Czym jest chrapanie

Dolegliwość ta dotyka wielu osób i niestety najczęściej jest przez nich bagatelizowana. Tym bardziej że czasami chrapanie może być oznaką choroby, chociaż najczęściej jednak nie stanowi groźnego objawu chorobowego. Nierzadko również problem ten dotyka nie tylko osoby chrapiące, ale i współdzielących sypialnie. Nieprawdopodobnym może okazać się fakt, że w wielu przypadkach, chrapanie przyczyniło się nawet do rozpadu związków. 

U osób, którym doskwiera opisywana dolegliwość, zauważyć można następujące skutki uboczne. Do takich zaliczają się np.:

  • ból głowy,
  • zmęczenie w ciągu dnia,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • senność,
  • zaburzenia snu,

czy najgorsze powikłanie, jakim jest OBS, czyli obturacyjny bezdech senny.

skutki chrapania

Co jest przyczyną chrapania – zwiotczenie mięśni gardła

Najczęstszą przyczyną chrapania są mięśnie, kontrolujące górne drogi oddechowe. Otóż, podczas snu, mięśnie rozluźniają się, co zaś przekłada się na opadanie podniebienia miękkiego, jak i języczka. Skutkiem tego jest zwężanie się górnych dróg oddechowych.

Zobacz też:
Siedzący tryb życia – czy jest szkodliwy dla kręgosłupa?

Powołując się na różne badania, wywnioskować można, że około 60% osób chrapiących robi to w formie odruchu fizjologicznego. Co za tym idzie, dolegliwość ta nie będzie stanowiła np. groźnego objawu chorobowego, w tym zagrożenia dla zdrowia i życia.

Natomiast u pozostałych 40% osób, chrapanie może doprowadzić do przykrych konsekwencji i niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Dobrym przykładem, może być występowanie obturacyjnego bezdechu sennego.

Wady anatomiczne, jako przyczyna chrapania?

Okazuje się, że jest taka możliwość. Oto kilka wad, które mogą powodować chrapanie.

  • polipy nosa,
  • przerośnięte migdałki podniebienne,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • zbyt wydłużone i wiotkie podniebienie miękkie,
  • przerost nasady języczka,
  • przerost języczka,
  • przerost małżowin nosowych,
  • obrzęk małżowin nosowych

i inne. Nie sposób także nie wspomnieć o ważnej przyczynie, przez którą można chrapać. Otóż prawdopodobieństwo chrapania zwiększa się przez otyłość. Chrapanie z powodu otyłości może wynikać z nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej szyi. Ta zaś blokuje prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe, czego skutkiem jest chrapanie.

Ponadto innymi przyczynami, przez które może wystąpić opisywana dolegliwość, są katar, zapalenie zatok, czy ogólne infekcje dróg oddechowych. Jednak występowanie chrapania wówczas wtedy jest normalne i pojawia się ono jedynie w okresie chorobowym. W tym przypadku chrapanie jest najczęściej spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Zatem właściwe wyleczenie infekcji, może rozwiązać problem.

Używki – nikotyna powoduje obrzęk śluzówki, a alkohol wiotczenie mięśni gardła

Używki w życiu wielu osób są codziennością. Warto zatem wiedzieć, że one również mogą wpływać na występowanie tej przykrej dolegliwości. Okazuje się, że nikotyna, która zawarta jest w papierosach, podrażnia gardło, wywołując obrzęk śluzówki. Jeżeli chodzi o alkohol, ten wypijany przed snem, powoduje wiotczenie mięśni gardła.

Zobacz też:
Jaki destylator laboratoryjny wybrać?

Dobrze jest rozważyć rezygnację z danych używek, szczególnie wtedy, kiedy zaobserwujemy u siebie chrapanie.

problemy ze snem

Jakie są skuteczne sposoby na chrapanie

Pomimo faktu, że dolegliwość ta należy do problematycznych, można próbować poradzić sobie z nią samemu. Istnieje sporo sposobów, dzięki którym można pozbyć się chrapania. Na początku, jeżeli problem nie jest poważny, skupić się można na sposobach domowych, jak np. zmiana pewnych nawyków. Jak przestać chrapać? Poniżej przedstawiamy ciekawe sposoby, dzięki którym można pozbyć się chrapania!

Prawidłowe podparcie głowy

Przyczyną chrapania może być złe podparcie naszej głowy podczas snu. Przez źle dobraną poduszkę, możemy mieć opisywane problemy, zatem należy zastanowić się nad jej wymianą. Dobrym pomysłem będzie poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy. To zaś będzie skutkowało jej prawidłowym podparciem.

Zmiana pozycji podczas snu

Okazuje się, że bardzo istotny wpływ ma to, w jakiej pozycji śpimy. Np. chrapanie najczęściej występuje, kiedy śpimy na wznak. Dzieje się tak z uwagi na to, że język opada ku tyłowi gardła, usta się otwierają, a kanał nosogardła ulega zwężeniu. Zatem, starajmy się zmienić pozycję w czasie snu. Tak prosta czynność, może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Warunki, które panują w sypialni

Pomieszczenie, w którym spędzamy noc i warunki w nim panujące mają istotny wpływ na powstawanie chrapania. Najlepiej, aby sypialnia była często wietrzona. Temperatura, która w niej panuje, najlepiej, jeżeli będzie utrzymywała się na poziomie 20 stopni. Wilgotność powinna wynosić około 40-60%. Jeżeli zastosujemy się do opisanych porad i zadbamy o panujące warunki w naszej sypialni, na pewno nie doprowadzimy do wysuszenia błony śluzowej, co jak już się dowiedzieliśmy, może mieć wpływ na chrapanie.

Zobacz też:
Pomysły na zdrowe i pełne odżywczych wartości zupy

Rezygnacja z używek

Po prostu starajmy się zrezygnować z nikotyny i alkoholu, gdyż mają one niekorzystny wpływ nie tylko na chrapanie, ale na zdrowie ogólne.

Praca nad własną sylwetką

Głównie chodzi o to, że jeżeli ktoś posiada kilka dodatkowych kilogramów, może starać się je zrzucić. Odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia bezdyskusyjnie pomogą w walce z chrapaniem.

Jak się okazuje, można przestać chrapać za sprawą zmiany nawyków życia. Jeżeli jednak dane sposoby na chrapanie nie zadziałają, można szukać alternatywnych dróg ratunkowych.

Wizyta u lekarza

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Lekarz doskonale będzie wiedział, jak nam pomóc. Może się okazać, że wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne, aczkolwiek może też dojść do sytuacji, że potrzebna będzie interwencja chirurgiczna (głównie przez wady anatomiczne, np. w przypadku krzywej przegrody nosowej).

Jak widać, istnieje wiele metod, aby poradzić sobie z tym dokuczliwym problemem.

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny objawia się występowaniem wielokrotnych zatrzymań oddechu podczas snu. Może również dochodzić do spłyceń oddechu. Zatrzymania oddechu w ciągu jednej godziny snu, występować mogą nawet kilkunastokrotnie.

Przyczyny chrapania i bezdechu sennego są całkiem podobne. Mowa głównie o opadaniu podniebienia miękkiego, lecz z jedną różnicą. Otóż w przypadku bezdechu, jeżeli podniebienie opadnie zbyt bardzo, dochodzi do zatrzymania oddechu, a co za tym idzie znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc.

Osoba, która cierpi na OBS przez jakiś czas nie może nabrać tchu. W takiej sytuacji mózg wysyła sygnały alarmowe, iż potrzebuje więcej tlenu – w skutek czego dochodzi do reakcji. Następuje wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi i zostają pobudzone mięśnie przepony, oraz klatki piersiowej. Następstwem jest udrożnienie dróg oddechowych i dana osoba może nabrać powietrza.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból łydek – jak radzić sobie z bólem mięśni i stawów? Sposoby leczenia skurczów łydek i bólu nóg

Proces ten może nieco przypominać duszenie się. Co gorsza, osoba, która doświadcza bezdechów, kompletnie ich nie pamięta po przebudzeniu. Bardzo ważne zatem jest, że jak zaobserwuje się daną dolegliwość u bliskiej osoby, należy bezzwłocznie ją o tym poinformować. Wczesne działanie może skutecznie pomóc w walce z OBS.

Bezdech senny i jego następstwa

Niestety zaobserwować można szereg skutków obuczonych bezdechu sennego. W początkowej fazie może pojawić się: zmęczenie w ciągu dnia, senność, bóle głowy, czy drażliwość, zatem zupełnie podobne objawy jak w przypadku zwykłego chrapania.

W późniejszym czasie mogą pojawiać się dużo groźniejsze objawy. Wymienić można zawały serca, zaburzenia krążenia, cukrzyca typu 2, udary mózgu.

Następstwa bezdechu sennego powinny być wystarczającym powodem, który zmotywuje osobę chorą do działania. Wtedy najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który zaradzi danemu problemowi. Być może wystarczająca okaże się zmiana trybu życia. Może również zaistnieć potrzeba ingerencji chirurgicznej, np. zabiegi zmniejszenia masy podniebienia, oraz języka. Jednak aktualnie za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia uchodzi stosowanie aparatu CPAP. Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna.

Podsumowanie

Jak widać, sposobów na chrapanie jest całkiem sporo. Najlepiej zacząć od tych domowych, czyli uogólniając zmiany trybu i nawyków życia. W przypadku kiedy doświadczymy obturacyjnego bezdechu sennego, bezzwłocznie należy udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie. 

 

Zobacz także:

Zobacz też:
ABC pielęgnacji pępka noworodka – wszystko, co warto wiedzieć

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły