych salonów kosmetycznych.

Zobacz także:

Zobacz też:
Fenylefryna i jej rola w farmacji

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły