Jak zorganizować wyjazd do sanatorium?

Wyjazd wypoczynkowy do sanatorium możesz zorganizować na dwa sposoby: prywatnie lub poprzez skierowanie na leczenie sanatoryjne w ramach NFZ. W pierwszym przypadku koszty wyjazdu pokrywa pacjent, zaś w ramach NFZ całość lub część opłat jest finansowana ze środków narodowego funduszu. Warto wiedzieć, co wziąć do sanatorium, by na miejscu nie martwić się i nie ponosić dodatkowych kosztów!

Czy warto ubiegać się o skierowanie do sanatorium w ramach NFZ?

Tak, jeżeli chcesz zminimalizować koszty podróży do sanatorium. Warto wówczas ubiegać się o skierowanie lekarskie do ośrodka. Prywatny wyjazd nie jest tani, gdyż ilość miejsc jest ograniczona, a zabiegi specjalistyczne są kosztowne. Na cenę wpływają zarówno używane środki i preparaty o działaniu leczniczym, jak i pomoc i opieka odpowiednio wyszkolonej obsługi.

Kto może wydać skierowanie do sanatorium? 

Skierowanie do sanatorium może wydać:

  • lekarz rodzinny;
  • lekarz pierwszego kontaktu;
  • specjalista. 

Każdy z wymienionych musi mieć podpisaną umowę z NFZ, by pobyt ze skierowania mógł być dofinansowany. Skierowanie do sanatorium jest wydawane na podstawie aktualnych wyników badań pacjenta, które lekarz wpisuje w formularzu.

Zobacz też:
Benzoesan sodu – w jakich produktach go znajdziesz?

Gdzie udać się z otrzymanym skierowaniem do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium musisz dołączyć do odpowiedniego dla adresu zamieszkania oddziału NFZ. Decyzję o przyznaniu miejsca podejmuje lekarz-specjalista leczenia uzdrowiskowego i fizykoterapii. Ma na to trzydzieści dni. W przypadku potrzeby przedstawienia wyników dodatkowych badań, zyskuje kolejne czternaście dni na wydanie decyzji.

Decyzja o przyjęciu do sanatorium

O decyzji zostaniesz poinformowany listownie, najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. NFZ wybiera ośrodek samodzielnie i rezerwuje miejsce dla chorego. Skierowanie do sanatorium ważne jest 18 miesięcy. Dokument ten trzeba zabrać ze sobą do sanatorium.

Co trzeba zabrać do sanatorium?

Rzadko zdarza się, że pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest w pełni opłacony. Najczęściej refundacja obejmuje część kosztów, jak koszt opieki medycznej i określonej ilości zabiegów. W większości przypadków opłaty związane z przejazdem, wyżywieniem i zakwaterowaniem musimy zapewnić samodzielnie. Jednak opłaty za pokoje są podane odgórnie i umieszczone w postaci cennika na stronie NFZ. To przekłada się na kwestię tego, co zabrać ze sobą do sanatorium. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć do sanatorium. 

Skierowanie do sanatorium i dokumenty

Na podstawie skierowania otrzymasz miejsce w sanatorium. Musisz także mieć przy sobie stosowne dokumenty, takie jak:

  • dowód tożsamości;
  • dokumentację medyczną;
  • dowód aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Leki 

Jeśli przyjmujesz na stałe określone leki, musisz je mieć przy sobie.

Ubrania, ręczniki i środki higieniczne

Co trzeba zabrać do sanatorium? Oczywiście ubrania i przedmioty higieniczne (szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, itp.)! Poza tym, warto zabrać ze sobą również strój kąpielowy, czepek i duży ręcznik plażowy. Przydadzą się one na basenie, przy zabiegach wodnych czy saunie. Warto mieć także zwykły ręcznik łazienkowy, szczególnie przy dłuższym pobycie. W miejscu użytku publicznego przydadzą się również pantofle i klapki, by nie chodzić boso po podłodze oraz nie wchodzić gołą stopą pod prysznic lub na część basenową i rehabilitacyjną.

Zobacz też:
Chcesz oddychać w mieszkaniu czystym powietrzem? Sprawdź, czym jest ozonator!

Co jeszcze warto wziąć do sanatorium?

Do listy, co wziąć do sanatorium dopisz także strój sportowy i szlafrok. Warto także spakować suszarkę. Być może przyda ci się także bardziej elegancki strój, gdyż w niektórych ośrodkach czasami urządzane są potańcówki lub wieczorki towarzyskie.

Jak przebiega pobyt w sanatorium?

Wiesz już, co trzeba zabrać do sanatorium. Ale czy wiesz, jak wygląda pobyt w ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym? Standardowo leczenie sanatoryjne trwa 21 dni. Wówczas efekty przeprowadzonych zabiegów mogą przynieść należyte efekty.

Pierwszego dnia spotkasz się z lekarzem, który przeanalizuje badania oraz przeprowadzi wywiad. Na tej podstawie otrzymasz odpowiednie zabiegi. Te w ramach refundacji NFZ będą nieodpłatne. Będziesz także mógł wykupić dodatkowe zabiegi i skorzystać z licznych dostępnych na miejscu atrakcji oraz udogodnień na własny koszt.

W ramach pobytu w sanatorium uzdrowiskowym, masz dostęp do cotygodniowego oraz wstępnego/końcowego badania lekarskiego. Będziesz pod stałą opieką lekarską i pielęgniarską. 

Przysługują ci nie mniej niż trzy specjalistyczne zabiegi fizykalne w ciągu tygodnia. Poza tym możesz korzystać z posiłków dietetycznych, a także otrzymać receptę na leki. Pamiętaj, że musisz wziąć do sanatorium leki, które na stałe przyjmujesz. Każda osoba, która odwiedza ośrodek uzdrowiskowy ma dużą swobodę i dowolność w doborze atrakcji i aktywności. Od nich w dużej mierze zależy też lista rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą do sanatorium. Poszczególne uzdrowiska oferują różnorodną bazę atrakcji, odmienną ze względu na położenie, specjalizację czy zakres usług. Najczęściej pełna oferta uzdrowiska znajduje się na stronie internetowej. Niektóre miejsca mają w ofercie basen, strefę spa, zajęcia sportowe, a jeszcze inne organizują wycieczki piesze lub wieczorne spotkania towarzyskie.

Zobacz też:
Ergoterapia – najlepszy sposób na poprawę jakości życia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły