Światowy Dzień Pierwszej Pomocy ma przypominać nam, jak ważna jest wiedza na temat ratowania życia. Każdego roku 10 września media podkreślają, jak ogromne znaczenie może mieć pierwsza pomoc chociażby w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Polacy wciąż wiedzą zbyt mało
Tysiące ludzi każdego dnia umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wspomnianego już, nagłego zatrzymania krążenia. Jak przypomina serwis, udzielenie człowiekowi pomocy w ciągu 2-3 minut w ogromnym stopniu zwiększa jego szanse na przeżycie.
Najczęściej udzielenie pierwszej pomocy może się nam przydać w domu. GUS podaje, że w ubiegłym roku to właśnie w tym miejscu dochodziło najczęściej do zdarzeń wymagających pierwszej pomocy. Chodzi aż o 80 proc. przypadków.
Niestety, nie jest dobrze jeśli chodzi o umiejętności Polaków w tym zakresie. Choć 67 proc. badanych uważa, że potrafiłoby udzielić pomocy w takiej chwili, tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich kwalifikacji. To oznacza, że nawet 4 na 5 osób nie potrafiłoby udzielić pierwszej pomocy domownikowi.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia
Jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy, najważniejsza nie jest wiedza, ale praktyka. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać ze szkoleń w tym zakresie. Mówiąc o tym, Adrianna Szczerba z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK podkreśliła:
Obecnie temat szkoleń i kształcenia siebie jest bardzo popularny. Czemu nie postawić na szkolenie, które da nam moce superbohatera, który potrafi uratować czyjeś życie?
Wspomniany portal przypomina jednak, że niezwykle ważne jest powtarzanie takich szkoleń. Umiejętność ratowania życia wymaga treningów i nie wolno o tym zapominać. PCK organizuje liczne kursy i szkolenia na terenie całego kraju i warto z nich korzystać.
Za: mp.pl, PCK