To, jakie domowe sposoby na ból łydek będą pomocne, zależy w głównej mierze od przyczyny dolegliwości. Ból i ciężkość nóg mogą być objawem zarówno lekkich schorzeń, jak i poważnych chorób. Doraźne środki nie powinny zastępować wizyty u lekarza. Szybka i prawidłowa diagnoza jest niezbędna, aby odzyskać komfort życia i przywrócić sprawność w obrębie kończyn dolnych. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśni nóg i jak pozbyć się dolegliwości bólowych!

Ból nóg – jakie są przyczyny bólu łydek?

Ból łydek jest dość częstą przypadłością. Geneza problemu może być różna, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe przyczyny bólu to:

 • przeciążenie mięśni;
 • urazy;
 • bóle wzrostowe;
 • niedobór magnezu;
 • niewydolność żylna;
 • zapalenie stawów;
 • przeciążenie ścięgna Achillesa;
 • zaburzenia krążenia krwi;
 • zakrzepica żył głębokich.

Jak widzisz, dolegliwości w obrębie kończyn mogą wynikać z wielu przyczyn i nie zawsze muszą oznaczać zagrożenie dla zdrowia i życia. Jednak bez szczegółowej diagnozy nie da się określić źródła problemu.

Zobacz też:
Domowe sposoby na zatkane ucho – jak odetkać i usunąć woskowinę? Sprawdź, jak oczyścić zatkane ucho u dziecka!

Ból mięśni i stawów – domowe sposoby na ból łydek

Dolegliwości mięśniowe mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Silny ból i napięcie mięśni mogą być wynikiem zbyt dużego wysiłku fizycznego lub poważnych chorób. Domowe sposoby na ból łydek dobrze sprawdzą się jako środek doraźny lub uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza. Najważniejszą kwestią jest przeprowadzenie badań i odnalezienie źródła problemu. W profilaktyce zdrowych nóg warto zadbać o odpowiednią postawę ciała, wygodne obuwie, odpowiednią ilość ruchu i zbilansowaną dietę. Sprawdź, co może oznaczać dyskomfort w łydkach i jak pozbyć się przykrych dolegliwości!

Niewydolność żylna – jak radzić sobie z bólem?

Popularnym schorzeniem powodującym ból nóg, obrzęki i uczucie ciężkości kończyn jest niewydolność żylna. Choroba prowadzi do zastoju krwi przez wsteczny przepływ żylny i niedrożność żył. Objawami schorzenia są:

 • zmęczone nogi;
 • uczucie ciężkich nóg;
 • poszerzone naczynia żylne;
 • odczuwalne ciepło chorej żyły.

Domowe metody na żylaki nie zlikwidują problemu, ale przyniosą ulgę i wspomogą leczenie farmaceutyczne. Doskonale sprawdzą się odprężające kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która wykazuje właściwości przeciwbólowe, rozluźniające i zmniejszające skurcze mięśni.

Obrzęk i bóle w łydkach – zakrzepica żył głębokich

Tromboza, czyli zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważnym schorzeniem. Choroba polega na powstaniu w żyłach zakrzepów, które utrudniają przepływ krwi przez naczynia. Gdy zakrzep oderwie się od ściany, może doprowadzić do groźnego zatoru. Tromboza może wystąpić jako powikłanie pooperacyjne lub przy ciężkich złamaniach. Może być także efektem chorób serca. Objawy zakrzepicy to m.in.:

 • obrzęk kończyny;
 • zasinienie skóry;
 • gorączka;
 • stwardnienie żyły.
Zobacz też:
Kaszel suchy a alergiczny: jak go odróżnić, i jak wybrać odpowiedni syrop lub tabletki?

Taki stan może zagrażać życiu, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Doraźnie jako domowy sposób na ból łydek może pomóc żel z arniką lub kasztanowcem.

Nocne skurcze mięśni łydek – domowe sposoby na ból

Skurcze mięśni w nocy zazwyczaj są oznaką niedoboru magnezu w organizmie. Wpływ na niedostateczną ilość witamin może mieć:

 • źle zbilansowana dieta;
 • intensywna aktywność fizyczna;
 • odwodnienie;
 • przewlekły stres;
 • nadużywanie kawy i alkoholu.

Skurcze łydek należą do jednych z najbardziej uciążliwych schorzeń. Aby ulżyć w bólu, pomocne będą okłady i plastry przeciwbólowe. Warto również zadbać o suplementację magnezem. Natychmiastową ulgę może przynieść także nacieranie łydek octem jabłkowym.

Leczenie bólu kości piszczelowej – sztywna łydka

Sztywna łydka (ang. shin splints) jest specyficznym schorzeniem. Rozwija się głównie u biegaczy. Osoby uprawiające jogging mogą odczuwać ból przedniej i wewnętrznej części podudzia. Sztywnej łydce może towarzyszyć także niewielki obrzęk. Syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli doskwiera nie tylko w trakcie aktywności, ale również podczas odpoczynku i innych czynności. Aby wyeliminować dolegliwość w okolicy piszczeli, bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka i wygodne obuwie. Jakie są jeszcze domowe sposoby na ból łydki, a właściwie jej sztywność? Warto wprowadzić do diety sok wiśniowy i kurkumę. Doraźnie pomogą także zimne okłady. Wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty.

Bóle piszczeli a ścięgno Achillesa – jak zapobiec?

Problemy z piszczelami mogą wynikać przez źle dobrane obuwie. Wysokie obcasy niekorzystnie wpływają na ścięgno Achillesa, przez co pojawia się ból łydek. Najprostszym sposobem na wyeliminowanie dolegliwości jest zmiana butów na płaskie. Piszczele mogą cierpieć również przez nieprawidłowy wzorzec chodu spowodowany noszeniem butów typu „japonki”. Warto więc zadbać o dobrze dopasowane i niepowodujące zaburzeń obuwie.

Zobacz też:
Kilka powodów, dla których warto pić wodę każdego dnia

Sposoby na bóle mięśni i stawów – czy okłady, masaże i suplementacja wystarczą?

W przypadku dolegliwości spowodowanych przez niedobory witamin, urazy, zbyt intensywną aktywność fizyczną czy czynniki zależne od trybu życia domowe sposoby na ból łydek będą odpowiednie. Warto do diety wprowadzić czosnek oraz regularnie wykonywać masaż obolałych mięśni. Jednak jeśli winowajcą problemu jest inna choroba, naturalne metody mogą jedynie wspomóc leczenie farmakologiczne. Dlatego najważniejszym krokiem jest pilna konsultacja lekarska, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć występowanie poważnej jednostki chorobowej.

Kończyny dolne pełnią bardzo ważne funkcje – są odpowiedzialne za podporę całego ciała i przemieszczanie się. Są jednak narażone na liczne urazy i kontuzje. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, koniecznie udaj się do lekarza! Aby złagodzić dolegliwości, do czasu wizyty możesz skorzystać z domowych sposobów na ból łydek.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły