Dlaczego odczuwamy ból w trakcie miesiączki?

Ból związany z miesiączką należy do tych najczęściej diagnozowanych wśród kobiet. Zwykle nie ma dużego nasilenia i ustępuje z każdym kolejnym dniem menstruacji. Jaka jest jego etiologia? 

Jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety w wieku rozrodczym. Jeśli wewnątrz macicy nie zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa, dochodzi do złuszczenia się błony śluzowej, czyli endometrium. Jest to cyklicznie powtarzający się proces, którego efektem jest comiesięczne krwawienie. Ból odczuwany jest szczególnie zaraz przed menstruacją i w jej początkowych dniach. Ponieważ w tym czasie waha się też poziom hormonów, kobiety stają się bardziej wrażliwe na bodźce i mogą odczuwać dolegliwości z większą intensywnością. Warto jednak pamiętać, że jest to cecha bardzo indywidualna. Jeśli jednak bólowi towarzyszą objawy dodatkowe, obfite krwawienia, jest on bardzo intensywny i uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, należy skonsultować się ze specjalistą w celu określenia przyczyny bolesnych miesiączek.

Bolesne miesiączki mogą też być wynikiem schorzenia, które w terminologi medycznej określane jest jako policystyczne jajniki, czyli tzw. wielotorbielowatość. W niektórych przypadkach są też objawem rozwijającej się choroby nowotworowej, dlatego zawsze wymagają specjalistycznej konsultacji.

Co na bolesne miesiączki?

W doraźnym łagodzeniu bólu miesiączkowego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu warto zastosować leki dostępne bez recepty, np. te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają ketoprofen, naproksen lub ibuprofen. Przy dotkliwych skurczach dostępne są też leki o działaniu rozkurczowym, które również można dostać bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o właściwym dawkowaniu i zapoznać się z przeciwwskazaniami, a także dowiedzieć się, czy wybrane leki można ze sobą łączyć. Samodzielnie nie wolno podejmować decyzji o zwiększaniu dobowej dawki ani o łączeniu leków, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

Zobacz też:
Jak stosować serum do twarzy?

Warto sięgnąć też po sprawdzone domowe sposoby. Poza lekami rozluźniająco działają też ciepłe okłady na podbrzusze czy termofor lub poduszka elektryczna przykładane w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W trakcie menstruacji nie należy rezygnować ze spacerów i ćwiczeń rozluźniających. Ponieważ w pierwszych dniach okresu może pojawić się biegunka lub problemy z właściwym wypróżnianiem się, tym bardziej wskazana jest lekkostrawna dieta i właściwe nawodnienie organizmu. 

Zobacz także: