Świąd skóry to powszechna dolegliwość. Zwykle jest niegroźna i można ją pokonać samemu. Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry, które mogą szybko przynieść ulgę i są proste w wykonaniu.

Świąd skóry, nawet jeśli nie wiąże się z poważną dolegliwością, to sprawia dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najlepiej jest szybko się go pozbyć! Jednak zanim udasz się do lekarza, wypróbuj domowe sposoby na swędzenie skóry!

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Nieprzyjemne uczucie swędzenia powoduje odruchową reakcję, jaką jest drapanie. Jednak może to jeszcze bardziej nasilać świąd, bo powoduje uszkodzenie naskórka, a nawet zakażenie skóry. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać domowe sposoby na świąd, zwłaszcza takie, które przynoszą natychmiastową ulgę. Świąd może mieć różne przyczyny. Warto je poznać przed wybraniem sposobu na złagodzenie swędzenia. W przypadku suchej skóry trzeba też pamiętać, o tym, aby ją odpowiednio nawilżać.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry głowy

Często zdarza się, że świąd pojawia się po kąpieli lub prysznicu. Jeżeli towarzyszy mu wysypka czy zaczerwienienie, może to oznaczać alergię na któryś ze składników kosmetyków. Natomiast, gdy pojawia się swędzenie skóry bez wysypki, to jest ona prawdopodobnie przesuszona.

Zobacz też:
Domowe sposoby na ból kolan, które musisz wypróbować. Niektóre z nich są lepsze niż leki!

Najczęściej występujące przyczyny swędzenia skóry głowy to:

  • zmiany hormonalne, spowodowane na przykład ciążą;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • podrażnienie skóry głowy;
  • częsta zmiana kosmetyków;
  • łupież;
  • nerwica;
  • wysypka;
  • łojotokowe zapalenie skóry;
  • ukąszenia owadów;
  • twarda woda;
  • suchość skóry;
  • alergie skórne;
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki;
  • choroby skóry, takie jak świerzb czy grzybica skóry;
  • poparzenia słoneczne;
  • choroby wewnętrzne – somatyczne i psychiczne;
  • niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki z włosów.

W przypadku wrażliwej skóry warto używać produktów do mycia, które mają odczyn pH jak najbliższy odczynowi skóry. Powinny one też być pozbawione sztucznych drażniących składników. Skóra głowy często swędzi, gdy jest przesuszona.

Aloes – złagodzi podrażnienie i swędzenie głowy

Aloes koi swędzącą skórę głowy i przywraca jej naturalne pH. Świetnie odżywia cebulki włosów, dzięki czemu łatwiej zapuścić długie pasma. Aloes warto stosować jako wcierkę na skórę. Wystarczy wcierać sok z aloesu w swędzące miejsca tuż po umyciu włosów, gdy są jeszcze wilgotne. W tym celu można użyć soku uzyskanego z domowej rośliny albo kupić gotowy żel aloesowy. Aloes stanowi również świetną bazę do różnego rodzaju domowych maseczek. Można zmieszać go z miodem, cytryną oliwą z oliwek lub dowolną maseczką do włosów. Aloes oczyszcza, łagodzi i nawilża skórę, a ponadto stymuluje ją do produkcji kolagenu i elastyny. Ułatwia też rozczesywanie włosów i zapobiega ich elektryzowaniu się.

Okłady z octu jabłkowego – domowy sposób na świąd

Sprawdzonym sposobem na swędzenie skóry głowy są okłady z octu jabłkowego. W tym celu należy wymieszać 1 łyżkę octu z 1 łyżką wody. Następnie w uzyskanym roztworze zamaczamy wacik i przykładamy na swędzące miejsca. Taki zabieg można powtarzać każdego dnia, aż do poprawy stanu skóry. Można też zastosować wcierkę z octu jabłkowego. Rozcieńczony w wodzie ocet wystarczy wetrzeć w skórę głowy i pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać. Ocet jabłkowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, nawilżające, a nawet przeciwgrzybiczne. Przywraca naturalne pH skóry i łagodzi stany zapalne. Zawiera w swoim składzie wiele witamin i minerałów, takich jak żelazo, fosfor, wapń i magnez.

Zobacz też:
Zapalenie pęcherza – domowe sposoby. Jak sobie pomóc?

Soda oczyszczona – sprawdzony sposób na świąd skóry głowy

Na swędzącą skórę można zastosować pastę z sody i wody oczyszczonej. Nakłada się ją na głowę na około 15 minut, po czym spłukuje. Dla lepszych rezultatów można wcześniej wetrzeć w skórę oliwę z oliwek. Taki zabieg można wykonywać około 2 razy w miesiącu. Soda ma działanie oczyszczające. Pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, resztek kosmetyków i nadmiaru łoju. Sodę można też dodać do szamponu.

Pielęgnacja skóry głowy – peeling i odpowiednie nawilżanie

Peeling pomaga usunąć martwy naskórek, odblokowuje pory oraz łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Można go przygotować samemu lub kupić gotowy peeling w sklepie. Do tego celu używamy na przykład soli drobnoziarnistej. Trzeba zmieszać ją z szamponem. Taką mieszankę nakładamy na skórę głowy, wykonujemy delikatny masaż, po czym spłukujemy obficie wodą. Zamiast soli można w podobny sposób użyć fusów kawy. Gdy sucha skóra powoduje dyskomfort, warto do codziennej pielęgnacji włączyć zabiegi poprawiające nawilżenie skóry.

Płatki owsiane – domowa metoda na łagodzenie dolegliwości skóry

Płatki owsiane wykazują działanie tonizujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Absorbują zanieczyszczenia i bakterie skóry, nawilżają i oczywiście łagodzą świąd. Najłatwiej jest przygotować owsiankową kąpiel. Szklankę płatków gotujemy przez 10 minut w dwóch litrach wody. Tak przygotowaną mieszankę dolewamy do kąpieli. Woda nie powinna być zbyt gorąca, bo to wysusza skórę. Nie powinno się też dodawać do takiej kąpieli mydła ani innych środków czyszczących. To tradycyjna metoda na nawilżenie skóry, którą stosowały już nasze prababcie.

Zobacz też:
Domowe sposoby na stłuczenia. Jakie naturalne produkty stosować, aby zmniejszyć obrzęk i siniaki?

Świąd skóry – kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy swędzenie skóry zaczyna się wieczorem i nasila w nocy, oznacza to, że trzeba skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw świerzbu, który wymaga natychmiastowego leczenia. Porada specjalisty przyda się również wtedy, gdy na skórze głowy pojawiają się strupki i krostki lub wtedy, gdy domowe metody na świąd nie działają, albo świąd występuje na większym obszarze ciała. Dermatolog zleci badania laboratoryjne krwi i testy alergiczne, aby ustalić przyczynę uporczywego świądu. Może też przepisać specjalistyczny szampon na swędzenie.

Domowe sposoby na swędzenie skóry szybko przynoszą ulgę i są skuteczne, o ile ta dolegliwość nie wynika ze stanu chorobowego.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły