Kto prowadzi domy opieki społecznej?

Dom opieki to potoczna, skrócona nazwa domu pomocy społecznej. Co to właściwie za miejsce i kto może się tam dostać? Domy opieki są zazwyczaj prowadzone przez lokalne samorządy lub organizacje pozarządowe. Osoby pracujące w takich ośrodkach sprawują całodobową lub tylko dzienną opiekę nad seniorami, którzy w nich mieszkają. 

Rodzina i osoby bliskie często decydują się na dom starości dla tych, którzy nie są już samodzielni. Nie ma w tym wcale nic złego – wbrew częstym wyobrażeniom, nie jest to miejsce straszne. Dom opieki społecznej ma jeden główny, niezastąpiony atut – stały dostęp do opieki medycznej. Jeśli cierpisz na jedną lub więcej chorób, które uniemożliwiają ci pełnię samodzielności – jest to dla ciebie świetne rozwiązanie.

Dom opieki dla osób starszych – kto może zostać przyjęty?

Dom opieki jest często jedynym słusznym wyjściem, w przypadkach ciężkich, nieuleczalnych chorób. Jeśli alternatywą jest samotne życie i niepewne bezpieczeństwo, zdecydowanie lepszą opcją będzie dom opieki dla osób starszych. Jednak nie każdy może do takiego ośrodka zostać przyjęty. 

Zobacz też:
Kto i jak często powinien badać wątrobę?

Wiek nie jest jedynym kryterium. Wbrew pozorom, domy opieki chętnie przyjmują też młodszych lokatorów. Możesz trafić do takiego ośrodka nawet jako dziecko lub młody dorosły. Najważniejszym warunkiem jest niepełnosprawność bądź brak samodzielności. Mogą to być czynniki związane z poruszaniem się, wypróżnianiem, demencją lub po prostu brakiem opiekuna prawnego.

Dom opieki społecznej – jak załatwić?

Pogodziłeś się już z faktem, że dom opieki seniora to w twoim przypadku jedyna słuszna opcja. I co teraz? Jak załatwić dom opieki dla starszej osoby? Wiąże się to niestety z szeregiem różnych formalności. 

  1. W pierwszej kolejności zorientuj się, jakie są opcje w twojej okolicy. Warto poświęcić więcej czasu, aby wybrać jak najlepszy dom starości. Powinien spełniać on wszystkie twoje oczekiwania w kwestii komfortu oraz podejścia pracowników do swojej pracy. Co więcej, zwróć uwagę na wszelkie dodatkowo dostępne usługi oraz zadowolenie klientów z opieki medycznej.
  2. Jeśli jesteś już zdecydowany na jakiś konkretny dom opieki społecznej, czas zająć się formalnościami. Musisz dokładnie wypełnić wszystkie wymagane przez ośrodek dokumenty. Następnie zanieś je do wybranego domu starości. Taki wniosek możesz wypełnić jeśli sam udajesz się do domu opieki. Może też zrobić to za ciebie twój opiekun, członek rodziny bądź pracownik ośrodka pomocy.
  3. Po złożeniu dokumentów, musisz na pewien czas uzbroić się w cierpliwość. Pracownik socjalny musi przeprowadzić wywiad środowiskowy. Polega to na sprawdzeniu i potwierdzeniu informacji zawartych we wniosku. Osoba do tego wyznaczona musi zweryfikować twoją sytuację finansową oraz rodzinną. Kiedy ten etap zostanie pomyślnie zakończony – będziesz w pełni zakwalifikowany do domu opieki.
Zobacz też:
Zielone paznokcie – dlaczego paznokieć zmienia barwę?

Ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej?

Ostatnią, lecz jednocześnie najważniejszą kwestią, jaką musisz wziąć jeszcze pod uwagę jest koszt. Ile kosztuje dom opieki i kto za niego płaci? Cena jest zależna od warunków indywidualnych. W pierwszej kolejności, odpowiedzialność finansowa leży na tobie – pacjencie wysłanym do domu opieki. W takim przypadku, to ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej uzależnione jest od twoich dochodów. Jest to maksymalnie 70% twojej pensji. 

Różnice w cenie tkwią też w wybranej formie opieki. Całodobowa jest droższa niż dzienna. Dobrą wiadomością dla ciebie jest fakt, że koszt pobytu mogą pokrywać także: twój współmałżonek lub gmina. Jeśli twoja emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów zakwaterowania i opieki medycznej – to właśnie na nich spada obowiązek płacenia za twój pobyt.


Cena domu opieki seniora a długość pobytu

Cena jest też uzależniona od czasu twojego pobytu w domu opieki. Koszt dobowy jest zwykle bardziej korzystny przy zakupie kilkumiesięcznego pobytu. Okres stały w domu starości oznacza podpisanie umowy na przynajmniej 6 miesięcy. Ma też znaczenie, czy wybierzesz pokój prywatny, czy kilkuosobowy. Jeśli liczy się dla ciebie komfort, cena będzie oczywiście wyższa. Cena prywatnego domu opieki waha się zwykle w granicach 3-4 tysięcy miesięcznie.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje dom opieki. Koszty wahają się między różnymi województwami. Na dokładną cenę domu opieki dla osób starszych składa się wiele różnych czynników, w tym chociażby rodzaj wymaganej przez ciebie pomocy. Oczywiście, państwowa opieka będzie też znacznie tańsza niż prywatna. Aczkolwiek prywatny dom opieki może oferować ci bardziej specjalistyczne wsparcie i komfortowe warunki.

Zobacz też:
Ile kroków dziennie trzeba zrobić, żeby schudnąć? 100, 1000, a może 10000?

Jeśli wybierasz dom opieki dla siebie lub bliskiej osoby, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Istotną kwestią jest cena, ale też rodzaj oferowanej specjalistycznej opieki lekarskiej. Warto zapłacić więcej, jeśli oznacza to twój większy komfort i bezpieczeństwo.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles