Destylator działa w ten sposób, że podgrzewa oczyszczaną wodę do momentu wrzenia. Woda odparowana tą metodą trafia do systemu chłodzenia, a następnie skrapla się w innym miejscu. Większość zanieczyszczeń ma inny punkt wrzenia. Dzięki temu nie odparowują one wraz z wodą, tylko pozostają w pierwszej komorze, a następnie zostają usunięte podczas czyszczenia urządzenia. W ten sposób powstaje woda destylowana.

Gdzie stosuje się destylatory elektryczne?

Znajdują one zastosowanie w wielu miejscach. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje medycyna, chemia i farmacja. Teraz dowiedz się, jaki destylator laboratoryjny wybrać. Istnieją trzy modele warte Twojej uwagi.

Destylator elektryczny DE 5

Urządzenie to może pracować w sposób ciągły, to znaczy dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ma regulację temperatury i natężenia przepływu oraz chłodnicę. Części, które mają kontakt z wodą lub parą wodą są miedziane lub z mosiądzu, posiadają powłokę galwaniczną. Za pomocą destylatora elektrycznego DE 5 można destylować wodę uzdatnioną, pobraną z kranu. Wbudowany deflegmator chroni przed zanieczyszczeniem destylatu wszystkim, co nie jest parą wodną. Urządzenie to jest w stanie destylować 4 litry wody na godzinę.

Destylator elektryczny DE 10

Kolejnym dostępnym urządzeniem jest destylator elektryczny DE 10. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, destylatora elektrycznego DE 5, to urządzenie jest w stanie destylować więcej wody, bo aż 10 litrów na godzinę. Podobnie jak poprzednik został stworzony do ciągłej pracy. Można w nim również sprawdzić, jaka jest temperatura destylatu. Zawiera również zabezpieczenie na wypadek awarii. Nowością jest wyświetlacz w kolorze. W przypadku alarmu możemy go nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć. Urządzenie waży 14 kilogramów i pobiera 150 litrów na godzinę.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ładną cerę

Destylator elektryczny DE 20

To urządzenie jest najbardziej wydajne z całej trójki. W godzinę destyluje 18 litrów. Podobnie jak swój poprzednik, destylator elektryczny DE 10, posiada alarm w obu wersjach i możliwość sprawdzenia temperatury destylatu. Może pracować bez przerw, zapewniając stałą dostawę wody destylowanej. Posiada również system wstrzymywania pracy w przypadku awarii, zwiększając bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Destylator laboratoryjny waży 18 kilogramów i pobiera 220 litrów na godzinę. W obu urządzeniach można zaprogramować czas rozpoczęcia i zakończenia procesu destylacji.

Jaki destylator wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Warto zadać sobie pytanie, ile wody destylowanej nasze przedsiębiorstwo będzie potrzebowało każdego dnia, tygodnia i miesiąca. To główna różnica między urządzeniami. Woda uzyskana w każdym z nich spełnia wszelkie normy Farmakopei Polskiej. 

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły