Skóra oddycha, zapewnia nam komfort termiczny, wydziela pot i sebum, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Jest elastyczna, może się rozciągać i marszczyć. Stosując odpowiednią pielęgnację, można sprawić, że przez długi czas będzie wyglądać młodo i zdrowo. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę.

Jak działają kosmetyki aplikowane na skórę?

Warto poznać budowę skóry, aby dowiedzieć się, jak przebiega proces pobierania przez nią substancji dostarczanych z zewnątrz pod postacią kremów, balsamów, maseczek i lotionów. Ludzka skóra zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną powłoką. To na tę warstwę nakłada się produkty kosmetyczne i tam są one wchłaniane. Kosmetyki nie docierają do głębszych części skóry. Krem pielęgnacyjny zawiera różne substancje bazowe i składniki aktywne. Dzięki promotorom przenikania wchłanianie przebiega nieco szybciej, ponieważ zwiększają one zdolność skóry do wchłaniania składników odżywczych. Substancje są pobierane przez skórę w odpowiednich ilościach, według aktualnego zapotrzebowania organizmu. Specjalnej, delikatnej pielęgnacji wymaga cera wrażliwa, do której odpowiednie są kosmetyki o lekkiej konsystencji.

Jakich składników potrzebuje skóra człowieka?

Skóra człowieka najbardziej potrzebuje kilku podstawowych grup substancji, których nie jest w stanie sama wytworzyć. Wśród nich ważne są składniki nawilżające i antyoksydacyjne. Istotne jest dostarczanie witamin miejscowo na skórę, uzupełnianie kwasów tłuszczowych i kolagenu. Witaminy niezbędne dla zdrowia i pięknego wyglądu to wit. A, C, E oraz D. Kwas hialuronowy zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, zmiękcza i regeneruje skórę. Wiele substancji zawartych w kremach to silne przeciwutleniacze, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami. W ten sposób można opóźnić moment pojawienia się pierwszych oznak starzenia oraz odzyskać promienną, zdrową cerę.

Zobacz też:
Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle. Czy kaszel suchy i mokry jest objawem choroby? Poznaj sposoby na kaszel!

Kremy nawilżające – czy można je stosować przez cały rok?

Odpowiednie nawilżenie zarówno od środka jak i od zewnątrz to najważniejszy element pielęgnacji skóry. Pozbawione nawodnienia komórki skóry kurczą się, są delikatne i skłonne do podrażnień, nie pełnią dobrze swoich funkcji. Najlepiej widać to na przykładzie miejsc, gdzie cera jest cienka. Odwodniona skóra pod oczami daje uczucie dyskomfortu, pieczenia i suchości. Wklepanie odżywczego kremu nawilżającego w to miejsce przynosi natychmiastową ulgę. Podobnie jest z podrażnieniami skóry wywołanymi suchością lub depilacją. Nałożenie odpowiedniego balsamu, np. z kwasem hialuronowym i witaminami A i E przynosi błyskawiczny efekt w postaci przywrócenia komfortu.

Jak pielęgnować skórę kosmetykami odżywczymi?

Odżywiona skóra jest gładka, miękka i miła w dotyku. Regularna pielęgnacja jest kluczem do sukcesu. Chcesz mieć piękne ciało? Pamiętaj o stosowaniu kosmetyków dopasowanych do twoich potrzeb. Aplikację kremów i balsamów poprzedź rozgrzewającym prysznicem, aby pory otworzyły się. Przeprowadzenie peelingu lub masażu za pomocą szorstkiej gąbki przygotuje skórę na nałożenie kosmetyku. Po wyjściu spod prysznica nie wycieraj się do sucha, a tylko lekko osusz ciało. Delikatnie wilgotna powierzchnia skóry gwarantuje lepsze wchłanianie substancji zawartych w produktach odżywczych. To także skuteczny sposób na doskonałe nawilżenie. 2-3 razy w tygodniu zamiast kremu zaaplikuj maseczkę odżywczą lub skoncentrowane serum przeznaczone dla twojego typu cery.

Codzienna troska o skórę szybko przynosi oczekiwane efekty. Dodaj najlepsze kosmetyki nawilżająco-odżywcze do twoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i obserwuj, jak z dnia na dzień twoja cera pięknieje.

Zobacz też:
Zwolnienie lekarskie bez czekania w kolejce w przychodni? Sprawdź L4 przez Internet

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles