Czym jest nadwaga i jak wpływa na zdrowie?

Nadwaga to stan, w którym organizm zaczyna odkładać zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej. Z reguły jest to efekt nieprawidłowego sposobu odżywiania – stosowania niezbilansowanej i niepełnowartościowej diety oraz przejadania się, czyli zjadania nadmiernych ilości jedzenia w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania organizmu. Gdy z pożywieniem dostarczamy zbyt dużo kalorii, ich nadmiar odkłada się, tworząc warstwę tłuszczu w konkretnych miejscach takich jak brzuch, uda, czy szyja.

Skutki nadwagi wpływają na zwiększenie ryzyka powstania wielu problemów zdrowotnych takich jak:

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2016 roku problem nadwagi dotyczył już ponad 1,9 mld dorosłych osób na świecie i trend ten mocno nabiera na sile. Jeśli tendencja nadal się utrzyma, coraz więcej osób w wyniku otyłości będzie zmagało się z problemami zdrowotnymi związanymi m.in. z układem sercowym. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać prawidłową wagę. To pozwoli cieszyć się nie tylko ładnym wyglądem, ale również dobrą kondycją i zdrowiem.

Jakie są różnice między nadwagą a otyłością?

Nadwaga to nieznaczny przyrost tkanki tłuszczowej, zwykle niewpływający negatywnie na normalne funkcjonowaniem, jednak mogący stanowić problem estetyczny. Z kolei otyłość to stan patologicznego rozrostu tkanki tłuszczowej w organizmie. Oprócz kwestii natury estetycznej towarzyszą jej zazwyczaj różne dolegliwości zdrowotne, które wynikają ze zwiększonej masy ciała. Są to na przykład: kłopoty pojawiające się przy wchodzeniu po schodach, które wywołane są zwyrodnieniami stawów, bezdech senny, czy choroby układu krążenia.

Często ludzie otyli wpadają w błędne koło, w którym efektem przyrostu wagi i związanego z tym gorszego wyglądu jest niechęć do wychodzenia z domu i kontaktów z ludźmi, co w konsekwencji zmniejsza ilość ruchu i powoduje dalszy przyrost wagi. Nic dziwnego, że skutkiem coraz większych trudności z własnym ciałem mogą być problemy psychiczne, które mogą prowadzić do depresji.

Sposoby obliczania nadwagi

Nie ma jednej idealnej wagi dla wszystkich osób. Dlatego specjaliści od odżywiania i leczenia problemów związanych z nadwagą i otyłością od dawna opracowują różne wzory matematyczne, które mogą być pomocne w ocenie prawidłowości sylwetki. Do najbardziej znanych metod wyznaczania właściwej masy ciała należą m.in. BMI, wzór Lorentza, Broca, Broca-Brugsha, Bernharda, czy Pottona.

Każdy ze wspomnianych wzorów bazuje na znalezieniu wzajemnej relacji między masą ciała i wzrostem. Niektóre z nich uwzględniają też inne pomiary. Na przykład wzór Bernharda, bierze dodatkowo pod uwagę obwód klatki piersiowej (prawidłowa masa ciała w kg = wzrost w cm x obwód klatki piersiowej w cm / 240).

Obliczając idealną wagę, należy zwrócić uwagę na to, że niektóre wzory dają różne wskazania w zależności od płci. Dla przykładu wzór Lorentza dla kobiet to: wzrost [cm] – 100 – 0,5 x (wzrost [cm] – 150), natomiast dla mężczyzn wzrost [cm] – 100 – 0,25 x (wzrost [cm] – 150). Wynika z niego, że kobiety powinny być o kilka kilogramów lżejsze od mierzących tyle samo wzrostu mężczyzn.

Od jakiego BMI jest nadwaga?

Najczęściej stosowanym wskaźnikiem służącym do określania prawidłowej masy ciała jest BMI (skrót od angielskiego określenia body mass index). Wiele organizacji prozdrowotnych, w tym WHO, uważa BMI za decydujący parametr pozwalający stwierdzić niedowagę, prawidłową wagę, nadwagę lub otyłość.

Wskaźnik BMI możesz obliczyć samemu, dzieląc wagę w kilogramach przez kwadrat jej wzrostu w metrach. Obliczenie BMI daje liczbę, która określa przynależność do następujących kategorii:

  • poniżej 18,5 – niedowaga,
  • między 18,5 a 24,9 – waga prawidłowa,
  • między 25 a 29,9 – nadwaga,
  • powyżej 30 – otyłość.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba dorosła, której BMI wynosi 25 lub więcej ma nadwagę. Wynik powyżej 30 wskazuje na otyłość. Wskaźnik BMI pomaga na bieżąco kontrolować wagę, aby móc w porę zareagować, gdy zbliża się ona do niebezpiecznej wartości.

Bibliografia:

  1. https://www.medme.pl/kalkulatory/waga
  2. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
  3. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html

Artykuł promocyjny

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły