Krok pierwszy: specjalistyczna konsultacja implantologiczna

Leczenie implantologiczne poprzedzone jest konsultacją z lekarzem, która może składać się z nawet dwóch etapów, chociaż nie stanowi to reguły. W pierwszej kolejności specjalista zbiera wywiad, który daje obraz potrzeb i oczekiwań pacjenta, a także jego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych, które mogą wpłynąć na proces gojenia.

Często na pierwszej wizycie wykonywane są również niezbędne badania dodatkowe, chociażby zdjęcie panoramiczne zębów, które pozwala ocenić stan kości czy stan zębów sąsiadujących. W niektórych przypadkach specjalista może zlecić wykonanie tomografii komputerowej. Pierwsza wizyta to także dobry moment, by rozwiać wszystkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na frapujące nas pytania, np. jakie implanty zębowe wybrać? Jak długo wytrzymują implanty zębowe? I tym podobne.

Krok drugi: przedstawienie planu leczenia

Na tej samej wizycie lub następnej lekarz przedstawia szczegółowy plan leczenia oraz przybliżony kosztorys. Często specjaliści przedstawiają dwie lub trzy możliwości uzupełnienia brakujących zębów za pomocą implantów. Najczęściej różnią się one ilością implantów czy koron, rozwiązaniami protetycznymi i co dla niektórych znaczące – całościowym kosztem. Na tym etapie pacjent może również otrzymać do podpisania zgodę na zabieg, która świadczy m.in. o tym, że dana osoba jest świadoma całej procedury oraz możliwych powikłań.

Zobacz też:
Czy laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia jest możliwa?

Krok trzeci: zabieg wszczepienia implantu

Podczas zabiegu wszczepiania implantu najczęściej stosowane jest znieczulenie miejscowe – możemy liczyć na znieczulenie komputerowe, które wybierane jest szczególnie przez wrażliwsze osoby decydując się na wszczepienie implantów w Dental Fraternity w Warszawie. Cała procedura trwa maksymalnie trzydzieści minut.

Następny etap to okres osteointegracji, czyli proces, podczas którego implant zębowy łączy się na stałe z kością. W zależności od miejsca wszczepienia implantu, okres gojenia może trwać od 3 do 6 miesięcy. Przy czym dodatkowe zabiegi, jak np. regeneracja kości, wydłużają czas rekonwalescencji.

Krok czwarty: protetyczne uzupełnianie zębów

Po zakończonej osteointegracji pobierane są wyciski w celu przygotowania protetycznego uzupełnienia zębów. Następnie lekarz wykonuje przymiarki, by korony bądź mosty były jak najlepiej dopasowane do pozostałych zębów. Najczęściej stosuje się korony porcelanowe i pełnoceramiczne, które wizualnie najbliżej zbliżone są do naturalnego zęba. Etap ten może trwać 1-4 tygodni. Ostatni etap leczenia to umieszczenie gotowej korony lub mostu.

Pełny uśmiech w jeden dzień – czy to możliwe?

W przypadku pacjentów, którzy borykają się z problemem bezzębia szczęki lub żuchwy, cierpiących przez zanik kostnych oraz osób, które straciły zęby z powodu chorób dziąseł, najczęściej stosuje się metodę „All-on-4”. Pozwala ona na wszczepienie czterech implantów, a następnie zamocowanie mostu tymczasowego. Krótko mówiąc: tego samego dnia wszczepiane są implanty i odbudowa protetyczna, która ma charakter tymczasowy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej drogi, po okresie osteointegracji nakładana jest ostateczna odbudowa protetyczna.

Zobacz też:
Co pomaga utrzymać porządek w biurze?

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły