Nie każdy może pochwalić się piękną i bujną fryzurą. Wiele osób zmaga się z łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem czy wypadaniem włosów. Choć często wystarczy zmiana kosmetyków i nawyków pielęgnacyjnych, zdarza się, że problem tkwi głębiej i niezbędna jest wizyta u specjalisty. Kłopoty mogą być konsekwencją chorób tarczycy, cukrzycy, anemii, mogą także wskazywać na dermatozy. W takim przypadku istotne jest prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta i rozpoczęcie leczenia. 

Wróżenie z włosa, czyli jakie choroby z niego wyczytasz?

Zastanawiasz się, dlaczego masz suche włosy, których nie możesz ujarzmić? Każdego dnia zmagasz się z niesfornymi kosmykami, a twoja fryzura do złudzenia przypomina przysłowiowy stóg siana? Przyczyn możesz szukać w niewłaściwej pielęgnacji, w zbyt częstym farbowaniu, czy złym traktowaniu włosów. Czasem problem tkwi głębiej i może sugerować niedobory witamin i minerałów, a nawet poważniejsze zaburzenia funkcjonowania organizmu. Przesuszone włosy i skóra głowy mogą być wynikiem produkowania zbyt małej ilości sebum, którego zadaniem jest ochrona przed drobnoustrojami, promieniowaniem UV czy utratą wilgoci.

Zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych mogą skutkować zmniejszeniem wydzielania sebum, a tym samym przyczynić się do przesuszenia skóry i włosów. To nie tylko problem estetyczny (gorszy wygląd włosów), ale także zdrowotny (włosy łatwiej ulegają uszkodzeniu, pojawia się świąd i łuszczenie skóry głowy). Przesuszone włosy mogą także pojawić się przy zakażeniach pasożytniczych, chorobach płuc i nerek. Jeśli zastosowanie kosmetyków przeznaczonych dla zniszczonych i suchych włosów nie pomoże, a zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą efektów, zastanów się, czy przyczyna problemów nie tkwi głębiej.

Zobacz też:
Czy laserowa korekcja wzroku po 40. roku życia jest możliwa?

Problem z głowy, czyli jak ratować się przed utratą włosów

Przesuszone włosy to tylko jeden z wielu problemów, które mogą sprawić, że nie zachwycisz otoczenia misternie ułożoną fryzurą. Równie często daje się słyszeć skargi na nadmiernie przetłuszczające się czy wypadające włosy. I w tym przypadku przyczyna może błaha – być może masz niewłaściwy szampon lub za często decydujesz się na farbowanie i prostowanie. Często utrata znacznej ilości włosów ma jednak podłoże chorobowe wiąże się z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, toczniem, anemią. Pogorszenie kondycji włosów może też być konsekwencją choroby skóry głowy – jak np. łojotokowe zapalenie skóry.

Jak ratować włosy przed nadmiernym przerzedzeniem? Jaki sposób na przetłuszczające się włosy będzie najlepszy? Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest zmiana kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Musisz również dać odpocząć włosom od zabiegów takich jak prostowanie, farbowanie, modelowanie. Brak poprawy mimo podjętego wysiłku oraz współwystępowanie innych niepokojących objawów mogą świadczyć o podłożu chorobowym. Warto zasięgnąć porady trychologa lub dermatologa, który pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości i pogorszenia kondycji włosa. 

Zdrowe ciało to piękne włosy

Problemy z włosami nie pojawiają się znikąd i zazwyczaj wcale nie jest trudno ustalić ich przyczynę. Pamiętaj, że ogromny wpływ na ich wygląd i zdrowie ma to, co jesz, a także to, jak żyjesz. Nadmierny stres, brak snu, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu mogą sprawić, że nie będziesz cieszyć się bujną fryzurą. Jednocześnie warto mieć świadomość, że także ogólnoustrojowe choroby czy wahania poziomu hormonów mogą przekładać się na wygląd włosów. W takim przypadku niezbędna może okazać się pomoc specjalisty.

Zobacz też:
Dieta ketogeniczna z dostawą do domu. Czy to dobry wybór dla każdego?

Włosy, tak jak całe ciało, potrzebują twojej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Musisz je chronić przed niekorzystnym wpływem zimnego, suchego i gorącego powietrza, promieniowania UV, zanieczyszczeń. Każdego dnia troszcz się o nie, a nagrodą będzie ich zdrowy i piękny wygląd.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły