Zapalenie spojówek to bardzo częsta przypadłość okulistyczna, która może mieć podłoże infekcyjne lub nieinfekcyjne. Typowymi objawami schorzenia poza zaczerwienieniem jest także m.in. świąd, obrzęk, światłowstręt wydzielina, a także uczucie obecności ciała obcego w gałce ocznej. Wiele zależy jednak od tego, jakie jest podłoże przypadłości – wirusowe, alergiczne, a także bakteryjne. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, leczenie zapalenia spojówek może przebiegać wielotorowo.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek – okłady i płukanki

Pierwszym sposobem na pozbycie się przekrwienia, swędzenia, czy też łzawienia jest unikanie czynnika drażniącego. Nie zawsze jednak jest to możliwe, szczególnie gdy alergenem są pyłki roślin. Domowe sposoby na zapalenie spojówek pozwolą nie tylko na ograniczenie objawów, ale także zmniejszą ryzyko przeniesienia się schorzenia na rogówkę. W aptekach znaleźć można szereg różnego rodzaju kropli do oczu, które złagodzą typowe symptomy. Popularne preparaty zawierają w składzie świetlik. Wiele osób korzysta również z dobroczynnych właściwości naparu z rumianku, które stosuje się na powiekę w formie miejscowego okładu. W celu nawilżenia oka dobrze jest stosować sztuczne łzy, co nawilża błonę śluzową.

Babcinymi sposobami na zapalenie spojówek jest przemywanie oczu za pomocą wacików nasączonych w ciepłej herbacie lub naparu z kopru. Popularne jest jeszcze przykładanie surowego ziemniaka. Naturalne metody leczenia są bezpiecznie i skuteczne, pod warunkiem racjonalnego stosowania.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból żołądka – ulga w brzuchu bez leków!

Warto pamiętać o tym, że gdy domowe sposoby nie zmniejszają obrzęku i zaczerwienienia, lub co gorsza, pogarszają stan gałki ocznej, konieczna jest wizyta u okulisty. Może się bowiem okazać, że leczenie farmakologiczne powinno obejmować podanie antybiotyku. Taka antybiotykoterapia trwa zazwyczaj ok. 10 dni. Dużą skutecznością wykazują się także leki przeciwhistaminowe, które wydawane są z przepisu lekarza.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek – profilaktyka

Gdy pojawia się pieczenie, obrzęk powiek, świąd i zaczerwienienie oka należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny. O czym warto pamiętać?

  1. Staraj się unikać dotykania oka.
  2. Nie nadwyrężaj narządu wzroku – gdy cierpisz na zapalenie spojówki, nie narażaj się na długą ekspozycję na ekrany np. smartfony, tablety, telewizory i ekrany monitorów.
  3. Powstrzymaj się od nakładania makijażu.
  4. Jeśli nosisz soczewki, na czas leczenia zmień je na okulary.
  5. Unikaj substancji drażniących np. dymu papierosowego, chlorowanej wody.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek w ciąży

Ciąża jest stanem, gdy niedozwolone jest przyjmowanie większości substancji farmakologicznych. Jak w takim przypadku poradzić sobie z objawami zapalenia gałki ocznej? Jak się okazuje, stosowanie antybiotyków w postaci kropli nie jest zakazane dla kobiet spodziewających się dziecka. Jest to bowiem związane z miejscowym podawaniem niewielkich ilości preparatu. W konsekwencji bardzo niewielka ilość substancji aktywnej przenika do organizmu, a to z kolei nie jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu (nawet w I trymestrze). Warto jednak skonsultować konieczność ich stosowania z lekarzem ginekologiem.

Zobacz też:
Ość w gardle – czy można usunąć ją domowymi sposobami?

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie oka, a mówiąc bardziej precyzyjnie zapalenie spojówki, to bardzo częsta przypadłość, objawiająca się przede wszystkim przekrwieniem, świądem i pieczeniem. W przebiegu choroby pojawia się stan zapalny błony śluzowej, a naczynia krwionośne napełniają się krwią, stąd też inna nazwa schorzenia –  czerwone oko. Przyczyn schorzenia może być wiele i od nich zależy wybór sposobu leczenia.

Przyczyny zapalenia spojówek

Do najczęstszych przyczyn zapalenia spojówek zaliczają się:

  • kurz,
  • pyłki roślin,
  • stosowanie niektórych kosmetyków i leków,
  • adenowirusy,
  • promieniowanie,
  • dym papierosowy,
  • niektóre bakterie np. pneumokoki, gronkowce i paciorkowce (pojawia się wówczas ropna wydzielina z oka).

Rodzaje zapalenia spojówek

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje zapalenia spojówek:

  • bakteryjne zapalenie spojówek – charakterystyczna jest śluzowo-ropna wydzielina, która oblepia rzęsy i powieki chorego. Diagnozowane jest przede wszystkim u dzieci, a jej przebieg może być ostry. Trwa od 2 do nawet 4 tygodni. Brak zachowania higieny, np. częste tarcie oczu może powodować przedostanie się zakażenia, np. do jamy ustnej. Leczenie obejmuje przede wszystkim zastosowanie antybiotyku w kroplach, a także stosowanie innych preparatów o działaniu przeciwzapalnym;
  • wirusowe zapalenie spojówek – na ogół pojawia się jako jeden z wielu objawów infekcji określonym rodzajem wirusa np. grypy. Częstym objawem towarzyszącym jest powiększenie węzłów chłonnych żuchwy. W przypadku zapalenia spojówek o podłożu wirusowym wszystkie symptomy ustępują samoistnie. Niemniej jednak warto zachować w tym czasie szczególną higienę gałki ocznej;
  • alergiczne zapalenie spojówek – jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u alergików. Czynników wywołujących objawy może być bardzo wiele, w tym pyłki, kurz, dym papierosowy, chemikalia, kosmetyki itp. Najskuteczniejszą metodą, która pozwala złagodzić objawy, jest ograniczenie kontaktu z alergenem;
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek – jest następstwem zakażenia bakteryjnego. W większości przypadków diagnozowane jest u noworodków, które zarażają się od własnych matek podczas porodu. Na szczęście występuje niezwykle rzadko, ponieważ obecnie każde nowo narodzone dziecko zostaje poddane zabiegowi Credego. Polega ono na zakropieniu gałki ocznej 1 proc. roztworem azotanu srebra.
Zobacz też:
Domowe sposoby na chrypkę, czyli co robić, kiedy nasz głos zawodzi

Domowe sposoby na leczenie zapalenia spojówek są skuteczne w przypadku łagodnych stanów zapalnych. Gdy objawy utrzymują się bardzo długo, należy udać się do okulisty, który wykona szereg badań mających na celu wykrycie przyczyny dolegliwości. Bagatelizowanie objawów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku infekcji bakteryjnych, które mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym przede wszystkim usta, nos i uszy.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły