Czy warto mieć EKUZ i w jakim przypadku można z niego skorzystać?

EKUZ to nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ekuz czy potrzebny? Ma ona na celu ułatwienie korzystania z opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej, EFTA, w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Uprawnia ona do skorzystania z pomocy lekarza czy też hospitalizacji za granicą w przypadku nagłej choroby oraz wypadku. Ważne jest również to, że wówczas poszkodowanej osobie przysługuje takie samo prawo do świadczeń medycznych, jakie obowiązują osoby ubezpieczone w danym państwie.

Kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie w pracy za granicą?

W związku z tym, że praca za granicą wiąże się z ryzykiem, warto dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie. Jak się okazuje, każda pracująca osoba na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Daje ona możliwość korzystania z usług publicznej opieki medycznej. W takiej sytuacji to pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jedynie wyjątkami tutaj są osoby bezrobotne oraz prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jeżeli pracodawca decyduje się wysłać swojego pracownika za granicę, wówczas nadal obowiązuje go odprowadzanie jego składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jaką ochronę daje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przydatna w momencie krótkich wyjazdów za granicę. Obejmuje ona swoją ochroną takie wyjazdy jak:

  • Wyjazdy turystyczne —wyjeżdżając za granicę w celu zwiedzania jakiegoś kraju, warto pamiętać o ubezpieczeniu. Dzięki temu będzie możliwość odzyskania środków, które mogłyby zostać wykorzystane na opiekę medyczną.
  • Wyjazd do pracy sezonowej — jeśli odbywana podróż jest w celu poszukiwania pracy oraz podjęcia tymczasowej posady warto zdecydować się na dodatkową polisę.
  • Wyjazd pracownika delegowanego — w takim przypadku pracodawca zgadza się na wyjazd za granicę, więc EKUZ zapewnia wszelką opiekę medyczną w innym kraju, co już zostało wspomniane powyżej.
Zobacz też:
Jak podnieść poziom żelaza we krwi?

Ile jest ważna karta EKUZ i komu przysługuje?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce. Otrzymać ją mogą również osoby nieubezpieczone mające prawo do opieki medycznej takie jak np. dzieci do 18 lat, które nie mogą zostać zgłoszone do ubezpieczenia przez opiekuna prawnego.

Wniosek o wydanie należy złożyć osobiście w oddziale NFZ, przez Internetowe Konto Pacjenta, pocztą tradycyjną czy też za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Osobom zatrudnionym lub prowadzącym działalność gospodarczą karta wydawana jest na 3 lata a dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Wydanie EKUZ jest natomiast bezpłatne.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://ekuz.com.pl/praca-za-granica-a-ekuz-wszystko-co-musisz-wiedziec/.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły